2025.05.17. 11:30
Fenntartót vált a gimnázium, egyházi lesz az iskola
A Magyar László Gimnázium fenntartóváltásának ügyében egy közösséggé forrt a város és az intézet vezetése, a szülők és a diákok. A reményeik szerint a belátható időben a közös álmuk szerint rendeződni fog ez a probléma. Erről és a Magyar László Gimnázium jövőjéről is beszélgettünk Lipták Tamással a település alpolgármesterével.

Fotó: Balogh Tamás - duol.hu
Egy jó hangulatban tevékenykedő iskola kedvező híreit hallhattunk a Magyar László Gimnáziumról. Az érintettek a sikeres szakmai munka folytatását szeretnék, de ahhoz egy megbízható anyagi háttérrel rendelkező fenntartóra lesz szükségük. – Nagy örömmel mondhatom, hogy hamarosan megszülethet az a döntés, hogy a Görögkatolikus Egyház átveszi a fenntartói jogokat a Dunaföldvári Magyar László Gimnáziumban. Ennek nyomán bízunk abban, hogy ismét egy stabil és felfelé ívelő pálya indul el az intézet életében - mondta Lipták Tamás.

A Magyar László Gimnázium jövőjéről
– Mit tudunk a remélt fenntartókról?
– Én voltam az, aki felvettem velük a kapcsolatot abban az ügyben, hogy lépjenek be fenntartókként a gimnázium életébe. Az azóta eltelt rövid idő alatt egy olyan közösséget ismertem meg a papjaik, az oktatást szervezőik személyében, akik abszolút hiteles emberek. Egy teológiai végzettségű, családos, három gyermekes fiatal pap fog ideérkezni, aki a gimnáziumi tanulók jövőbeli hittanoktatását, és az ott dogozók, valamint a diákok és bízok benne, hogy a szüleik, de a hozzá betérő földvári lakosok lelki támogatását is elfogja látni. Azt gondolom, hogy a földön járó, a realitások talaján élő emberek fognak Dunaföldvárra jönni, akik nem csak a hitéletet, hanem a képzési struktúrát is igyekeznek átalakítani. Fiatalok, akik értik a világ szavát, nyitottak az emberekre és a közösségek építésére. Ezért is szeretnék átvenni a fenntartói jogokat.
– Vannak akik aggódnak az egyházi iskola miatt. Azok akik a mai korban megszokottnál szigorúbb rendtartást, viselkedési, öltözködési, sok imádkozástól és megjelenési szabályoktól féltik az odajárókat.
– Nem változnak majd az öltözködési szabályok. Igaz Kocsis Fülöp érsekatya a rendkívüli szülői értekezleten azt mondta, hogy „itt mindenkinek rövid hajjal, köpenyben kell bejönni, a lányoknak pedig térd alatt érő szoknyában kell járni majd az iskolába”! Látszódott is a gyerekeken, hogy ennek hallatán megrökönyödtek, aztán mondta, hogy „na jó, ez volt a vicc és a humor szakasza a megbeszélésünkön”! Nyilván a nagy nemzeti ünnepeink, valamint a húsvét és a karácsony is hangsúlyosan megjelenik a gimnázium életében. Eddig is szépen megünnepelték az adventet, ezért nem gondolom, hogy gondot jelentene a többiről való megemlékezés. Én a Piaristákhoz jártam és úgy gondolom, hogy ott sokkal több olyan kötelezettség volt, ami itt a jövőben várható. A hittanoktatás a felmenő rendszerben nyilván kötelező lesz, de erről már elmondták, hogy ez inkább vallástörténetről és a Biblia megismeréséről fog szólni.

– Szimpátia szavazás?
– Ezt az érintettek körében hirdették meg. A beérkező voksok megszámlálásával kiderült, hogy a 117 szavazásra jogosultból 116-an erre a lehetséges fenntartóváltásra adták le a szavazatukat!
– Hoznak-e magukkal új tanárokat?
– Nem. Az igazgatónak és a pedagógusoknak sem kell attól félni, hogy veszélybe kerül az állásuk. Nyilván azok a tanárok, akik nem vállalják, hogy egy egyházi fenntartású intézményben folytassák a munkájukat, távoznak és a helyükre újakat fognak fölvenni. Nem kell aggódni, hogy fenekestül felváltódik az eddigi életük, sőt az iskola neve is változatlanul megmarad.
– Különösebb gond nélkül „akár hárommillió forintot” is el tudnék költeni a gimire...
– A civilek intézményei és mellettük például a zeneiskola is megtudott újulni a városunkban az utóbbi időben. Amennyiben a remélt új fenntartónak lesz elképzelése az épület felújítására, hiszen arra „tetőtől – talpig” rászolgált már, úgy Dunaföldvár Város Önkormányzata a pénzügyi lehetőségeinek megfelelően támogatni fogja ezeket.

– Biztos jövőt ígérhetnek az ide készülőknek?
– Igen. És azért is fontos az, hogy minél hamarabb beszéljünk erről, mert most május derekán indul egy rendkívüli felvételi eljárás azok számára, akiket nem vettek föl a környék iskoláiba, vagy meggondolták magukat. Tartsanak velünk! Arra szeretném megkérni a kedves szülőket, hogy mivel az egyház fenntartásában kisebb létszámú osztályokat is lehet indítani, gondolják meg a gyermekekkel együtt, és jöjjenek a Magyar László gimnáziumba! Már most ígéretet kaptunk arra, hogy a pedagógiai program át lesz alakítva abban a tekintetben, hogy nem csak gimnáziumi, hanem szakképzési és technikumi képzéseket is fognak indítani. Vegyék azt is figyelembe, hogy milyen szerencsés a család szempontjából, ha a saját városában, vagy a közelben tanulhatnak a gyermekeik.
– Az érettségi után?
– Az a Dunaújvárosi Egyetemmel megkötött megállapodás, melynek keretén belül a végzőseinknek ígértek száz pontos felvételi segítséget, ebben az új rendszerben is működni fog. Illetve a jövő évtől itt végzettek a Pázmány Péter Katolikus egyetemen is megkapják az előbb említett, szintén száz pontos támogatást.
Dunaföldvári Magyar László Gimnázium ballagása
Fotók: Magyar László Gimnázium