2025.05.13. 17:30
Májusi munkák a lusta emberek permetszerével
Áprilisra szoktuk mondani, hogy szeszélyes, de ez most érvényes májusra is. Volt esős időszak, volt nyári meleg, a napokban pedig késő őszi hideget érezhetünk. Felvetődik a kérdés, mi a helyzet ilyenkor a kiskertekben?
Az időjárástól függetlenül májusban több fontos feladatot is el kell végeznünk a kiskertekben. Akár milyen hűvös van, fagyra, talajmenti fagyra reményeink szerint már nem számíthatunk, ezért most már bátran palántázhatunk. A sikeres termesztés titka több összetevőből áll, ám kétségtelenül az egyik legfontosabb az, hogy megfelelően tervezzük meg a kertünket - például, hogy mikor, mivel, mit népesítsünk be a veteményesünkbe. Ültessük ki még ebben a hónapban a káposztaféléket, a paradicsomot, a paprikát, karfiolt, brokkolit, a dinnyét, a padlizsánt, a patisszont, a cukkinit és a fűszernövényeket.

Fotó: hobbykertész.hu
Biokertészkedés a kiskertekben
Ha biokertészkedésben gondolkodunk, akkor a vegyszermentes védekezés egyik módja, ha olyan növényeket ültetünk egymás mellé, amik megvédik egymást. A fokhagyma, a torma, a csalán, a zsurló például elriasztja a csigát, a gombát, míg a zeller a hernyókat, a menta, a snidling a hangyákat.
A virágzás után permetezzük a gyümölcsfákat. (Ha valaki esetleg eddig nem metszett, most még az utolsó pillanatban megteheti.) Ahogy lehullanak a szirmok, el kell végezni a permetezést, hogy megvédjük a fákat és a termésüket a kártevőktől és a különféle betegségektől. Fontos, hogy a permetlé egyenletesen borítsa a növény minden részét - a levelek fonákját se hagyjuk ki! A magamfajta lusta kertész, ha nincs semmilyen különleges betegsége a gyümölcsfának - varasodás, monília, tűzelhalás (tévedés, hogy a két utóbbi egy és ugyanaz) - akkor a permetezést megoldom Vegesollal, ami kén, réz és olaj tartalmú kombináció, előnye még, hogy több más permetszerrel vegyíthető, vagyis egy permetezéssel sok gondtól meg lehet szabadulni.
A tavasz a legjobb időszak arra, hogy tápláljuk a földet, amibe veteményezünk.
Az ősszel vagy tavasszal felásott, felrotált talajba különböző tápoldatokat, műtrágyákat, humuszt dolgozhatunk be. Vannak zöldségek mint például a paprika és a paradicsom, amit lombtrágyázhatunk humusszal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal. Különösen fontos a paprikánál és a paradicsomnál a kalcium rendszeres adagolása.
Bármilyen is az időjárás, a májusi feladatokat el kell végzeni annak érdekében, hogy nyáron és ősszel bőséges termésünk legyen.