2025.05.15. 11:30
Kocogjon, sétáljon vagy fusson, de közben segítsen! Dunaújváros újra megmozdul
Szűk két hét van a készülődésre azoknak, akik szeretnének részt venni a Jót Szívvel Dunaújvárosért akciócsoport szervezésében megvalósuló VII. Jót, Fut a Város - Dunaújváros! elnevezésű jótékonysági,- családi sporteseményen. A Jót Fut a város rendezvényt beharangozó sajtótájékoztatót a Dunaújvárosi Óvoda - Aprók Háza Tagóvodájában tartották, 2025. május 14. szerda délelőtt.
Mitől lesz ez jótékonysági esemény? Azért, mert bár a Jót Fut a város sporteseményen való indulás mindenki számára, ahogy a gyermekek részére is díjtalan, de a rajtszámmal (ami a tombolán való részvételt is biztosítja) való részvétel a 18 éven felülieknek 1.000. Ft /fő lesz. Támogatói rajtszám is váltható, ami minimum 2.000,- forint, de tetszőleges mértékig emelhető, akár 100.000.- forint is, lehet. A nevezési díjakból befolyó, valamint a magánszemélyek által, a teljes önkéntességi alapon befizetett, tetszőleges mértékkel növelt részvételi díjat és a különböző szervezetek által fölajánlott összegeket egy nemes, közös cél elérésére fordítják.

A Jót Fut a város sportesemény célja
A sportrendezvény célja: egy amatőr, rekreációs sportesemény megszervezése, közösségi élmény és sportolási lehetőség biztosítása, az egészséges életmód, a futás népszerűsítése, valamint a hagyomány megőrzése és ápolása Dunaújvárosban. A megmozdulás rajtját a Városháza térre, 2025. május 31-én szombaton, 8:00 órára tették.
Ez nem verseny lesz!
Az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is rajthoz állhatnak az ovisok is, 500 méteren. A gyermek és amatőr táv 2.0 km, a felnőtt, illetve a sportolói egy 4.0 km-es szakaszt foglal magába. Ezeket futva, kocogva, illetve sétálva is meg lehet tenni, ahogy azt kényelmesnek és teljesíthetőnek érezzük.
Mi lesz az ezt körül ölelő nemes cél?
Az eseményen résztvevők és a támogató szervezetek által fölajánlott a Dunaújvárosi Óvoda Aprók Háza Tagóvodájában egy terápiás, fejlesztő, relaxációs szoba (multiszenzoros környezet) kialakítása, a sajátos nevelést és a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek számára, valamint az őket segítő speciális fejlesztőeszközök korszerűsítése, és beszerzése.
A sajtótájékoztatón elhangzottakból
Dr. Szilágyi Örstől a Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház főigazgatójától ezt hallottuk a sajtótájékoztatón:
– Nagyszerű látni, hogy így összeérnek a szálak, és ebben a kórház, mint találkozási pont, vagy olvasztó tégely vehet részt. Kifejezetten örülök annak, hogy csatlakozhatunk és támogathatjuk a Jót-Szívből Dunaújvárosért akciócsoportot és a mára már tradicionálissá vált Jótékonysági futást. Ezzel nem csak a társadalmi felelősség vállalásra, hanem az egészséges életmódválasztásra is felhívjuk a figyelmet. Ezeket a dolgokat össze tudjuk kötni az „Aktív Staféta - Egészségre váltó!” elnevezésű Országos esemény Dunaújvárosi programjával is. Szeretnék minél többeket, köztük a kórház dolgozóit is megnyerni arra, hogy velem együtt vegyenek részt ezen a futáson.

Gyenes Józsefné, az esemény fővédnöke, a Dunaújvárosi Óvoda Intézmény Igazgatója:
– Hogy miért szerettük volna, hogy ezt a kis terápiás szobát kialakíthassuk? Egyetlen óvodánk sem úszta meg és ezért egy olyan helyzet alakult ki itt Dunaújvárosban, hogy nagyon sok az olyan kisgyermekünk van, akik különleges bánásmódot, sajátos nevelési igényeket remélnek, de vannak BTMN-esek is közöttük. Ők speciális fejlesztést igényelnek, de kevés eszköz áll a rendelkezésünkre. Egy ilyen beruházás jelentős összegbe, akár három millió forintba is bekerülhet. A helyzetünk jobbá válhat a Jót Fut a Város szervezőinek, résztvevőinek és a támogatóinak köszönhetően.

Barta Endre, Dunaújváros MJV humán ügyekért felelős alpolgármestere:
– Biztosra veszem, hogy ez a társaság az idén is eléri azt a magasztos célját, amit a köz javára maga elé tűzött. Példaértékű az az összefogás, amellyel most már országos kapcsolódási pontot is szereztek a céljuk eléréséhez. Hiszem, hogy megtelik a tér a futókkal, akik miközben megteszik a távjukat, egy nemes célért is sokat áldoznak. Én is biztatok mindenkit, hogy tartsanak velünk!
Takács Eszter, a Futaújváros képviselője:
– Magánemberként, anyaként és vezetőként is nagyon motiváló az, hogy példát tudunk mutatni. Nekem mindig személyes szívügyem, ha tudunk segíteni. Különleges örömöm, hogy a korábbi sportos csapataim mellett most már a bankos csapatommal közösen fogunk indulni ezen a jeles napon. sok kellemes meglepetéssel készülünk a felnőtteknek és a gyermekeknek egyaránt.

Kenesei-Kalló Andrea a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság Staféta projektvezetője az „Aktív Staféta - Egészségre váltó!” elnevezésű Országos eseményének Dunaújvárosi állomásának céljáról és programjáról számolt be:
– A Társaságunk elhivatott a magyarok jó egészségügyi állapotának megtartásában. a programunknak az a célkitűzése, hogy egészségesebb életmódra ösztönözzük az embereket, illetve hogy visszajelzést adjunk nekik arról, hogy milyen is az ő egészségügyi állapotuk. Az országjáró programunk során mindig a helyi sajátosságokhoz kapcsolódunk. Egyrészt egészségügyi szűrő, másrészt edukációs programokkal várjuk a hozzánk érkezőket. Mi tíz órától várjuk az érdeklődőket a kórház melletti rendelőintézetben. Az esemény előtt tudatni fogjuk a hozzánk készülőkkel a sokféle lehetőséget, amikből nálunk választhatnak. Szeretnénk bemutatni az öngondoskodás fontosságát!
Juhász János, az esemény Főtámogatója – A Danmin Invest Kft. képviselője:
– Már több hasonló eseményen segítettem ennek a csapatnak, a Petrás Gáboréknak. Szerencsére meg tudom tenni ezeket a segítségeket. Én is gyermekkorom óta sportolok, a gyermekeim is sportolók. Remélem nagyon sokan eljönnek és azzal az esemény eléri a kitűzött célját.
Neszvecskó Zorica, az esemény főszervezője, az Aprók Háza Tagóvoda Tagintézmény-igazgatója:
– A kollektívánk számára nagyon fontos az elfogadás és a segítségnyújtás. ezért nagy örömmel fogadtuk, amikor a tudomásunkra jutott, hogy egy fejlesztőszoba kialakítására van lehetőség az óvodánkban, ezzel is segítve a sajátos nevelési igényekkel élő gyermekek fejlődését. Ezúton is nagyon szépen köszönöm minden támogatónknak, segítőnknek és azoknak akik segítenek a futás lebonyolításában, hogy valóra válhat egy álmunk.

Petrás Gábor, az esemény koordinátora, a Jót, Szívből - Dunaújvárosért! akcióvezetője:
- Minden támogatást, ami most beérkezik hozzánk az az Aprók Háza Tagóvoda fejlesztőszobájára fogjuk fordítani. Sok partnerünk van, akik számos módon segítenek bennünket, például kedvezményesen szolgálják ki az esemény résztvevőit, köszönjük nekik. A felajánlásuk nyomán a tombolánkba is sok nyeremény került, ennek a jelenlegi értéke már most meghaladja a 875.000.- Forintot. Külön kiemelem, hogy a fődíjat Dunaújváros Önkormányzata ajánlotta fel, ami egy háromnapos, kétszemélyes, balatoni üdülés. Ezért is érdemes rajtszámot venni a futáshoz. Ezek mellett huszonegy adományládát helyeztünk ki a város különböző pontjaira, amiknek a tartalmát szeptemberben fogjuk összegyűjteni, mert azt is a mostani célunkra fordítjuk. A futásunkat felvezető autóval, útlezárásokkal a Rendőrség biztosítja. A segítségükre lesznek a polgárőrök és a Rudas önkéntes diákjai. A támogatásunk jelenleg 955.907.- Ft. A bűvös egy millióhoz tehát egy kis segítségre lenne szükségünk… ( És ekkor Tóth Imre bejelentette, hogy a Carissa Sportegyesület nevében kiegészíti az összeget!)

Csapó Nóra a sportesemény házigazdája
– A személyes kötődésemen túl a cél nagyszerűsége is köt ehhez az intézményhez és vele az akcióhoz. A Jót Szívből- Dunaújvárosért akciócsoporttal pedig már összeforrtunk a közös munkák alatt. Erre a sportos napra a saját mikro közösségemet is mozgósítani fogom és együtt veszünk részt rajta. Mindenkit arra buzdítok, hogy egy támogatói rajtszámmal büszkén fussa le azt néhány kilométert. Sétálni is lehet, ezért az én nyolcvankét éves nagymamám is azt fogja tenni!
Tóth Imre az Akciócsoport tagjaként minden megmozdulásukon, így ezen is kiemelkedő munkát végez:
– Magáról a szobáról kevés szó esett, ezért azt pótolom. Egy hasonló projektet a Gáborral már sikeresen végigcsináltunk 2017-ben. Most is laposan utána jártam ennek a dolognak, amibe most kezdtünk bele. Akik ebben a szobában egy foglalkozáson vesznek részt (az egészségesek is) ,olyan élményeket szereznek, amik később a tanulásban és a közösségi beilleszkedésükben is segíti őket. ezért azt gondolom, hogy nagyon jó úton járunk, ha ezekből minél több lesz. Ebben a munkában ránk a Carissa Sportegyesületre a jövőben is számíthattok.
Mankovics Zsuzsa gyógypedagógus:
– Nagyon hálásak vagyunk azért, mert megvalósul ez a különleges szoba, mert olyan eszközök kerülnek így a gyermekek használatába, amit ilyen rendszerességgel soha nem tapasztalnának meg, mert egy egyéni fejlesztésen soha nem tudnánk megadni nekik. Egyszerre kapnak látási, hallási, tapintási ingereket, és aromaterápiás eszközöket is fogunk vásárolni. Élményalapú foglalkozásokon vehetnek részt egy kellemes környezetben, és szinte tanulási jelleg nélkül olyan stimulációkat kaphat az idegrendszerük, ami mellett a többi képességeik is sokkal jobban fognak fejlődni. A szorongó és a halmozottban hátrányos helyzetű gyermekeknek is nagy segítség, akik szegény családokból származnak és hasonló élményekhez ritkán juthatnak hozzá.