2025.05.12. 11:00
Miért nem lett pápa Erdő Péter? Kulisszatitkok a konklávéról
Erdő Péter magyar bíboros neve újra a pápaválasztási találgatások középpontjába került, miután a konklávé során több konzervatív bíboros is őt támogatta.

Bár a Vatikánban komoly szellemi tekintélyként tartják számon, Erdő Péter a katolikus egyház hagyományosabb, konzervatív szárnyához tartozik, amely sokszor kritikusan viszonyul Ferenc pápa reformjaihoz - írta a Nem York Times cikkére hivatkozva a vg.hu.

A reformpárti, Ferenc pápa által kinevezett többség azonban más irányvonalat képviselt, így Erdő Péter nem tudott elég támogatást szerezni a pápává választáshoz. Bár kapott némi támogatást az első szavazási körben a pápaválasztáson, hamar kiszorult a valódi esélyesek közül.
Erdő Péter és a szűk hatalmi kör
A 72 éves magyar bíboros jelentős egyházjogi tudással és közéleti befolyással bír, különösen Magyarországon, de a Vatikánban nem tartozik a szűk hatalmi körhöz. Külső elemzők szerint Erdő méltó, de nem „összekötő” jelölt: nem képes áthidalni a kontinensek és irányzatok közötti törésvonalakat, ami ma elengedhetetlen egy pápa számára.
Végül Robert Francis Prevost, egy kevésbé ismert, de Ferenc pápa által támogatott bíboros kapta meg a kétharmados többséget, és ő lett a katolikus egyház új vezetője, XIV. Leó néven. Prevost mérsékelt, nyitott stílusa és nemzetközi tapasztalata sok bíboros szemében vonzó alternatívának bizonyult.
A teljes cikket itt olvashatják.