2025.03.23. 10:00
A tehetség tizenöt árnyalata
Biliczki Gabriella szervezésében 2025. március 12-én tartotta meg idei tehetségnapját a Dunaújvárosi Egyetem Bánki Donát Technikum.
Dr. Bartal Orsolya igazgató köszöntőjét követően tizennégy előadást láthatott a Bánki iskola közönsége, melyek során huszonhárom bánkis diák mutatta be tudását a tehetségnapon.

Fotó: Antal Lajos- duol.hu
A tehetségnap előadói
Elsőként Gurics Anna (12.C) szavalta el mély átéléssel Szabó Lőrinc Semmiért egészen című versét. Anna tehetséges előadóként gyakori résztvevője az iskola rendezvényeinek, s előadását követően narrátorként segített a lebonyolításban.
Másodikként Tóth Máté (11.C) Rear drivetrain of an RC car What makes an RC car move? kiváló, angol nyelvű előadásában saját tervezésű és gyártású RC autójának működésével ismertette meg az érdeklődőket. Máté, a legapróbb részleteket is bemutató prezentációjából megtudhattuk a hajtáslánc működését és az egyes alkatrészek előállításának mikéntjét is.
A tehetség harmadik árnyalatát Deák Bence (11.C) és Kiss Armand (11.C) LoRa Beacon Making an open-source AirTag alternative című angol nyelvű prezentációja jelentette. A nagy cégektől független és megfizethető, egy-egy eszköz helyét könnyen meghatározhatóvá tévő „címke” sokunk életét könnyíti meg.
A tehetségnap negyedik előadása Horváth Gergőhöz (11.D) fűződik, aki Okos közlekedési jelzőlámpa Arduino kompatibilis mikrovezérlővel című bemutatójában napjaink olykor sok bosszúságot okozó időzítőórás villanyrendőreinek egy lehetséges alternatíváját vázolta fel. Amikor az ember áll dugóban és figyeli a forgalom nagyságára érzéketlen közlekedési lámpák hosszú piros és rövid zöld periódusait, akkor szívesen venné az ilyen újítás jótékony hatásait.

Az infomatikai témák után az ötödikként fellépő Kovács Jónás (11.A) jóvoltából néhány évet vagy inkább évtizedet mehettünk vissza a technikatörténet világába. Jónás remek beszámolójából megismerhettük az analóg fényképezőgépek fejlődését és működését. A digitális gépek világába született és abban szocializálódó hallgatóság körében nagy sikert aratott az előadó téma iránti elkötelezettsége és felkészültsége.
A természettudományos témákat követően a hatodik előadó(csoport) Balogh Mátyás, Kozma Márkó és Reiprich Gábor (11.a) gitárokon játszották el az általuk alkotott mű improvizációját. A laza, könnyed elődói mód hatalmas tapsot kapott a kellemes muzsikára fogékony diákságtól.
Zene után vers, méghozzá József Attilától. A tehetségnap hetedik előadója Németh Réka (9.ny) volt, aki irodalmunk egyik legkiemelkedőbb költőjének Kopogtatás nélkül című versét szavalta el.

Magyar költő versét követően Joboru-Kunstár Tamara, Kovács Réka, Nagy Richárd (9.E) és Jámbor Tímea (10.E) előadásából A német nyelvű országok himnuszainak történetét ismerhettük meg magyarul és németül. A Joseph Haydn dallamára August Heinrich Hoffmann von Fallersleben által 1841-ben írt Das Lied der Deutschen („A németek dala”) című vers harmadik szakasza a hivatalos német himnusz. Osztrák szomszédaink ünnepi alkalmakkor a Land der Berge, Land am Strome (A hegyek országa, ország a folyóknál) című dal éneklik, melynek szövegét Paula von Preradović, dallamát pedig W.A. Mozart vagy Johann Holzer szerezte. Európa harmadik német ajkú országának nemzeti himnusza a Svájci zsoltár, melyet 1841-ben vetett papírra Alberich Zwyssig.
A Dunaújvárosi Egyetem Bánki Donát Technikum tehetségnapjának nyolcadik előadását Dolmány Milán (11.A) tartotta, aki kedvenc időtöltését, a fotózást mutatta be a hallgatóságnak. Milán a fényképezés alapjainak ismertetése mellett analóg és digitális gépekkel készült fotókon magyarázta el, hogy mitől lesz vagy éppen kevésbé jó egy-egy kép.
A fényképeket követően ismét zene. Nagy Péter és Valaczka Marcell (12.C) Strings Through Time- The Evolution of the Guitar and the Violin című angol nyelven elhangzott előadásában a két húros hangszer történetébe engedtek betekintést a közönségnek. Az elméletet bravúros gyakorlat követte: Péter és Marcell magyar népzenét adott elő hegedűn és gitáron.
Csörgei-Csergő Lucáról (11.A) eddig kevesen tudták, hogy remek kézügyessége van és nagyszerűen rajzol, de most Rajzaim, képeim című előadásának láttán az iskola közössége is meggyőződhetett tehetségéről.
A bánkis diákok körében nagy népszerűségnek örvend az autó jogosítvány megszerzése. Minél fiatalabban, annál könnyebb alapon egyre többen teszik le a B kategóriás vizsgát. Egy kezdő sofőrnek (és persze a tapasztaltabbnak is) nagy segítséget jelent tolatáskor a tolatóradar. Kossokai Márk, Szabó Dániel Benjámin, Várkonyi Álmos (11.D) Ultrahangos tolatóradar iskolai projekt mikrovezérlővel című előadása e napjainkban egyre fontosabb eszköz működését mutatta be.

A tizenharmadikként fellépő Varga Hunor (10.C) Miért kezdtem japánul tanulni? című prezentációja egy távoli világ kultúráját hozta el a Bánkiba. A magyar nyelvű beszámoló japán nyelvű mondatokkal színesítve a távolkeleti ország számunkra szokatlan, de érdekes szokásokat ismertetett meg bennünket.
Sziderisz Panajotisz (11.C) előadásában az Addams family-jelenség társadalmi és szociológiai hátterét dolgozta fel.
A tehetség tizenötödik árnyalatát Papp Eszter (11.C) A feminizmus korai megjelenése a romantika regényirodalmában című előadása jelentette. Eszter kiváló előadóként remek irodalmi tudással nyerte el a népes hallgatóság tetszését.
A rendezvény zárásaként Mizerák Eszter, a tehetséggondozásért felelős fejlesztési és koordinációs igazgatóhelyettes megköszönte a diákok és felkészítő tanáraik munkáját.