2025.03.27. 11:30
Nem túl szívderítő az MMK helyzete?
A Munkásművelődési Központ (MMK) egybenőtt Dunaújvárossal. Nincs is olyan fiatal, vagy idősebb városlakó, aki legalább egyszer ne vett volna részt egy MMK-beli programon. Kováts Rózsával, az MMK ügyvezetőjével beszélgettünk az intézmény jelenéről, jövőjéről.

Kováts Rózsa, az MMK ügyvezetője
Fotó: Agárdy Csaba
A dunaújvárosi Munkásművelődési Központ Nonprofit Kft. 1974-től – a város és környéke kultúrát szerető és művelő közönségét, közösségeit szolgálja, az itt élők művelődési igényeit hivatott kielégíteni korra és nemre való tekintet nélkül - olvashatjuk az MMK honlapján.

Fotó: Agárdy Csaba
Az MMK pénzügyi nehézségei
Kováts Rózsával való beszélgetésünket innen indítottuk: tehát hogy is van ez?
– A működésünk alapja az önkormányzattal kötött közművelődési megállapodás, miszerint közfeladatokat látunk el a közművelődés terén. Többek között ismeretterjesztő előadásokat, gyerekprogramokat, családi napokat, vetélkedőket szervezünk. Emellett mi tartjuk fent a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttest, ez jelentős összeget visz el a költségvetésünkből - kezdte beszélgetésünket Kováts Rózsa.
Itt el is érkeztünk a működésük sarkalatos pontjához, a pénzügyekhez.
– Hét éve Európai Uniós pályázaton nyolcvanmillió forintot nyertünk, ebből működtettük a népszerű NépmesePontunkat egészen tavaly májusig. Szívfájdalmam, hogy az idén már EU-s pénzből nem tudjuk finanszírozni a NépmesePontot, mivel lejárt a fenntartási időszak is. Folytatni szeretnénk, de ehhez fizetőssé kell tennünk a programokat. Azután ott van a Vasas táncegyüttes. Ebben az évben felkérés érkezett a táncegyüttesünk felé egy belgiumi fesztiválon való részvételre, amely CIOFF által támogatott rendezvény, ennek közel ötmillió forint a költsége. Nagyon kemény feladat lesz ezt az összeget előteremteni. Támogatókat keresünk, valamint segítséget várunk a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes Alapítványtól és az önkormányzattól. Az önkormányzattól kapott támogatásunk idén is kihívások elé állít bennünket, nem túl szívderítő a helyzetünk, mint a kulturális intézmények többségének.
Igaz, ennek a támogatásnak is nagyon örülünk, mert az MMK nem önkormányzati intézmény, hanem az önkormányzat által támogatott gazdasági társaság.
Kováts Rózsa azért jó hírrel is szolgált. A koronavírus-járvány ideje alatt, amikor nem lehetett rendezvényeket szervezni, elmaradtak a bérlőik, de most örömmel mondhatja, szerencsére szépen jönnek vissza, ami bevételt jelent számukra. Emellett fizetőssé tudnak tenni több rendezvényt is.
– Tavaly 96 kisközösségi szervezet működött az MMK-ben, kluboknak, szakköröknek, egyesületeknek adtunk otthont. Közel hétszáz rendezvényünk volt, és ezeken 260 000-en vettek részt. Ezek a számok azért bizakodóvá tesznek, hiszen ez országosan is kiemelkedő eredmény. A 2025-ős évtől tartok egy kicsit, sok jóra nem számítok. Nem tudom, hogy áll majd össze a költségvetésünk, mivel az idén még egy állami pályázatot sem írtak ki, amire pályázhatnánk, amivel javíthatnánk helyzetünkön.
Arról nem is beszélve, ki kell gazdálkodnunk az állagmegőrzést, festeni, tatarozni kell, a beázásokat is meg kell szüntetnünk.
A technikai felszereltségünk elavult, például kellene egy új erősítő, de fogalmam sincs miből szerezzük be. A laptopjaink, amik a rendezvények lebonyolításához kellenek, idejüket múlták, de remélem, mindent meg tudunk oldani. 2024-ben hatodszor lettünk a kultúra területén Dunaújváros kedvence, úgy gondolom ez azért jelent valamit. Az MMK a nyugdíjasok találkozóhelye is, rengeteg programra járnak, általában az egyedül élők, itt társakra találnak, jókat beszélgetnek, szórakoznak. Ez a társasági életük helyszíne, és arról ne feledkezzünk el, elöregedő város vagyunk. De nem szabad feladnunk, hiszen nagyon sok jóleső visszajelzést kapunk az MMK vendégeitől, a városlakók hálásak az intézménynek, és ez erőt ad a munkánkhoz.