2025.03.27. 14:00
Szavaztak a diákok, a szülők és a dolgozók a Dózsa iskola sorsáról
Néhány hete tett ajánlatot a Dunaújvárosi Egyetem arra, hogy a dunaújvárosi Dózsa György iskola fenntartója lenne. Tegnap dőlt el, hogy a szülők, dolgozók, diákok mit gondolnak arról, hogy az egyetemé legyen-e a Dózsa iskola.
Március elején kereste meg a Dunaújvárosi Egyetem a Dunaújvárosi Tankerületi Központot, hogy szeretné, ha a Dózsa György Általános Iskola az egyetem irányítása, fenntartása alá kerülne. A Dunaújvárosi Tankerület tájékoztatta erről az intézményt és az önkormányzatot. Az érintettek az elmúlt napokban szavaztak arról, hogy mi a véleményük arról, hogy a Dunaújvárosi Egyetemé legyen-e a Dózsa iskola.

Kalamán Ferencné a Dunaújvárosi Tankerületi Központ vezetője elmondta, hogy ebben a helyzetben a tankerületnek sem véleményezési, sem döntési joga nincs. A kérelemmel kapcsolatos törvényességi eljárás lebonyolítását végezheti el. Tehát a kérelmet véleményezésre átadta az intézménynek. Természetesen mivel a kérelem a következő tanév beiskolázását is érinti, ezért nem volt lehetőség arra, hogy hosszas határidőt szabjon meg, hiszen napokon belül elkezdődik az általános iskolai beiskolázás, amelynél tudni kell a szülőknek, hogy hová is íratják a gyermeküket. Tehát a szülői szervezet, a diákönkormányzat, és az alkalmazotti kör csupán véleményezheti a kérelmet, a döntés azonban a belügyminiszter kezében van. Feltehetően azért van így, hogy a döntéshozó tudja, hogy az érintettek mit is szeretnének, mielőtt meghozná a döntését.
Tehát március elejétől kezdve felgyorsultak a fentiek miatt az események. A fenntartó váltásnak volt még egy érintettje: Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata, az intézmény épületének a tulajdonosa. Az épület tulajdonosának álláspontja egy közgyűlési döntésben jelent meg. Eszerint hozzájárulnak ahhoz, hogy a Dózsa iskola épületét majd új fenntartóként a Dunaújvárosi Egyetem használja, de csak abban az esetben, ha az érintettek szülők, tanárok, diákok mindezt támogatják. Itt is hasonlóképpen rendelkezett a döntéshozó. Ha mindenki támogatja, akkor nem ellenzik.
És elkezdődött a kampány, hogy kié lesz vagy marad a Dózsa iskola?
Mivel március elején adta be igényét a Dunaújvárosi Egyetem a dunaújvárosi Dózsa György Általános Iskolára, a beiskolázási határidő pedig szélsebesen közeledett, ezért kevés idő maradt az érintettek a tájékozódásra, s kevés idő maradt az egyetemnek is a tájékoztatásra. Fórumokat tartott, megbeszéléseket szervezett, szórólapozott az egyetem az iskola bejáratánál. Erről mi is tudósítottunk. De természetesen nem csupán az egyetem próbálta meggyőzni a véleményezőket, hanem ahogy hallottuk, a szülők egy része is akcióba lendült, s az egyetem szórólapozását követőn a szülők is szórólapoztak:
Mentsük meg a Dózsát című röplapjukkal.
Ezt csak azért írom le, hogy érzékeltessem, hogy mindenki igyekezett a kampányidőszakban az álláspontját megismertetni a véleményezőkkel.
Érvek, ellenérvek, előnyök és hátrányok hangzottak el. Az egyetem azt hangsúlyozta, hogy azért szeretné, ha a Dózsa iskola a fenntartása alá kerülne, mert egy kistechnikum rendszerét szeretnék kidolgozni, de lenne kisgimi is, maradna a nyolcosztályos képzés is. A Bánki technikum mellett elképzelése szerint lenne egy általános iskolája is a Dunaújvárosi Egyetemnek.
A hét elején került sor az érintettek szavazására
Bíró Éva Zsuzsanna, a Dózsa iskola igazgatója azt mondja, hogy igyekeztek a legkörültekintőbben eljárni annak érdekében, hogy a szavazás azaz a személyenkénti véleménynyilvánítás a lehető legkorrektebben és szabályszerűen kerüljön lebonyolításra. Ennek érdekében a szülők és az intézmény dolgozói titkosan szavaztak. Az urnák zárásáról, bontásáról, a szavazatok kezeléséről jegyzőkönyvek, fényképfelvételek és hitelesítő személyek gondoskodtak. Először kedden az intézmény dolgozói voksoltak, majd a szerda délelőtt a diákok, délután a szülői szervezet képviselői adták le szavazatukat.
Gondosan ügyeltek arra, hogy az eredmények egyszerre kerüljenek ismertetésre, azaz csak az összes voksolás végén, hogy ne befolyásoljon senkit a másik terület eredménye.
Ennek következtében a következő eredmények születtek.
- Az iskola alkalmazottainak 79%
- A tanulók szüleinek 77 %
- A diákok 100% elutasította azt, hogy a Dunaújvárosi Egyetemhez tartozzon a Dunaújvárosi Dózsa György Általános Iskola.
A szavazások eredményéről, ezekről az adatokról tájékoztatták a Dunaújvárosi Tankerületet, amely tájékoztatja a véleményekről a Belügyminisztériumot, illetve Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzatát.
A fentiek ismeretében nem felelőtlen az a kijelentés, hogy a Dózsa György Általános Iskola a megszokott és sajátosságainak tekinthető osztályokat, tagozatokat hirdet meg továbbra is a következő tanévre.

Természetesen megkérdezzük a Dunaújvárosi Egyetem álláspontját és a döntésről, és a hogyan továbbról, hiszen a tájékoztatón elhangzott, hogyha a Dózsa elutasítja az ajánlatukat, akkor keresnek más, fogadókészebb intézményt az új pilot-program megvalósítására.