Világszenzáció

2025.02.13. 14:00

Magyarország forradalmasítja a pajzsmirigydaganat kezelését műtét nélkül

Magyarország úttörő szerepet vállal a pajzsmirigyrák kezelésében egy új, műtét nélküli eljárásnak köszönhetően. A VG.hu beszámolója szerint a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet sikeresen bevezette a rádiófrekvenciás ablációt (RFA) a rosszindulatú pajzsmirigydaganatok kezelésében. Az innovációt az NKFI támogatásával fejlesztették ki.

Társoldalunk a vg.hu írt arról, hogy az új technológia, a műtét nélküli eljárás lehetővé teszi a pajzsmirigydaganatos sejtek elpusztítását anélkül, hogy károsítaná a pajzsmirigy működését. A betegek gyorsabban gyógyulnak, és kevesebb szövődményre kell számítaniuk. Az eljárás már a Semmelweis Egyetemen is elérhető állami finanszírozásban.

pajzsmirigydaganat
Az új kezelés nem igényel műtéti beavatkozást a pajzsmirigydaganat kezelésében
Fotó: Premier Med

Pajzsmirigydaganat kezelése új módszerrel

Deák Pál Ákos, a Premier Med és a Semmelweis Egyetem főorvosa szerint Magyarország ezzel vezető szerepet tölthet be a minimál-invazív rákkezelés területén. Az RFA technológia sikeresen alkalmazható a mellrák kezelésében is, amely új reményt adhat a betegek számára. A módszer hosszú távú célja, hogy még több beteg számára biztosítson hatékony és kíméletes kezelési lehetőséget.

A mellrák szűrése életet menthet, mégis kevesen élnek a lehetőséggel

Müller Cecília országos tisztifőorvos közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a mellrák korai felismerése életet menthet, ezért Magyarországon 2001 óta személyre szóló meghívólevelet kapnak az életkor alapján veszélyeztetettnek minősülő, 45-65 év közötti hölgyek. A vizsgálatra 550 ezer nő kap meghívót, és ha mindenki részt venne a szűrésen, akkor 2800-zal több kezdeti stádiumban lévő emlődaganatot lehetne kiszűrni és évente 2000 nő életét menthetnénk meg. Azt is hangsúlyozta, hogy aki megkapta a meghívólevelet, az éljen a szűrés lehetőségével.

Korábban már megírtuk, hogy a mellrák megelőzhető lenne, de csak kevesen vesznek részt a szűrővizsgálaton.

Októberben volt a mellrák elleni küzdelem hónapja. Rendszeresen láttuk a rendelőintézet előtt a mammográfiai szűrőkamiont. A benne dolgozók tapasztalatára voltunk kíváncsiak. Tényekre a tévhitekkel ellentétben, hiszen 

a pár perces vizsgálat életet, életeket menthet.

Bár a mellrák időben felismerve gyógyítható lenne, sokan mégsem mennek el a szűrővizsgálatokra. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, ilyenkor különösen nagy figyelmet kapnak a szűrőprogramok. A Life Egészségcentrum szűrőkamionja sok településre eljut, mégis alacsony a megjelenési arány. A meghívottaknak mindössze 10-40%-a vesz részt a vizsgálaton.

Miért maradnak távol sokan?

  • Rémhírek és félelmek terjednek a vizsgálatról.
  • Egyesek kellemetlen élménytől tartanak.
  • Sokan csak akkor foglalkoznak vele, amikor már baj van.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

  • A 45-65 év közötti nőket kétévente hívják be.
  • A fizikális vizsgálat után négy röntgenfelvételt készítenek.
  • Ha nincs eltérés, nem kapnak értesítést.
  • Ha gyanús elváltozást találnak, további vizsgálatok következnek.

Alábbi cikkeinket ajánljuk még a témában:

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában