Kongatják a vészharangot

2025.01.27. 20:00

Egyre nyomasztóbb a méhészet helyzete, van kiút?

Évek óta kongatják a vészharangot a méhész szakemberek. Az ágazat egyre több problémával küzd, de nemcsak itthon, ha nem Európában is. Mi lesz veled hazai méhészet?

Egyre nyomasztóbb a méhészet helyzete, van kiút?

A magyar méhészet egyre nehezebb helyzetbe kerül. A problémák nem most kezdődtek

Forrás: shutterstock.com

Fotó: Terelyuk

Veszélyben a méhészeti ágazat. Egyre nehezebb és szorultabb helyzetben vannak a magyar méhészek, nagyon sokan fejezik be a működésüket. Dunaújvárosban és környékén is sok a gond. 

méhészet
Ifjabb Jenei Ferenc az ország egyik legismertebb és elismertebb méhésze, a hazai méhészet egyik vezetője
Fotó: duol.hu

 

Napról napra élnek a méhészetben dolgozók

A magyar méhészek napról napra megküzdenek a nyomott, alacsony felvásárlási árakkal. Az Ázsiából érkező hamisítványok és az ukrán méz alacsony áraival nagyon nehezen, vagy szinte egyáltalán nem tudják felvenni a versenyt. A KSH adatai szerint 2014-től 2020-ig a felvásárlási árat tekintve nem volt jelentős, drasztikus változás, kilogrammonként 800-900 forint körül mozgott. 2021-re azonban jókora ugrás történt, ebben az évben
már átlagosan 1243 forint volt egy kilogramm méz felvásárlási ára. Az emelkedés 2022-ig tartott, ekkor átlagosan 1412 forintba került egy kilogramm méz idehaza. 2023-ban viszont óriási árzuhanás történt, a méz felvásárlási ára mindössze 927 forint volt kilogrammonként – írta az agrarszektor.hu.

Ifjabb Jenei Ferenc, a Dunaújvárosi és Vidéke Méhész Klubnak a vezetője is borúlátó a méhészek jövőjét illetően.

– Sajnos nagy gondban van az ágazat, eltűnőben vannak a méhészek. Egy számadat bizonyságként: Dunaújváros és Vidéke Méhész Klubnak nem is olyan nagyon régen 107 tagja volt, most pedig 58. Most lett volna a 2025-ös év első szakmai előadása, de nagy a lemorzsolódás, alig volt érdeklődés, minimum 20 méhésznek tartjuk meg az előadást, 13 jelentkező volt. Ma már annak is örülni lehet, ha egy méhész vállalkozása nullszaldós, de ezt is egyre kevesebben tudják elérni. Iparilag előállított mézek kerülnek be az Európai Unióba, a természetes mézekkel árban ezekkel nem lehet versenyezni. Az országban nőttek a fizetések, ezért sokan biztonságos munkahelyet keresnek. A méhészkedés nem termel profitot, ha nem lesz változás az ágazatban, még többen mennek majd csődbe. 

Gondot okoz a magyar méhészeknek az is, hogy a klímaváltozás miatt a repce termesztése visszaesett, az is elképzelhető, hogy megszűnik hazánkban. Vagyis alig van repceméz. Az akác rendszeresen elfagy, pedig a méhészeknek az igazi profitot az akácméz jelenti. És akkor arról nem is beszéltünk, hogy az ágazatban  jelenlévő pénztelenség miatt folyamatosan romlik a méhcsaládok állapota.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában