2024.12.13. 17:30
Karácsonykor miért pont töltött káposzta?
Karácsonyi ételajánlónkban a klasszikusok közül túljutottunk a bejglin és a halászlén. Most egy újabb tradicionális étel következik, a töltött káposzta.
A töltött káposztát kerámiában vagy cserépedényben is elkészíthetjük
Fotó: Mindmegette.hu
Most nem mennénk bele a töltött káposzta eredetébe, abba, hogyan vált egy tradicionális magyar étellé. Arról viszont szót ejtenénk, miért eszünk karácsonykor töltött káposztát. Két okunk is van rá. Egy egyik népi hiedelemre épül: karácsony másnapján azért fogyasztunk töltött káposztát, mert sertéshús kerül a töltelékbe, ami a csirkével ellentétben nem kapar, hanem túr, így nem űzi el a szerencsénket a következő évre és fejlődést jelent.
Töltött káposzta a böjt után
A másik ok már sokkal prózaibb. A falusi disznóvágások hagyományosan november 30-án, András-napkor indultak (ekkor kezdődik az advent is), így ilyenkor volt friss és füstölt hús. Mivel december 25-e már nem számít böjtnek, ilyenkor már szabad volt sertést fogyasztani, és mivel a káposztás-húsos fogások ünnepinek számítottak, jellemző lett az asztalon karácsony másnapján.
E kis bevezető után nézzük meg, mi hogyan készítjük el a töltött káposztát.
- Hozzávalók (10 adag): 1,5 kg darált sertéslapocka, 50 dkg füstölt pörc vagy füstölt oldalas, 1 szál füstölt kolbász, 1,5 kg savanyított szálas káposzta, 1,5 kg savanyított káposzta levél, 1 liter húsalaplé (tyúk vagy marha), 30-40 dkg vöröshagyma, 2,5 dkg só, 2 dkg pirospaprika, 1 dkg őrölt feketebors, 1 gerezd fokhagyma, 1-1 mokkáskanál csípős fűszerpaprika, füstölt fűszerpaprika, csipetnyi fűszerkömény, néhány csepp csípős és édes fűszerpaprika-olaj, 2 marék rizs, 1 db tojás.
- Elkészítés: A vöröshagymát vízzel kétszer felöntve megdinszteljük. A töltelék hozzávalóit (darált lapocka, fűszerek, tojás, rizs, só, bors, pirospaprika – egy kevés csípős is) a vöröshagyma 1/3-ával alaposan összekeverjük, egy-két órát hűtőben pihentetjük. A káposztákat, ha nagyon savanyú, kicsit kimossuk. A szálast apróra vágjuk, a közepes méretű leveleket kettévágjuk úgy, hogy a torzsáját kivesszük.
A maradék vöröshagymát és annyi szálas káposztát összekeverünk, hogy az edény – legjobb a kukta – alját elfedje. Teszünk hozzá egy tíz centiméteres füstölt kolbászt négy vastagabb karikára vágva. Jöhet négy darab kétcentis pörc vagy oldalas. Az egészet összekeverjük kevés káposztalével, dinszteljük, pirítjuk egy kicsit, végül adunk hozzá egy kevés pirospaprikát. Ezután a pihentetett töltelékkel megtöltjük a leveleket. (A levelek szélére rakjuk a tölteléket, felpörgetjük, majd a két szélső végén benyomkodjuk a leveleket.)
A káposztás, hagymás, füstölt húsos alapra teszünk egymás mellé rakva egy réteg tölteléket.
Teszünk rá füstölthús-darabokat, néhány babérlevelet, egész fekete borsot, megszórjuk liszttel és fűszerpaprikával, majd az egészet beborítjuk apró káposztával. Ezt addig csináljuk, amíg a hozzávalók el nem fogynak. Az utolsó apró káposztát beborítjuk káposztalevéllel.
A húsalaplét közben rétegenként öntjük az ételre. Az egészet kis lángon másfél-két óráig főzzük.
Amikor úgy érezzük, hogy kész, a lábast a tűzről levéve, fedve hagyva addig pihentetjük, amíg nem lesz kézmeleg.
Ha nagyon híg a leve, egy kis liszttel vagy kukoricakeményítővel sűríthetjük.
Egy kis „csavarral” az ételünket tepsire helyezhetjük, 160 Celsius-fokon hőlégkeveréssel sütőben tíz percet süthetjük. Tejföllel, friss fehér kenyérrel, cseresznye- vagy gyufapaprikával tálaljuk.