2024.12.03. 17:30
Kötelező lesz legózni a matekórán!
Nem akármilyen programmal indította a beiskolázási rendezvénysorozatát a Dunaújvárosi Petőfi Sándor Általános Iskola. A jövő szeptemberben iskolába készülő nagycsoportos ovisok és szüleik megismerhették, mit is tartogat a Legó irányultságú matematika oktatás, amelyet a városban egyedülálló módon indítanak szeptemberben az egyik leendő elsős osztályukban. Élménydús játékkal még a kötelező matekórákat is sokal jobban szerethetik a gyerekek.
A Dunaújvárosi Petőfi Sándor Általános Iskolának látókörébe az egyik diák szülője révén került a Lego Foundation alapítvány támogatói programja. Árvai Gyöngyi, az iskola igazgatónője úgy vélte, hogy ha már játékgyártóról van szó, akkor szívesen összekötnék a tanulást a játékkal, és csatlakoztak az edukációs programjukhoz. A STEM alapú oktatás beindításhoz 400 ezer forint értékben kapott Legó alapcsomagot az iskola, az alapítvány animátorai pedig élményekben gazdag, kreatív foglalkozást tartottak három alsós osztály számára. Élménydús játékkal még a kötelező matekórákat is sokal jobba szerethetik a gyerekek.
A Lego edukációs programjának jelmondata az, hogy olyan tanulásra inspirál, amelyre építeni lehet.
A Petőfi iskola pedig hasznosítani is kívánta ezt a lehetőséget, és látva, hogy menyire népszerű a tanulóik körében a jelenleg szakköri formában zajló Legó-matematikai foglalkozás, elhatározták, hogy az újonnan induló elsős osztályok számára is be fogják építeni a tanulmányokba.
Ennek érdekében Hajdu-Csepeli Ágnes, a Petőfi iskola alsós igazgatóhelyettese részt vett a Lego Hungary Kft. által biztosított online képzésen, és hivatalosan is jogosultságot szerzett ennek oktatására.
Mint azt Árvai Gyöngyi vázolta, a LEGO Education által fejlesztett MoreToMath elnevezésű program kifejezetten a matematika oktatást segíti, általa biztonságosabban tudják elsajátítani a gyerekek az alapokat. Nagy-Brittaniából indult ez a módszer, amely összhangban van a mi nemzeti alaptantervünkkel is. A Petőfi iskola a 7-9 évesek számára összeállított Lego-készletekkel rendelkezik. Teljes licencet kaptak, tanmenettel, feladattervekkel egyetemben. A képzés két évet ölel fel, és tanévenként 48 foglalkozásra épít. Havonta három kötött témájú foglalkozást valósítanak meg (ekkor a megadott feladatokat végzik a tanulók), de emellett további egy szabad játékórát is biztosítanak. Az első évben az állatok és a színvilág szolgálja az alapot az órai feladatok témájaként, míg a második esztendőben a sport és az ételek.
A november 27-i foglalkozáson Hajdu-Csepeli Ágnes egy harmadik osztályosokból álló csapattal mutatta be az érdeklődőknek, hogy miként is zajlik egy ilyen óra. Egy Lego-készletből párosával dolgoznak a kisdiákok. Mindenki kap egy feladatlapot, és a tanítóval közösen haladnak rajta végig, szakaszosan.
Kötelezőből élménydús
Az első feladat mindig az, hogy a megadott építőelemeket válogassák ki a dobozokból, majd következnek az építkezős feladatok, amelyek interaktív és szórakoztató módon kapcsolják össze a tanulást a képességfejlesztéssel. Ez a módszer segíthet a gyerekeknek modellezni a szöveges feladatokat, könnyebbé teszi számukra a számokhoz kapcsolódó műveleteket, a formák kialakítását és felosztását, segíti őket a helyi értékek megértésében, egyszerűbbé válhat a mérés és ábrázolás- sorolta Árvai Gyöngyi.
A problémamegoldó-képesség mellett olyan kompetenciákat fejleszthetnek vele még, mint az:
- érvelés
- kitartás
- precizitás
- tudás reprezentációja
- kritikus gondolkodás.
Az elsősváró programsorozatuk következő állomása december 11-én 16 órakor lesz, amikor is a sakkpalota programba lehet betekinthetni.
Január 15-én 16 órától tájékoztatóval szolgálnak a szülőknek, ez idő alatt pedig kézműves foglalkozásra várják a gyerekeket.
Február 5-én nyitott órákat tartanak, amelyek során a leendő elsős osztályok tanítóit ismerhetik meg.