2024.12.09. 11:30
Hubik András rangos díja, neve márványtáblára került
A dunaújvárosi mester, Hubik András kapta idén a Magyar Kajak-Kenu Szövetség egyik Aranylapát-díját. Ezt az elismerést azok az utánpótlásban dolgozó edzők kaphatják meg, akik hosszú éveken, évtizedeken át tartó munkájukkal számos tehetséges versenyzőt adtak a magyar kajak-kenu sportnak.
A kajak-kenu sport sikerességét mindig is alapjaiban határozta meg az utánpótlásnevelés, az utánpótlásban dolgozó edzők munkája. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség 2018-ban hívta életre az Aranylapát-díjat, amely azokat az utánpótlásban dolgozó edzőket ismeri el, akik hosszú éveken, évtizedeken keresztül végeztek, vagy végeznek a mai napig eredményes munkát, ezáltal későbbi olimpiai, világ-és Európa-bajnokokat, érmeseket adtak már a sportágnak. Közülük az egyik Hubik András, akit már tavaly is rangos elismerésben részesítettek. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem gáláján edzői életműdíjat vehetett át.
Most pedig újabb kitüntetésben részesült, az Aranylapát-díjat 2024-ben Hubik András és Agócs Mihály vehette át a múlt héten az Esztergomban tartott regionális akadémiák országos szakmai konferenciáján. Az elismerést Schmidt Gábor MKKSZ elnök és Hadvina Gergely szakmai igazgató adta át a kitüntetetteknek.
Hubik András pályafutása
Hubik András Dunaújvárosban született, a mai napig a város lakója, itt ismerkedett meg a kenuzással 1965-ben. Versenyzőként végigjárta a ranglétrát, minden korosztályos válogatottban benne volt, de érdekes módon világverseny közelébe először mint szlalomos került, még a ’70-es évek legelején.
Csak felsőbb politikai döntésen múlt, hogy nem lehetett ott szlalom-kenusként az 1972-es olimpián. Később némileg kárpótolták őt a síkvízi sikerek, 1977-ben C-2 10000 méteren szerzett világbajnoki bronzérmet Parti Zoltánnal, 1980-ig a felnőtt keret tagjaként több országos bajnokságot is nyert.
Azonban nem jutott ki a moszkvai olimpiára, így edzőnek állt, a kiváló tréner a VVSI után saját nevelőegyesületében, Dunaújvárosban vállalt munkát, ahol több olyan korosztályos válogatottat is kinevelt, akik világ-, illetve Európa-bajnoki címeket szereztek. A kenus versenyzői közül kiemelkedik Devecseri Ádám, Lakatos Zsolt, és Vass András.
Mellettük később Hubik András csapatának tagja lett a fiatal Kárász Anna is, aki később az első dunaújvárosi születésű olimpiai bajnok lett már szegedi színekben, miután Tokióban aranyérmet szerzett a kajak négyessel.
– Erre nagyon büszke lehetek, és tudom, honnan indultam, hol kezdődött a kajakkal a szerelem. A dunaújvárosi alapoknak ugyanolyan jelentőségük van a sikereimben, mint a szegedi éveknek. Egymásra épül minden.
Czere József adott először lapátot a kezembe, majd Antal Iván lett a nevelőedzőm, Hubik Andrásnál kezdtem el komolyan versenyezni. Ez mind Dunaújvároshoz köt
– mondta korábban lapunknak Kárász Anna, megemlítve ekkor is Hubik András érdemeit.
Hubik András miután távozott a Dunaferrtől és a VVSI-ben vállalt munkát, majd Velence után 2020-tóé Pakson folytatta az edzősködést, jelenleg pedig a Rácalmás SE versenyzőivel foglalkozik.
Nevük márványtáblára került
Agócs Mihály és Hubik András neve is felkerült a Kolonics György Vízisport Központban található márványtáblára, amely velük együtt immár 14 Aranylapát-díjast számlál. A korábbi díjazottak: Csathó Józsefné, Rasztotzky János, Czina László, Jancsár László, Kovács Gábor, Nyerges Attila, Bátor György, Kása Ferenc, Koletics Miklós, Barina József, Barináné Ritt Gabriella és Koléder Vilmos.