Évtizedek munkája

2024.12.09. 11:30

Hubik András rangos díja, neve márványtáblára került

A dunaújvárosi mester, Hubik András kapta idén a Magyar Kajak-Kenu Szövetség egyik Aranylapát-díját. Ezt az elismerést azok az utánpótlásban dolgozó edzők kaphatják meg, akik hosszú éveken, évtizedeken át tartó munkájukkal számos tehetséges versenyzőt adtak a magyar kajak-kenu sportnak.

A kajak-kenu sport sikerességét mindig is alapjaiban határozta meg az utánpótlásnevelés, az utánpótlásban dolgozó edzők munkája. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség 2018-ban hívta életre az Aranylapát-díjat, amely azokat az utánpótlásban dolgozó edzőket ismeri el, akik hosszú éveken, évtizedeken keresztül végeztek, vagy végeznek a mai napig eredményes munkát, ezáltal későbbi olimpiai, világ-és Európa-bajnokokat, érmeseket adtak már a sportágnak. Közülük az egyik Hubik András, akit már tavaly is rangos elismerésben részesítettek.  A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem gáláján edzői életműdíjat vehetett át.

Hubik András
Schmidt Gábor elnök gratulál Hubik Andrásnak, aki jelenleg Rácalmáson dolgozik
Fotó: MKKSZ

Most pedig újabb kitüntetésben részesült, az Aranylapát-díjat 2024-ben Hubik András és Agócs Mihály vehette át a múlt héten az Esztergomban tartott regionális akadémiák országos szakmai konferenciáján. Az elismerést Schmidt Gábor MKKSZ elnök és Hadvina Gergely szakmai igazgató adta át a kitüntetetteknek. 

Hubik András pályafutása

Hubik András Dunaújvárosban született, a mai napig a város lakója, itt ismerkedett meg a kenuzással 1965-ben. Versenyzőként végigjárta a ranglétrát, minden korosztályos válogatottban benne volt, de érdekes módon világverseny közelébe először mint szlalomos került, még a ’70-es évek legelején.

Csak felsőbb politikai döntésen múlt, hogy nem lehetett ott szlalom-kenusként az 1972-es olimpián. Később némileg kárpótolták őt a síkvízi sikerek, 1977-ben C-2 10000 méteren szerzett világbajnoki bronzérmet Parti Zoltánnal, 1980-ig a felnőtt keret tagjaként több országos bajnokságot is nyert.

Azonban nem jutott ki a moszkvai olimpiára, így edzőnek állt, a kiváló tréner a VVSI után saját nevelőegyesületében, Dunaújvárosban vállalt munkát, ahol több olyan korosztályos válogatottat is kinevelt, akik világ-, illetve Európa-bajnoki címeket szereztek. A kenus versenyzői közül kiemelkedik Devecseri Ádám, Lakatos Zsolt, és Vass András. 

Mellettük később Hubik András csapatának tagja lett a fiatal Kárász Anna is, aki később az első dunaújvárosi születésű olimpiai bajnok lett már szegedi színekben, miután Tokióban aranyérmet szerzett a kajak négyessel.

– Erre nagyon büszke lehetek, és tudom, honnan indultam, hol kezdődött a kajakkal a szerelem. A dunaújvárosi alapoknak ugyanolyan jelentőségük van a sikereimben, mint a szegedi éveknek. Egymásra épül minden. 

Czere József adott először lapátot a kezembe, majd Antal Iván lett a nevelőedzőm, Hubik Andrásnál kezdtem el komolyan versenyezni. Ez mind Dunaújvároshoz köt

mondta korábban lapunknak Kárász Anna, megemlítve ekkor is Hubik András érdemeit.

Hubik András miután távozott a Dunaferrtől és a VVSI-ben vállalt munkát, majd Velence után 2020-tóé Pakson folytatta az edzősködést, jelenleg pedig a Rácalmás SE versenyzőivel foglalkozik.

Nevük márványtáblára került

Agócs Mihály és Hubik András neve is felkerült a Kolonics György Vízisport Központban található márványtáblára, amely velük együtt immár 14 Aranylapát-díjast számlál. A korábbi díjazottak: Csathó Józsefné, Rasztotzky János, Czina László, Jancsár László, Kovács Gábor, Nyerges Attila, Bátor György, Kása Ferenc, Koletics Miklós, Barina József, Barináné Ritt Gabriella és Koléder Vilmos.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában