2024.12.11. 17:30
Felkészülés: irány a decemberi kiskert, hobbitelek
Téli álmot alusznak ilyenkor a növények, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne teendő a kiskertben. Felkészülés a tavaszra.
Sokan azt gondolják, hogy decemberben nincsen tenni való a kiskertben, a hobbitelken. Pedig a tavaszt már most el kell kezdeni előkészíteni. Rajt és felkészülés.
Decemberben sem pihenünk. Felkészülés
Nem kimondottan kerti munka, de fontos tevékenység. Az őszi levélhullás csodás látvány, ám nem árt résen lenni, hiszen a lehullott levelek bekerülhetnek a csatornába is, ezzel gátolva a víz elfolyását. Éppen ezért ne legyünk restek, tisztítsuk meg a csatornákat, ereszeket, így már szabadon folyhat le a víz, amikor elkezd olvadni a hó. A kerti szerszámainkat szinte egész évben használjuk, ezért télen érdemes gondosan megtakarítani és elrakni őket. Így tavasszal, mikor újra elővesszük, nem nagyon kell már velük foglalkoznunk. Törölgessük át őket, mossuk le a szennyeződéseket, és lehetőleg hótól védett helyen tároljuk őket. Mindezen kívül csak jót tehetünk akkor, ha a pengéket meg is élezzük és megolajozunk egy-egy eszközt, ha szükségesnek látjuk.
Odafigyelni az élővilágra!
Kiemelten fontos, hogy télen a megszokottnál is jobban figyeljünk oda az élővilágra. Ha bármilyen kóbor, éhező, fázó állatot látunk, gondoskodjunk róluk! Ugyanez igaz a madarakra is, segítsünk, nekik, ha tehetjük: készítsünk házikót, etetőt nekik és tegyünk ki eleséget számukra. Azonban azt tartsuk szem előtt, hogy nagyon nem mindegy, mit adunk oda ezeknek a kis állatoknak.
A csupasz talaj nem használ a növényeknek, erősen ajánlott ilyenkor az összegyűjtött levelekből, és ágakból mulcsot készíteni, de akár vásárolhatunk is erre a célra összeválogatott mulcsot. (A fenyőkéreg talán a legjobb talajtakaró.)
Bármilyen hihetetlen, de ilyenkor is permetezhetünk: a legjobb idő arra a decemberi, hogy bepermetezzük a gyümölcsfákat olajos permetszerrel, hogy eltávolítsunk minden megjelenő fekete penész-spórát.
Vetőmag-katalógus
Ilyenkor már elkészültek az új vetőmag-katalógusok a következő évre, itt az ideje tehát, hogy leüljünk, és eldöntsük, mit szeretnénk jövőre termeszteni a kertünkben. Vigyázzunk arra, hogy amikor fagypont alá esik a hőmérséklet, ne lépjünk a gyepre, mert nagy barna lábnyomokat fogunk hagyni a törékeny fű szárán.
Végül: egy nagy havazás után rázzuk le az ágakról a felgyülemlett havat, nehogy letörjenek a súly miatt. Vagy nehogy úgy járjanak, mint mi tavaly, amikor a tuják ágai ugyan nem törtek le, de le- és széthajlottak. Azóta elég különleges látványt nyújtanak.