Mire számíthatunk?

2024.11.09. 11:30

Nem lehet megállítani ezt a forradalmat!

A mesterséges intelligenciáról megosztó a társadalom véleménye, de az már bizonyos, hogy az ipari szektorban egyre nagyobb szerepet kaphat. Nem csak erről hallhattak érdekes előadást Dunaújvárosban, a Modern Gyárak Éjszakáján a látogatók.

A Nemzetgazdasági Minisztérium megbízásából, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség szervezésében immáron nyolcadik alkalommal hirdették meg a Modern Gyárak Éjszakáját. Az országos programsorozat november 8-án volt, amely ismét rekordot döntött, hiszen százhat gyár csatlakozott a rendezvényhez. Ezek közül nyolcvanhat üzemben nyitott kapukkal várták az érdeklődőket, míg huszonnyolc vállalat online látogatást kínált. A program hivatalos megnyitója Egerben, a Sanatmetal Kft. üzemében volt, ahol Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára elmondta: a kormány kiemelt célja, hogy támogassa a gazdaság gerincét adó hazai vállalkozásokat, hiszen az elmúlt évtizedben tapasztalt példa nélküli fejlődés nem valósulhatott volna meg nélkülük. A Modern Gyárak Éjszakájához hasonló programok kulcsfontosságúak abban, hogy megmutassák, milyen stabil, fejlődő és erős vállalatok működnek ma Magyarországon.

nem
A dunaújvárosi központú Épduferr Nyrt. immáron harmadik alkalommal csatlakozott a Modern Gyárak Éjszakájához. Fotó: ME

Nem kérdés a jövő iránya

Dunaújvárosban idén is két vállalat fogadta a látogatókat, az Épduferr Nyrt., valamint a Darusín Kft. Mindegyikük több turnust is meghirdetett, amelyekre előzetesen jelentkezhettek az érdeklődők. 

Első állomásunk az Épduferr Verebély úti telephelye volt, ahol Fodor István, a vállalat acéltermék gyártási főosztályvezetője egy érdekességekkel tarkított prezentáció keretében mutatta be a cégüket, a lemezmegmunkáló üzemegységüket és azt, hogy milyen irányba tart az ipari technológia. Előadása remek felvezetőként szolgált az estéhez, ugyanis egy olyan átfogó képet kaphattunk erről a szegmensről, amely teljesen érthető azok számára is, akik nem ismerik a szakma rejtelmeit. A dunaújvárosi központú Épduferr már húsz éve jelen van a piacon. A vállalat fő profilja a generálkivitelezés, valamint megalapította hozzá az építőanyag-kereskedelmi ágazatát, az Épdukert, illetve az acélkereskedelmi és lemezmegmunkálási üzletágát, az Eximferrt. Ez utóbbi részeként létesítették a Verebély úton található lemezmegmunkáló üzemegységüket, ahol 2022 nyarán indult el a termelés - és ahol a látogatókat is fogadták a Modern Gyárak Éjszakáján. Fodor István bemutatta az itt használt korszerű acélmegmunkáló gépeiket és működési technológiájukat, például a lézervágót, a plazma- és lángvágót, az élhajlítót, amelyekkel egyedi, akár lakossági megrendeléseket is teljesítenek (különleges alkatrész, térelválasztók, térelemek, kerítés, stb.). Ezután rátért a az úgynevezett gyártócellák bevezetésére, amelyekkel tulajdonképpen egy-egy célfeladatot robotizálhatnak a gyártás során. 

nem
A lemezmegmunkáló üzemben a lézervágó gép működését is megtekinthették az érdeklődők. Fotó: ME

Egy vállalat versenyképességének megőrzését két lényeges szempont jelenti: a működési költségek csökkentése és a hatékonyság növelése. Előbbi célt szolgálják a fenntarthatósági elemek beépítése, például a berendezéseknél nem gázzal, hanem vízzel hűtik a rendszert (hűtőfolyadékként szolgál). Utóbbira pedig jó példa az élhajlító berendezés robotizált gépkiszolgálása, vagyis nem daruval vagy targoncával kell a munkavállalónak beemelni a szükséges anyagot, hanem megteszi azt a gép. Az automatizálás egy követendő iránynak számít manapság, mert jó megoldást nyújt

  •  a szakképzett munkaerő hiányára,
  •  a magas minőségi szabályoknak való megfeleléshez,
  •  az anyag - és szállítmányozási költségek emelkedésére,
  •  a hatékonyság és fenntarthatóság javítására, erősítésére.

A digitalizáció és a hálózati folyamatok térhódítása nemcsak az iparban, hanem a társadalom mindennapjaiban is megjelenik már, éppen ezért beszélhetünk a negyedik ipari forradalomról is napjaikban.

Az első ipari forradalom 1784-től datálódik a gőzgépek megjelenésével, majd következett a tömeggyártás (1870), aztán az automatizálás (1969). Ma már ott tartunk, hogy egy-egy gyártási folyamatot akár távoli vezérléssel irányíthatják a vállalati szakemberek, és a mesterséges intelligencia alkalmazása pedig még hatékonyabb műveleteket eredményez (szerteágazóbban tud figyelni minden elemre, információra, vagy éppen emlékszik bizonyos anomáliákra, s visszakereshető hozzá a megoldás).

Az előadás után az üzembe kísérték a látogatókat, ahol működés közben is megtekinthették a lézervágó gépet, hogy miként készít személyre szóló kis karácsonyi dísztárgyakat a résztvevőknek.

nem
Ilyen kis személyre szóló díszeket vihettek haza emlékbe a látogatók. Fotó: ME

Az Épduferr kilenc turnust hirdetett meg a programra, de pontos létszámadat akkor még nem volt, ugyanis Furda Vanda, a vállalat igazgatósági tagja elmondta, többen érdeklődtek telefonon a lehetőségről, például iskolás csoportok is, akik sajnos lemaradtak a jelentkezésről; viszont a vállalat őket is szívesen fogadta a program keretében.

Mintegy háromszáz vendég a Darusínnél

Pontos adat késő délutánra még a másik dunaújvárosi vállalatnál sem derült ki, annyi bizonyos, hogy nagyságrendileg háromszáz látogatót fogadtak a Darusín Neumann úti telephelyén. Ennél a cégnél a Modern Gyárak Éjszakája tulajdonképpen egy vállalati ünnepség is, amelynek során megvendégelik munkavállalóikat, s családjukat; megtekinthetik az üzemegységeiket; továbbá kiegészítő programelemekkel is fűszerezik a kínálatot.

nem
Nem csak gyárlátogatás szerepelt a Darusín kínálatában, igazi vállalati nagyrendezvény volt! Fotó: ME

 A tavalyi rendezvényen éppen Radvánszki Sándor, a Darusín ügyvezetője kísérte körbe a mi turnusunkat a gyár területén. A vezető most is kalauzolta az egyes csoportokat, de a rendezvény nagysága és a résztvevők magas létszáma miatt úgy jött ki, hogy ezúttal Székely Róbert projektvezető mutatta be a vállalat működését, a gyártási folyamatokat, s osztott meg érdekességeket tevékenységükről. 

Szalay Balázs versenyautóját és szervizautóját is kiállították a vállalat telephelyén. Fotó: ME

Sajnos a Löfan mazsorett csoport produkcióját nem tudtuk megnézni, mert éppen akkor barangoltunk az üzemben. Viszont a túra végén Kovács Bálint gyorsasági motorversenyző jóvoltából egy motorszimulátort is ki lehetett próbálni, illetve a dunaújvárosi születésű Szalay Balázs, az Opel Dakar Team pilótája és tulajdonosa elhozta versenyautóját és szervizautóját, amiket közelebbről is megtekinthettek az érdeklődők.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában