2024.11.04. 14:00
Mediátor segíthet - amikor nem akarunk pereskedni
Pereskedni, költséges és roppant hosszadalmas eljárás. Még hazánkban nem sokan tudják, de meg lehet úszni mindezt, ha mediátor segítségét kérjük. Sőt egyéb vitás dolgunkban is fordulhatunk hozzá, hogy segítsen rendezni a nézeteltéréseinket.
2369943711
Fotó: Pixel-Shot
Tolvajt fogtak a nagyáruházban? Összevesztünk a nagyszülőnkkel, vita van az elszámolással? A közvetítés – vagy más néven mediáció – olyan konfliktuskezelő módszer, amelynek az a célja, hogy a vitás ügyben (alapügy) érintett felek mindegyike által elfogadható megállapodással feloldják a jogvitát és a mögötte húzódó konfliktust. Ebben segít nekik egy a vitában nem érintett harmadik személy, a közvetítő (mediátor). Léteznek bíróság által kirendelt közvetítők, de van olyan helyzet is, amikor az egyik fél szeretne megegyezésre jutni, s megkeres egy mediátort, aki megegyezik a másik féllel is, hogy meg próbálják megkeresni a közös pontot.
Erről beszélt nekünk dr. Sürü Renáta, aki közigazgatási tevékenysége mellett mediációval is foglalkozik.
- Mi az előnye, ha vitás ügyeinkben mediátorhoz fordulunk?
- Hatékony, gyors és baráti eljárás. Röviden, így tudnám összefoglalni a mediációs eljárás előnyeit. Ezen felül, - álláspontom szerint – a legnagyobb előnye, hogy a két ellenérdekű fél közös akaratából indul, közös megoldásra törekvés szándékával zajlik és egyező akaraton alapuló megállapodással zárul. Mindenki szívesebben tartja be azt a vállalását, - még akkor is, ha nem teljesen ért egyet vele, - amiről önmaga döntött, nem pedig hatóság vagy bíróság kötelezésének tesz eleget.
- Mitől életképesek ezek a megállapodások, hiszen nem a törvény kötelez bennünket?
- Sokszor mi magunk, sokkal bonyolultabbnak, megoldhatatlannak látunk helyzeteket, mert érzelmileg befolyásoltak vagyunk. Ezért van szükségünk egy harmadik személyre, mediátorra/közvetítőre, aki érzelmektől, elfogultságtól mentesen lesz képes arra, hogy közvetítsen, közelebb hozassa a felek álláspontját, melynek a végeredménye az a megállapodás, amit a felek vállalnak, hogy az ellentétüket megoldják. Ráadásul, amit magunk vállalunk, azt mindig szívesebben tartjuk is be.
A mediátor nem egy igazságtevő
- Valóban a mediátor nem dönt, nem javasol, nem utasít, nem ad tanácsot. Kizárólag, a tanult technikák segítségével vezeti a mindkét fél számára vállalható cél érdekében zajló egyeztető, közelítő, érzékenyítő tárgyalásokat. Az egyezség megszülethet egy mediációs ülés keretében is, de van, amikor több ülésre van szükség. Az a lényeg, hogy megegyezés szülessen, s ne ellenségként viselkedjenek egymással a továbbiakban. Meggyőződéssel mondhatom, hogy azok az ügyek zárultak a legsikeresebben, akiknél ez sikerült, mert emberi természetünkből következik az ellenállás bármely kényszerítés, kötelezés hatására.
Milyen területeken van lehetőség mediációra
- Válási mediáció (a bíróság az egyezséget, csupán jóváhagyja)
- Kamasz-szülő mediáció (élhetőbb családi viszonyt eredményez)
- Gazdasági mediáció (megegyezést további közös üzletek követhetik)
- Párkapcsolati mediáció (helyreállítható párkapcsolat, egységes család)
- Munkahelyi mediáció (elkerülhető munkaügyi per, jobb munkahelyi légkör)
- Bántalmazási mediáció (önkéntes gyógykezelés igényének felmerülése)
- Iskolai mediáció (tanár és diák egyenlő félként kommunikálhat, iskolaváltás, elkerülése)
- Mi van, ha még sem vezet eredményre a mediáció?
-Akkor marad a jogi út...És majd a törvény dönt.
- Ki fizeti a költségeket?
- Ha bírósági mediációról van szó,akkor ez olyan, mint egy kirendelt védő, tehát a felek nem fizetik,ha magán úton szeretnének egyezségre jutni, akkor ezen is osztoznak. 15-18 ezer forint óránként általában egy mediátor díja.