Múltidézés

2024.11.30. 20:00

Ilyen volt Dunaújváros az ötvenes-hatvanas években - galériával

Dunaújváros régen egészen más arcát mutatta, ami nem is csoda, hiszen az ötvenes években kezdett el épülni a város, mely teljes mértékben a hatvanas évek elejére sem ért még véget. Katonás rendben nőttek ki az épületek a földből, minden elvágólag volt, mint oly sok minden abban az időszakban.

Az ötvenes-hatvanas évek Dunaújvárosa, az egykori Sztálinváros, olyan korszakot idéz, amikor a jövőbe vetett hit és az építés lendülete hatotta át a mindennapokat: Dunaújváros régen szinte a semmiből született, a Duna partján fekvő dombok helyén kezdődött el az ország egyik legnagyobb ipari központjának és a hozzá tartozó modern városnak a megépítése. Az érkezők számára Sztálinváros nemcsak munkahelyet, hanem új életet és egy közösséget jelentett, amelynek részévé válni egyszerre volt kihívás és büszkeség.

Dunaújváros régen
Dunaújváros régen a szocialista mintavárosnak épült
Fotó: Fortepan/Bauer Sándor

Dunaújváros régen más arcát mutatta

A város építésének első éveiben mindenütt dübörögtek a gépek, szorgos kezek formálták a házakat, utcákat, tágas tereket. A szocialista realista építészet jegyében született házak homlokzatait oszlopok és díszítések tették különlegessé. Az új otthonokban még festékillat terjengett, de a lakók már örömmel rendezkedtek be. Bár sokak számára ez volt az első lépés a modern városi élet felé, az akkori nehézségek ellenére a közös munka és a remény erőt adott mindenkinek.
Az első években a város még formálódott. A kezdeti hiányosságok, például az infrastruktúra lassú kiépülése, néha próbára tette az ott élőket. Az emberek azonban összetartottak: az építkezések alatt barátságok születtek, és a nehézségeket is együtt győzték le. Az utcákon a gyerekek csillogó szemmel figyelték a hatalmas darukat, amelyek új épületeket emeltek a magasba, míg a felnőttek a városban megnyíló boltokban és szolgáltatásokban látták a kézzelfogható fejlődést, a munka lehetőségét.

A hatvanas években már egyre inkább érezhetővé vált az építési munka gyümölcse. Új lakótelepek, iskolák, kórházak és kulturális központok épültek. A Bartók Béla Kultúrház fénypontja volt a városi életnek: színházi előadások, filmvetítések és ünnepi rendezvények helyszíneként vált a közösség szívévé. Az emberek büszkék voltak a Dunai Vasműre, amelynek hatalmas kéményei az ország ipari fejlődését jelképezték.
A város akkori hangulata tele volt élettel és reménnyel. A munka után a parkokban sétáló családok, a frissen aszfaltozott utcákon bicikliző gyerekek, az esti beszélgetések a terek padjain mind-mind egy olyan korszakot idéznek, amikor mindenki érezte: valami nagy dolog részei.
Az ötvenes-hatvanas évek Dunaújvárosa nemcsak egy város építésének története, hanem egy közösségé is, amely hitte, hogy együtt bármilyen nehézséget legyőzhet. Az akkor élt emberek számára ezek az évek egyszerre voltak kihívásokkal és felejthetetlen pillanatokkal teli, és máig élő emlékeket őriznek egy különleges korszakról.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában