2024.11.01. 15:32
A dunai hajós temetés helyszínét is rendbe tették
A dunai hajós temetés egyre népszerűbb, a környezetét is rendbe tették az üzemeltetők a halottak napjára.
Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő
A dunai hajós temetés egyre népszerűbb. A Szalki-sziget stégjéről elinduló kishajó a hozzátartozó hamvaival be egészen a Duna sodorvonaláig egyfajta jelképe a természet örök körforgásának. A meghittség mellett a praktikum is közrejátszik, hiszen a folyami sír nem igényel sem fenntartást, sem gondoskodást.
Ilyenkor halottak napja idején azonban nagyon sokan kilátogatnak a búcsúztató helyhez, hogy letegyék virágaikat, meggyújtsanak egy-egy gyertyát. A helyszín ugyan önkormányzati tulajdon, de Palkovics Katalin a Dunaújvárosi Kegyelet Kft. ügyvezetője elmondta, hogy megkérték és megkapták az engedélyt a tulajdonostól rendbe tehessék a búcsúztató helyet és környékét:
– Az önkormányzat megköszönte, hogy felvállaltuk ezt a feladatot. Csatlakozott hozzánk Bokor Lajos a búcsúztató kishajó üzemeltetője és a stég tulajdonosa Lukács János is. A Kegyelet Kft. dolgozói is kivették a környezet rendbe tételéből a részüket.
A dunai temetés is szabályokhoz kötött
A szorgos kezek rendbe tették a növényzetet, a búcsúztató helyét, az elgazosodott terepet és a mellvédet. Elmondták, hogy arra kérik az emlékezőket, hogy lehetőleg lebomló anyagú kegyeleti tárgyakat helyezzenek fel, egyrészt a sziget ökológiai védelme érdekében, másrészt pedig azért, mert tavaly is több mint 5 köbméter hulladékot kellett eltávolítani a megemlékezés ideje után.
Elmondták, hogy még mindig sokan tesznek a megemlékezés helye mellé autóabroncsokba, betonoszlopok tövébe az emlékezés mécseseit és virágait, sőt üres és eldobott műanyag urnákat is gyakorta találni a hely környékén. Ez utóbbi sem nem felel meg a dunai temetés szabályainak, hiszen kizárólag lebomló anyagú urnát szabad használni,s kizárólag sodorvonalban. Azt ígérik a rendcsinálók, hogy a karbantartást és a rendrakást a halottak napját követően is rendszeresen el fogják végezni.