2024.09.12. 17:30
Mi a helyzet hónapokkal a bevezetés után?
2023 júliusában Magyarországon életbe lépett az 50 forintos betétdíjas palackvisszaváltási rendszer, amely jelentős változásokat hozott a hulladékgazdálkodásban. A rendszer bevezetése óta vegyes visszajelzések érkeztek, de vajon hosszú távon fenntartható és előnyös megoldás lehet?
Fotó: Laczkó Izabella / Dunaújvárosi Hírlap
Az új rendszer célja, hogy az elkövetkező években – 2029-ig – elérje a PET-palackok 90 százalékos visszagyűjtését. Azóta napi 3,5 millió palackot váltanak vissza az országban, ami jóval meghaladja az előzetes várakozásokat.
Vegyes reakciók az utcán és a boltokban
A palackvisszaváltás gyakorlati alkalmazása kapcsán többek között az Anikó Büfé tulajdonosát Pappné Klement Krisztinát is megkérdeztük. A büfés elmondása szerint kezdetben volt némi ellenállás, és a vendégek nem mindig értették, miért nem tudják azonnal visszaváltani a palackokat. "Most már elfogadták, hogy itt nincs visszaváltás, de tudatosabbá váltak, és nem dobják el a palackokat csak úgy. Tehát a vásárlók is elismerik, hogy a rendszer idővel beépül a mindennapokba"- mondta.
Klein Anita ottjártunk alkalmával egy műanyagpalackos üdítőt vásárolt. Kérdésünkre elmondta véleményét: " Először kicsit nehéz volt megszokni, hogy nem szabad összenyomni a palackokat, de mára már 90 százalék visszaviszi, már csak azért is mert a városban szerintem kevés a szelektív gyűjtő, de a legtöbben mégis igyekszünk környezettudatosan viselkedni." Anita arról is beszámolt, hogy tapasztalata szerint a visszaváltó automaták olykor meghibásodnak, ami időnként bosszúságot okoz. Mégis, a legtöbb ember egyetért abban, hogy megéri visszaváltani az üres palackokat, hiszen a pénzösszeg, amit így visszakapnak, könnyen felhasználható a következő vásárláskor.
Bosszúság, ha elromlik a palackvisszaváltó
A palackvisszaváltó automaták meghibásodása gyakran okoz kellemetlenséget a vásárlók számára, ahogy Varga Zsófi kollégám esete is mutatja. Ő már másodszor kényszerült hazaindulni az élelmiszer-áruházból anélkül, hogy vissza tudta volna váltani az üres flakonjait a hibás automata miatt.
Zsófi azonban nem adta fel. A MOHU hivatalos honlapján tájékozódott arról, hogy minden visszaváltó egység rendelkezik segítségkérés lehetőséggel meghibásodás esetén. A következő alkalommal tudatosan jelezte a problémát az üzletben, ami gyorsan megoldódott. A MOHU fejlesztett egy alkalmazásolvasó telefonnal ellátott rendszert, amely lehetővé teszi a hibák gyors bejelentését és kezelését.
Palackvisszaváltás: az adománygyűjtés és kihívásai
Nemcsak a fogyasztók, hanem jótékonysági szervezetek is gondolkodnak a palackvisszaváltásban rejlő lehetőségeken. Az Esőcsepekkért Alapítvány elnöke szerint azonban az adománygyűjtés ezen formája komoly kihívásokkal járna. A QR-kódos adományozás lehetőségét ugyan fontolóra vették, de az ehhez kapcsolódó könyvelési feladatok és a potenciális visszaélések miatt elvetették az ötletet. "Nem szeretnénk olyan csalások áldozatává válni, amelyek a hitelességünket veszélyeztetik" – mondta Kostyák Eszter az alapítvány vezetője.
A jövő: lassú, de biztos változás?
Bár a palackvisszaváltási rendszer nem tökéletes, és némi alkalmazkodást igényel mind a fogyasztók, mind a vállalkozások részéről, a legtöbb ember elfogadja, hogy hosszú távon ez egy fenntartható megoldás lehet. Ahogy a rendszer működése tovább finomodik, és a hibák kijavításra kerülnek, a visszajelzések is pozitívabbá válhatnak. A tudatosabb hulladékgyűjtés nemcsak a környezet, hanem a lakosság számára is hasznos lehet – mind pénzügyileg, mind pedig egy tisztább környezet formájában.