Egy volt polgármester visszaemlékezései - 3. rész

2024.08.04. 20:00

Cserna Gábor: A vereség után

Visszaemlékezésre, múltidézésre, néhány kérdés tisztázására kértük fel Cserna Gábort, korábbi polgármestert.

Fekete Györgyi

Cserna Gábor kilenc éven keresztül volt Dunaújváros polgármestere, előtte a Fidesz egyik helyi alapítója, a közelmúltig a helyi szervezet elnöke, rövid ideig országgyűlési képviselő, és most az utolsó öt esztendőben önkormányzati képviselő volt. Most októbertől már képviselő sem lesz. Hivatalos közéleti szerepvállalása most véget ér. Visszaemlékezésre, múltidézésre, kényelmetlen és kedves történetek felidézésére, néhány kérdés tisztázására kértük fel. Tettük ezt azért, mert most már nincs és nem lehet semmilyen felhangja azoknak, amit mond. Több részben beszélgettünk vele, a kezdetektől, a személyes sikerein át napjainkig. Most a beszélgetés utolsó részét olvashatják.

A politika érzékelteti az emberrel, hogyha nem lehet...


- Ott tartottunk, hogy a vereség után, mennyire nehéz volt. Tudod már, hogy milyen hibát követtél el ?

- Egyet, de az nagyon nagy volt. Azt a csapatot cserben hagytam, amelynek 1988-ban magam is része voltam. A vereség után nem voltam abban az állapotban, hogy össze tudjam őket hívni 2020 elején. Pedig szükség lett volna arra, hogy levonjuk a konzekvenciákat, és átadjuk mondjuk a lehetőséget egy másik csapatnak. Döntést kellett volna arról is hozni, hogy hogyan tudjuk abban a személyi összetételben folytatni, de ma már úgy látom, hogy valószínűleg abban a személyi összetételben nem lehetett volna folytatni. Aztán 2020 februárjában, amikor jött a miniszterelnöki bejelentés a covidról, végképp megrekedt a tisztújítás folyamat, és onnantól kezdve a helyi alapszervezet , amelynek az elnöke voltam, meghalt. Megpróbálták megújítani később '21-ben. Végül ez csak 2022-ben sikerült így, vagy úgy, ennek az eredménye most június 9-én az önkormányzati választáson realizálódott.

- Nem akartál indulni?

- Több oknál fogva sem volt realitása. A legfőbb az volt, hogy úgy éreztem, a regnáló polgármestert kedvelik a városban. És nehéz úgy ezüstérmet meg bronzérmet szerezni, hogyha előtte voltál már aranyérmes. Másfelől ugyan soha senki a rendszerben nem mondta ki, hogy nem lehet indulnom, de a politika érezteti az emberrel, hogyha nem lehet. Nyilván az ember tudomásul vette, hogy akkor most hátralép. Egyet, kettőt, hármat vagy amennyit kell.

- Nehéz neked most kívülről nézni a dolgokat?

- Igen.

- Nem leszel ősztől képviselő sem...

- Így van...

- Megtaláltad a helyed a civil életben, vagy hiányzik valami?

- Hiányom van. Hogy mi az, ami hiányzik? Talán a napi operatív szervezés. Én akár reggel három órától reggel hat óráig képes voltam kiküldeni több ezer mozgósító sms-t a kampányban. 

- Most is elküldted...

- El, ezt nyilván bizonyos emberek úgy ítélik meg, hogy pótcselekvés, de ezzel szemben nagyon meghatározó körökből reagáltak rá - meglepő módon- hogy Isten hozott a fedélzeten, Gábor. Hát én eddig is a fedélzeten voltam, válaszoltam rá. Igen, ez a része, ez az operatív szervező része a politizálásnak nagyon hiányzik.

- Végigkampányoltad - amivel lehetett - a Magyar András kampányát is.

- Igen.

- Miért?

- Magyar András egy dunaújvárosi középiskola intézményvezetője. Azt kell, hogy mondjam, hogy már akkor ismertem, amikor még önkormányzati intézmények voltak a szakképző intézmények. Magyar András egy jó intézményvezető. Ő azon kevés politikus közé tartozik, aki még Kálmán András polgármester úr elvei, motivációja, irányultsága alapján nevelkedett. Pintér Attila, és Isten nyugosztalja Selyem József képviselő úr csapatába tartozott Magyar András is. Ráadásul annak idején, ahogy Szili Katalin, úgy Magyar András is az MSZP-nél, az abszolút a keresztény vonalhoz tartozott. Egyébként emberileg, barátilag kifejezetten jó kapcsolatokkal bír, és kifejezetten jó kapcsolatokat ápol a konzervatív értékrendhez tartozó pártok tagjaival, vezetőivel.

Magyar András mellett tettem le a voksom.

- Tehát egyrészt személyes, másrészt pedig ideológiai alapú a megbecsülésed?

- András egy jó intézményvezető, a Fidesz-kormány mellett is támogattuk az intézményvezetői munkáját, pedig még MSZP-elnök volt. 

- Ha más a jelölt, annak is ugyanúgy kampányoltál volna?

- Újságíró asszony, a kérdésre akkor tudnék érdemben válaszolni, ha tudtam volna, ki a más jelölt...

- De bárkit, akire megkér a Fidesz, te támogatsz?

- Nem, nyilván végiggondoltam volna, hogy kiről szól a történet.

- Visszatérve a beszélgetésünk elejére, nem csalódtál a Fideszben?

- A Fidesznek én alapító tagja vagyok. Ahogy a beszélgetésünk elején mondtam, hogy 062-es a tagsági számom. Nyilván az ember nem dugja homokba a fejét, de én soha nem váltanék pártot. Fidesz-alapító vagyok, Fidesz-tag vagyok, és ameddig a Fidesz létezik, és én létezem, addig vagyok.

-Hogyha visszatérnék a beszélgetés elejére, megérte, ez neked Cserna Gábor?

- Ugyan nem csalódtam a Fideszben, de ha ma kezdeném, nem biztos, hogy újra mindent ugyanúgy csinálnék. Tanárként volt sok barátom, rengeteg hálás tanítványom, s talán lenne családom is.

(A beszélgetés másik két részét a duol.hu oldalon olvashatják)

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában