2024.08.04. 19:00
A szódabikarbóna mint csodaszer - permetszernek is kitűnő
Július végére a kiskertben már többfajta zöldséget betakaríthattunk, a helyük üresen maradt a veteményesben.
Sárgarépa illusztráció
Kevesen gondolnak arra, hogy újra „hasznosítsák” a szabaddá vált területeket. Pedig itt az ideje a másodvetésnek.
Július közepétől még nyugodtan vethetünk másodvetésű növényeket, akadnak olyan fajták, amelyeket akár még nyár végén is elvethetünk,
így akár még ősszel is tudunk saját kertünkből csemegézni. (Mi például a betakarított fok- és vöröshagyma helyére fekete retket és cukkinit ültettünk két hete, mára már ki is keltek.)
Tehát a „tudományos” másodvetésről. Első lépésként kezeljük ágyásainkat, szabadítsuk meg a gyomoktól, az esetleges zöldségmaradványoktól vagy gyökérmaradványoktól. Ezután frissítsük fel az ültető helyet, ássuk fel a kertet, amennyiben szükséges, alkalmazzunk megfelelő mennyiségben tápanyagutánpótlást. Ez lehet műtrágya, vagy lehet akár érett komposzt, például a komposztált marhatrágya.
Mivel ezeket a növényeket nyáron ültetjük, fontos odafigyelni az öntözésre. Szükséges odafigyelni folyamatosan a kór- és károkozókra, hiszen ezek a növények az augusztusi nagy melegnek, de még az őszi hűvösebb időjárásnak is ki vannak téve. Így hajlamosabbak a gombás megbetegedésekre és egyéb kórokozókra egyaránt.
Ha nem akarunk vegyszert használni a veteményesünkbe, akkor forduljunk bizalommal a szódabikarbónához.
Aszódabikarbóna egyszerű, de hatékony eszköz a kertészkedés során. Legyen szó gombás fertőzések megelőzéséről, levéltetvek távol tartásáról. Ez a természetes permetszer sokoldalúan felhasználható.
Végül: milyen zöldségek alkalmasak másodvetésre? Soroljuk: répa, karalábé, káposzta, cékla, burgonya, retek, borsó, póréhagyma, uborka (elrakni való), saláták, zöldbab, sárgarépa