2023.02.03. 14:00
Az ercsiek büszkén őrzik Eötvös József emlékét
Báró Eötvös József emléke előtt tisztelegtek ünnepi műsorral és koszorúzással Ercsi város három pontján is február 2-án délelőtt 10 órától. Az Eötvös-szobornál beszédet mondott Kaposi József nyugalmazott pedagógus, az ünnepi műsoron részt vettek a helyi önkormányzat, intézmények és civil szervezetek képviselői, valamint az Eötvös József Általános Iskola diákjai.
Ercsi Város Önkormányzata nevében Kaposi József, Gólics Ildikó, Szabó Tamás és Fischer Ádám koszorúzott
Fotós: Török Tímea
Az ünnepi műsor a település központjában, a művelődési házzal szemben található Eötvös-szobornál zajlott. Majd csendes tiszteletadással folytatódott az emlékezés a Szapáry-Eötvös kápolnánál, valamint az Eötvös-emlékmúzeumnál is.
De vajon mit jelent az Ercsiben élő közösségnek Báró Eötvös József, erről kérdeztük a település alpolgármesterét, Gólics Ildikót.
– Eötvös nagyon szerette Ercsit, ahogy ő írta: gyermeksége kedves tanyáját. Itt töltötte gyermekkorát, s ide hívta ifjúkori barátait is vendégségbe, anyai nagyszülei birtokára. Neveltetése és az egykori társas összejövetelek helyszíne ma emlékház (amelyben egy XIX. századi osztálytermet is berendeztek, a gyerekek és felnőttek kipróbálhatják a korabeli iskolapadokat és a palatáblát).
Eötvös József a XIX. század kiemelkedő közéleti szereplőjévé vált. Magyarország első kultuszminisztere volt Batthyány Lajos kormányában 1848–1849-ben. Majd tudott távol maradni a politikától, amikor úgy gondolta, hogy az nem felel meg annak, amit ő képvisel. Ekkor az irodalomnak és a kultúrának szentelte magát. A kiegyezés után Andrássy Gyula kormányának lett vallás- és közoktatásügyi minisztere. Neki köszönhetően a népoktatási törvény szerint minden gyermek 6–12 éves koráig iskolába járhatott.

– Az ercsiek büszkén őrzik Eötvös József emlékét: több intézmény és a nyugdíjasklub is viseli nevét. Az ide látogatókat már a település határán üdvözlőtáblák fogadják, s jelzik: Eötvös városába érkeztek.
– Településünk egy neves jelképét, Báró Eötvös József szobrát Vilt Tibor szobrászművész készítette el, 1962-ben állították fel Ercsi központjában, az akkor épült művelődési házzal szemben. Itt tartjuk minden év február 2-án, Eötvös halálának évfordulóján városi megemlékezésünket.
Vilt Tibor alkotása mögött helyezték el a ´60-as években a feldúlt Szapáry-Eötvös kápolnából Eötvös földi maradványait, amelyeket 2021. november 3-án helyezett el Ercsi Város Önkormányzata újra – Eötvös végakarata szerinti nyughelyére – a 2016-ban felújított Szapáry-Eötvös kápolnában. Így a mai napon kilátogattunk a kápolnához is, és csendes imával emlékezünk meg Eötvösről. Minden időben jó kisétálni a kis kápolnához. Egyrészt megtekinthető a kápolna mögött az Ybl Miklós tervezte obeliszk, amelyet egykor közadakozásból állítottak a nagyszerű államférfi tisztelői. Másrészt innen már ráláthatunk a Dunára, amely egykor a költő Eötvöst is lenyűgözhette – mondta el lapunknak Gólics Ildikó alpolgármester.