2022.09.03. 10:00
Az önkényesen elfoglalt lakás
Fotós: Shutterstock
Amennyiben önkényesen elfoglalt lakás kiürítése válik szükségessé, akkor az ingatlan tulajdonosának lehetősége van arra, az önkényes lakásfoglalót bírósági per nélkül, a pernél gyorsabb eljárásban kötelezzék a kiköltözésre. Akkor is jogosult erre a tulajdonos, ha az ingatlanban tartózkodó személy korábban nem vállalt kiköltözési kötelezettséget közjegyzői okiratban.
Önkényes lakásfoglalásról beszélünk akkor, ha valaki úgy vesz birtokba egy lakást, hogy arra nincs jogalapja. Például nem tulajdonosa és nem bérlője a lakásnak. Az önkényesen elfoglalt lakás kiürítésére irányuló kérelmet a kiürítendő ingatlan fekvése szerinti járásbírósághoz kell benyújtani. Az eljárás nem peres eljárás. Tehát a bíróság tárgyaláson kívül, a peres eljáráshoz képest gyorsabban hoz döntést. Határozott idejű bérleti szerződés esetén a határozott idő leteltét követő 60 napon belül lehet kezdeményezni a lakás kiürítésére irányuló nem peres eljárást. Ha ezt a határidőt a kérelmező elmulasztja, akkor az egyszerűbb eljárással már nem élhet. Ha a kérelem megfelelő, akkor a bíróság végzést hoz a lakás kiürítéséről. Van lehetőség fellebbezésre, ám a végzés végrehajtását ez nem halasztja el.
A bíróság a végzést a kérelmezőnek és az illetékes végrehajtónak küldi meg. Az önkényesen elfoglalt lakás kiürítéséről szóló végzést nem a bíróság, hanem rendőr vagy tanú jelenlétében közvetlenül a végrehajtó kézbesíti a helyszínen a lakásban tartózkodó nagykorú személynek. Ha az önkényes lakásfoglaló az ingatlant 2 napon belül nem hagyja el, akkor a végrehajtó szükség esetén a rendőrség közreműködésével foganatosítja a lakás kiürítését.
Az önkényesen elfoglalt lakásra főszabály szerint a november 15-től április 30-ig terjedő kilakoltatási moratórium nem vonatkozik. Kivétel ez alól a határozott idejű bérleti szerződés bérlője, akire érvényes a moratórium.
Dr. Unger Zsolt
ügyvéd