Nálunk a hallgató nem egy Neptun-kód

2022.07.22. 17:30

Dr. András István a harmadik rektori ciklusát kezdi meg

A Dunaújvárosi Egyetem Szenátusa 2022. május 17-i ülésén 11 igen szavazattal támogatta Dr. András István habilitált főiskolai tanár rektori pályázatát. A Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány kuratóriuma 2022. május 24-i ülésén a jelenlévők egyhangúlag döntöttek és újabb négy évre bizalmat szavaztak a jelenlegi rektornak. Dr. András István immáron harmadik ciklusát kezdheti meg rektorként, miután július 1-jei hatállyal kinevezte a köztársasági elnök.

Fekete Györgyi

Dr. András István a Dunaújvárosi Egyetem rektora, Novák Katalin Magyarország köztársasági elnöke és Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter

- A harmadik vezetői ciklusában milyen feladatai lesznek?

- Az egyetem tavaly nyáron alapítványi fenntartásúvá vált. Ez az átalakulás nem csupán formai változást jelent, az egyetemi dolgozók esetében megvalósult a kétszer 15 %-os alapbér fejlesztés, továbbá a Bánki Donát Technikumban a pedagógusok már az idei évtől plusz 10 % bérpótlékot kaptak. Ezzel a béremeléssel jelezte a Fenntartó, hogy a fejlesztések mellé teszi le a voksát humán területen is. Az alapítvány kuratóriuma és a szenátus megtárgyalta, és meghatározta az intézmény fejlesztési tervét. Ennek alapján az egyik legfontosabb feladatunk a nukleáris tudásplatform szerepünk erősítése. Ez azt jelenti, hogy a mi egyetemünk, mint az alkalmazott tudományok egyeteme, a gazdasági szféra szereplőinek igényeit figyelembe véve végzi az oktatási, kutatási tevékenységét, középpontban az atomenergiai képzésekkel. Ezen belül is a működtetés, a karbantartás, az üzemeltetés, és nem utolsó sorban a kutatás és a fejlesztés területére képzünk szakembereket. Mindehhez a feltételeink is többségében biztosítottak. Augusztus végére lezárul a Paksi Kompetencia és Kutatóközpont fejlesztési projektünk, amelynek keretében kiváló roncsolásos, roncsolásmentes laborokat alakítottunk ki, felújítottuk a gépműhelyt, és a hegesztőbázist is tudtuk fejleszteni, továbbá az Ecotech Nonprofit Zrt-nél létrehoztuk az Atomerőművi Képzési Bázist. Ez a projekt elsődlegesen a paksi atomerőmű-bővítés szakmai támogatását hivatott szolgálni, de nyilvánvaló, hogy az egyetemünk nem csupán ezen a területen profitálhat belőle. Az összességében 1,5 milliárd forintos projektből több mint 900 millió forintot költöttünk laborokra.  A nukleáris területen kívül a másik nagyon fontos feladatunk is az energetikához kapcsolódik, a Zöld transzformáció összefoglaló nevet viseli.  De mindezeken kívül fogadókészek vagyunk más képzési, kutatási igényre is. 

- Ez elég rugalmasnak tűnik…

- Alakulásunkkor a Dunai Vasmű szakember kiszolgálása volt az elsődleges feladat, húsz éve, amikor a Hankook zöldmezős beruházást hajtott végre, a jól bevált szakstruktúrát kiegészítve gumiipari szakembereket is képeztünk. A jövőre tekintve a nukleáris irány került a fókuszba.  Nem túlzok, ha azt mondom, hogy az egyetemünk életben maradását és fejlődését annak is köszönheti, hogy együttműködő a vállalatokkal, és olyan szakembereket képzünk, akikre a gazdaságunknak szüksége van.

- Ebbe a rendszerbe hogyan illeszkedik a Dunaújvárosi Egyetem Bánki Donát Technikuma?

- A szakképzés fejlesztésével is jelentős feladatunk van. Egyfelől a Bánki egy technikum.  Középfokú végzettségű szakembereket képez a gyáraknak, vállalkozásoknak. Másrészt az egyetem leendő hallgatóit neveli ki, hiszen a tehetséges hallgatóknak lehetőségük lesz nálunk továbbtanulni. A diákoknak így különböző szintű, de teljes életpályát tudunk biztosítani. Célunk, hogy ne kallódjon el egyetlen tehetség sem. Az Ecotech Nonprofit Zrt. által pedig a felnőttképzésben is aktív részt tudunk vállalni. Így az egyetemi portfólióban minden szintű képzési modell megtalálható.

- A gazdasági szféra szereplőit sokszor hozza szóba. A cégek, vállalkozások ennyire fontosak az egyetem életében?

- Hiszek abban, hogy az egyetem ereje részben a munkatársainkban, másrészt a partnereinkben, a szövetségeseinkben van. Időről időre egyre több vállalati partner köt velünk együttműködési megállapodást. Természetesen ezeknek a vállalati szövetségeseknek elvárásaik is vannak, hiszen jól képzett szakemberek közül szeretnének majd maguk számára válogatni. 

- Mivel kapnak az itt tanuló diákok többet és mást?

- Nálunk a hallgató nem egy Neptun-kód, itt egyéni bánásmódot kaphat, emberként és partnerként bánunk ugyanúgy velük, mint a kollegáinkkal. Igazolja ezt az is, hogy az idén ismét családbarát munkahely lettünk.  Mindemellett, ami nagyon lényeges, hogy számos olyan partnercégünk van, amelyek tárt karokkal fogadják a nálunk végzett fiatalokat. Sőt, részt vállalnak a képzésükben is. Akik egy fejlesztő környezetet biztosító, jó laborparkkal rendelkező intézményben szeretnének tanulni, s később perspektivikus munkahelyen szeretnének dolgozni, akkor bizonyosan jól döntenek, ha a Dunaújvárosi Egyetemet, illetve a DUE Bánki Donát technikumát választják.

- Ez a harmadik rektori ciklusa… Mi volt a személyes motivációja?

- Ha nem látnám ennek a munkának a szépségét, az inspiráló feladatokat, ha érezném a kiégés bárminemű jelét, akkor nem pályáztam volna. A Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány kuratóriuma és a szenátus bizalmat szavazott, amelyet szeretnék megszolgálni. A jó csapatban hiszek. Korábban rektorként az volt a feladatom, hogy megőrizzük az intézmény életképességét, önállóságát, vitalitását. Most egy tisztességesen finanszírozott időszakban a fejlesztéseket kell menedzselni.  Azt nem tudom ígérni, hogy ez az időszak nem okoz majd kényelmetlenséget, ilyen például a korszerűsítés miatti költözés, de ha a fejlesztések befejeződnek, a Dunaújváros Egyetem nemzetközi mércével mérve is az élvonalba kerülhet az alkalmazott tudományok terén. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában