2022.03.30. 07:00
Mit tegyünk, ha a gyerek más, mint a többiek?
Március 26-án, szombaton délután a Munkásművelődési Központ 310-es termében a sajátos nevelési igényű gyerekeket és családjukat invitálták egy rendezvényre. Két apropóból szólították meg az érintett családokat a szervezők. Egyrészről egy új alapítványt, az Esőcseppekért elnevezésűt mutatták be az érintett SNI-s gyerekek szüleinek, másrészről az Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesülete 25. évfordulóját ünnepelték.
Fotó: LI
Elsőre nehéz elhinni, de Einstein és Newton is nagy nehézségek árán végezte el az iskoláit. A relativitáselmélet atyja egyenesen megbukott matematikából, róla köztudott az is, hogy autista volt. Csak abban a közegben értek el eredményeket, ahol a saját igényeik szerint tudtak foglalkozni az őket érdeklő dolgokkal. Az átlagtól eltérő gyerekek, akik nem a megszokott módon működnek, feladják a leckét a szüleiknek és a pedagógusoknak is.
A normál nevelési, oktatási keretek között sokszor egyszerűen nem tudnak mit kezdeni velük, vagy ha lenne is szándék, a nagy létszám mellett nincs kapacitás rájuk. Így sokszor a szülő minden igyekezete ellenére rossz gyereknek, vagy deviánsnak bélyegzik ezeket a gyerekeket. Mit tehetünk, ha gyermekünk más, mint a többiek?
Az Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesülete egyik vezetője, Kálmánné Tóth Mária megnyitójában elmondta, hogy az ő harca gyermekéért már 35 éves múltra tekint vissza, hiszen az ő szeme fénye már ennyi idős. Így jött létre a most 25. évfordulóját ünneplő Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesülete is. Majd bemutatta Kostyák Esztert, a rendezvény másik szervezőjét, a bejegyzés alatt álló Esőcseppekért Alapítvány kuratóriumának elnökét. A két szervező a meghívottaknak elmondta, hogy úgy érzeték, találkozni és beszélgetni kell. Mert a sorstársaknak érezniük kell, hogy áll valaki mellettük, a harcaikat nem nekik kell egyedül megvívniuk, és így együtt hangosabbak lehetnek.
Az új alapítvány elsősorban a sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekekért és családjukért jön létre, valamint a Gyermekház Iskola működését is szeretnék támogatni. Ez egy olyan alapítványi iskola – Budapesten már sikerrel működő – ahol kiscsoportos osztályokban tanulhatnak, s ahol a hangulat, a munkaszervezés, a diákoknak és a szüleiknek kialakított közvetlen kapcsolat a „második otthont” jelentheti.
Eszter saját gyermekének keresett lehetőséget, és Szóládi Zoltán tanácsának köszönhetően kereste meg a Gyermekházat, ahol miután tájékozódtak a fennálló helyzet kilátástalanságáról, úgy döntöttek, hogy segítenek.
Az Esőcseppekért Alapítvány több feladatot is kapott, és miután az igényeket felmérik, és megtalálják az elképzeléseiknek megfelelő intézményt, az iskola jövő szeptemberben kezdhet majd működni.
Az érintett szülők addig is az alapítvány közösségi média felületén tudnak tájékozódni és informálódni, segítséget kérni, vagy a tapasztalatokról kérdezni. Kostyák Eszter tájékoztatása alapján minden óvodában és iskolában tudnak róluk, plakátjaik is megtalálhatóak.
A rendezvényen Barta Endre, humán ügyekért felelős alpolgármester is tiszteletét tette, és biztosította a támogatásáról a szülőket és az alapítványok vezetőit. Elmondta, hogy az SMI-s gyerekek olyan magas létszámmal vannak jelen az oktatás, nevelés területén, amely cselekvésre késztet. Ezért a Gyermekház Iskola helyi létrejöttét szándékai szerint segíti az önkormányzat, valamint a gyógypedagógusi képzés megszerzésével kapcsolatban tett erőfeszítésekről is beszámolt az érdeklődőknek.
Az alapítvány következő rendezvényét június 18-ra tervezi, egy szabadtéri helyszínre. Ahova Both Zoltán vadállatbefogót és Lakatos Norbert lufihajtogatót is meghívják majd, s ugrálóvár is várja majd a gyerekeket.