2022.02.04. 11:30
Ide született, együtt nőtt fel a várossal, és vált lokálpatriótává
Dunaújváros - Dr. Mészáros Lajost, a Szent Pantaleon Kórház főigazgatóját igazán nem kell bemutatnunk, hiszen ide született, itt él és dolgozik. Január végétől a Fidesz–KDNP Fejér megye 4. számú választókerületének országgyűlésiképviselő-jelöltje lett. Képviselőjelöltként az motiválja, hogy a térség tovább fejlődjön, a nemzeti és ne a globalista érdekek érvényesüljenek az országban.
Dr. Mészáros Lajos, a Szent Pantaleon Kórház főigazgatója, a Fidesz–KDNP országgyűlésiképviselő-jelöltje Fotó: Laczkó izabella
Fotós: LI
Dr. Mészáros Lajos, a Szent Pantaleon Kórház főigazgatója, a Fidesz–KDNP országgyűlésiképviselő-jelöltje Fotó: Laczkó izabella
Fotós: LI
Az 1959-ben Sztálinvárosban, a mai Dunaújvárosban született országgyűlésiképviselő-jelölt általános és középiskolai tanulmányait is ebben a városban folytatta. Édesapja jogászként, édesanyja pedig gyermekgyógyász háziorvosként dolgozott, akinek hivatástudata indította el őt az orvosi pálya felé. Érettségi után egyetemi tanulmányai megkezdése előtt rövid ideig raktári munkásként, majd egy évet az Országos Mentőszolgálat Dunaújvárosi Mentőállomásán mentőápolóként dolgozott. A Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karának elvégzése után a dunaújvárosi kórházban kezdett dolgozni. Születése óta Dunaújvárosban él, együtt nőtt fel a várossal és vált lokálpatriótává. A dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban 1985 óta dolgozik. Kezdetben urológus szakorvosként, majd végigjárva a ranglétrát osztályvezető főorvosként, stratégiai igazgatóként és 2010 óta főigazgatóként felelős Dunaújváros és térsége egészségügyi szakellátásának biztosításáért. A főigazgatót eddigi tevékenységéről is kérdeztük.
Fontos feladatomnak tekintem a dunaújvárosi közélet megújítását
– Kórházvezetői munkám során mindig arra törekedtem, hogy a dunaújvárosi kórház széles szakmai portfólióval álljon a környék lakosságának rendelkezésére. Büszke vagyok arra, hogy kórházunk megyei szintű besorolást kapott, és a legtöbb ellátási formában helyben tudunk ellátást nyújtani, megkímélve a lakosokat az utazgatástól. A szakmai ellátás színvonala mellett nagy hangsúlyt fektettem az ellátás körülményeinek javítására is. Több mint 7 milliárd forintnyi uniós és kormányzati projekt megragadásával sikerült javítani az ellátás komfortján és logisztikáján. Szükségesnek tartom a jövőben egy MR-készülék beszerzését, valamint a pszichiátria és a kórházi főépület D szárnyának energetikai korszerűsítését. A kórház és a társintézmények, valamint a helyi vállalkozások együttműködését is igyekeztem előmozdítani jótékonysági bálokat és akciókat szervezve. 2010 után elhárult a veszélye annak, hogy a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház kis kórházzá váljék, intézményünk 2020 után megyei kórházi besorolást kapott. A gazdasági, pénzügyi mutatók évről évre javultak, fontos eredménynek tartom, hogy a 2021-es évet a kórház adósság nélkül zárta. Az elmúlt időszak járványügyi védekezésében és a Covid-fertőzött betegek gyógyításában, valamint a védőoltások beadásában a kórház és a társintézmények munkatársai magas szakmai színvonalon és sokszor emberfeletti teljesítményükkel vettek részt a régió lakosságának ellátásában. Ezúton is köszönöm a védekezésben, valamint a gyógyításban részt vevők kitartó munkáját.
– Kórházigazgatóból politikussá válni nem is olyan nagy lépés, hiszen a kapcsolatrendszert, a tapasztalatait hozza magával. Miként tudja ezeket kamatoztatni?
– Fontos feladatomnak tekintem a dunaújvárosi közélet megújítását. Másik kiemelt terület a tömeg- és versenysport, amelyeknek nagy hagyománya van Dunaújvárosban, ugyanakkor az elmúlt időszakban a sportegyesületek nem kaptak megfelelő támogatást működésükhöz. Ezek az egyesületek sok gyermeknek és felnőttnek biztosítanak sportolási lehetőséget, amely hozzájárul egészségük megőrzéséhez is.
Ami a politikát, szakpolitikát illeti, a jövőt illetően óriási a tét. A Gyurcsány-kormány idejében, 2007-ben vezették be a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, amely a betegforgalom 20-30%-os csökkenéséhez vezetett, valószínűsíthető, hogy indokolt ellátások is elmaradtak emiatt. A dunaújvárosi kórházban 2008-ban jelentős létszámleépítés történt. Veszélyként jelentkezett az itt élő lakosság szakellátására, hogy felmerült a kórház 4-5 szakmás kis kórházzá zsugorítása. 2010-re a kórház csődközeli állapotba jutott, majd a működtető gazdasági társaságot később fel is kellett számolni. Ezért is fontosnak tartom, hogy megvédjük a jelenlegi kormány az elmúlt 12 évben elért eredményeit az egészségügy terén is. A 2010 előtti kudarcos politika után most megint azok kívánják megragadni a hatalmat, akik privatizálnák az egészségügyet, akik újra fizetőssé tennék az orvosi ellátást, és akik egyszer már tönkretették az országot.
– Dunaújváros és térsége kiemelt földrajzi helyzete gazdasági potenciálját is erősíti…
– Térségünk valóban kedvező földrajzi-logisztikai helyzetben van, hiszen átszeli az M6-os autópálya, illetve a települések döntő része a Duna Fejér megyei szakasza mentén helyezkedik el. Tudásközpontja a Dunaújvárosi Egyetem. A térségben rejlő gazdasági potenciál ugyanakkor egyelőre nincs megfelelő mértékben kiaknázva. Ezen a térség gazdasági szereplőivel közösen még hatékonyabban kell dolgoznunk.
Folyamatosan egyeztetek a térség településeinek, valamint az itt tevékenykedő vállalatok vezetőivel az itt élő emberek érdekében.
– Mi a tétje ön szerint az országgyűlési választásoknak?
– Az, hogy folytatódni tudnak-e a megindult kedvező gazdasági, népesedéspolitikai folyamatok. Sikerül-e féken tartani az illegális bevándorlást, nemzeti értékeink szétverését, érdekeink alárendelését globalista érdekeknek. Visszatér-e a munkanélküliség, a tandíj, a fizetős egészségügy. Érvényesül-e a háztartásokban az energiaár-robbanás, megszűnik-e a rezsicsökkentés, ismét elszegényednek-e a családok. Visszatér-e a liberálistól eltérő gondolkodás üldözése, a genderlobbi szabad teret kap-e az óvodákban, iskolákban. Nagyon sok múlik a 2022-es választáson!

Forrás: duol.hu
Jó példát mutatva segíteni a gyermekeinknek... A közelmúltban Budapesten mogyoróallergia okozta anafilaxiás sokk miatt egy 7 éves kisgyermek vesztette életét. Futótűzként terjedt a hír a kisgyermek rettenetes tragédiájáról, ami felfoghatatlan. A történtek apaként is megindították és cselekvésre késztették dr. Mészáros Lajost, hiszen orvosként tisztában van vele, ha idejében érkezik a segítség, akkor elkerülhető a legszörnyűbb bekövetkezése. A Szent Pantaleon Kórház főigazgatója, Fejér megye 4. sz. választókerülete Fidesz általi országgyűlésiképviselő-jelöltje magánemberként tett felajánlást a közösségi médiában, amelyhez már sokan csatlakoztak. Azért, hogy hasonló ne fordulhasson elő, dr. Mészáros Lajos elhatározta, hogy Dunaújváros és a választókerület összes közép- és általános iskolájának részére saját maga biztosít EpinPen injekciót, amely beadásával elejét lehet venni a súlyos, akár halálos következménynek. Mint elmondta, gyermekeink élete mindennél fontosabb, most együtt tehetünk azért, hogy egy újabb tragédia megelőzhető legyen. Egyben csatlakozásra hívta a hasonlóan gondolkodókat. Dr. Mészáros Lajos kezdeményezése szinte azonnal követőkre talált. Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke öt életmentő szérummal járult hozzá a térségben élő gyerekek biztonságához, amelyet hamarosan követtek a térség polgármestereinek és alpolgármestereinek felajánlásai. Dobos Barna és Sztanó Miklós, a DPASE vezetői pedig szintén magánemberként azt vállalták, hogy városunk valamennyi óvodája részére megvásárolják az életmentő injekciót.