2019.09.25. 11:30
Hitvallása: „Ha tudsz segíteni, azt megtenni kötelességed!”
Beszélgetőtársam közösségi emberként már eddig is bizonyított, önkormányzati képviselőjelöltként is erre készül. Soha nem állt távol tőle az, hogy segítsen, kiálljon egy csoport érdekében. Ezt a nyitottságot otthonról hozta, mondhatni a génjeiben hordozza, könnyű volt vele szót érteni. Palkovics Katalinnal beszélgettem azokról a dolgokról, amelyek számára fontosak, és nyugodtan mondhatom, hogy sokunk számára is azok lehetnek.
Adni jó
Mint sok szülő, ő is fontosnak érzi azt, hogy segítsen. Elmondása szerint minden olyan megmozdulásban, összefogásban részt vett – a bölcsődétől az iskoláig –, amelyek eredményét az oda járó gyerekek és az ott dolgozó pedagógusok a későbbiekben is élvezhetnek.
Béres József, a Béres-cseppek „feltalálója” édesanyja szavait idézi:
„Ha segítséget kérnek tőled, és te tudsz segíteni, akkor azt megtenni kötelességed!” Ennek szellemében csatlakozott vállalkozó társaival együtt a Boldog Délután jótékonysági kezdeményezéshez is, amelynek névadója a tavaly elhunyt Soós Istvánné Erzsike volt, aki egykori hajléktalanként kemény munkával összegyűjtött kis pénzét is társai megsegítésére fordította. Ezt a nemes hagyományt viszik tovább a helyi vállalkozók, akik összefogtak azért, hogy évente négy alkalommal a város és annak környezetében élő rászorulóknak meleg ételt juttassanak sok-sok civil ember segítő közreműködésével. Ez mára kibővült azzal, hogy felvették a kapcsolatot a gyermekjóléti alapszolgáltatásokat ellátó – önkormányzati fenntartású – Útkeresés Segítő Szolgálattal, ahol minden olyan vállalkozó társuk, aki ehhez erőt érez magában, képletesen szólva örökbe fogad egy-egy gyermeket karácsony alkalmával, ami azt jelenti, hogy a gyermekek ajándékát ők biztosítják. Ami nagyon fontos, mindezt név nélkül teszik, hiszen nem azért csinálják ezt, hogy utána „körbetapsolják” őket, hanem a gyerekek és saját maguk öröméért, mert „adni jó”.
A közösségi lét nála már gyerekkorában, az iskolában is megmutatkozott, elmondása szerint mindig ő képviselte az osztályt, hangadója, szószólója volt osztálytársainak. Ezt a fajta talentumát, ezt ő így is hívja, mert hiszi azt, hogy ő ezt a „Jóistentől” kapta, nos, ezt ő napi szinten kamatoztatta már az iskolában is.
A szakma képviseletéért
És hogy nem állt meg ezen a szinten – ugorjunk egyet az időben –, azt mai tevékenysége is jól mutatja. Munkája mintegy elismeréseként napjainkban a szakma legnagyobb érdekvédelmi szervezetének, a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének elnöki és a Magyarországi Temetőfenntartók és Üzemeltetők Egyesületének titkári teendőit is ellátja. Katalin ugyanis városunk egyik ismert vállalkozója, aki munkatársaival a városi köztemető kegyeleti szolgáltatásait végzi, és a város legrégebbi virágboltjának, az – édesanyjáról elnevezett – Ibolya Virágboltnak is társtulajdonosa. Szerepet vállal a helyi, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara vállalkozói tagozatának munkájában is, ahol az etikai bizottság választott tagjaként tevékenykedik.

Tegyünk együtt a környezetünkért!
Számára a legnagyobb boldogság az, hogy lakókörnyezetében, a Városvédők Újtelepért Egyesület alapító tagjaként tehet a közösségért. Semmiképp sem szeretné összekeverni azonban a civil kezdeményezéshez kötődő tevékenységét a politikai szerepvállalásával, ezért kilépett az egyesületből, de az akcióikban, munkáikban továbbra is részt vesz. Így volt ez a legutóbbi hétvégén is, amikor már a 7. ökonapot szervezték meg. Az öt év alatt kétszer a Béke városrészben is nagy sikerrel és támogatottsággal futott. Idén is „újtelepi” néven hirdették meg, de az egész városból be lehetett ebbe kapcsolódni. Egy-egy ilyen esemény előkészítése csaknem másfél hónapig tart. A mostani gyűjtés eredménye több mint 25 tonna műszaki és fémhulladék, 115 zsák műanyag kupak és a véradás eredménye több liter vér lett, ez utóbbira 57-en jelentkeztek, akik közül 46-an adhattak vért. Az újtelepiek munkáját a Magyar Vöröskereszt székesfehérvári véradó állomásának munkatársai, mintegy 40 közösségi szolgálatot teljesítő diák, illetve a Dunaújvárosi Városvédő és Polgárőr Egyesület és a Dunavecsei Polgárőr Egyesület segítette. Köszönet nekik, és persze az E-Elektra, a Dunanett munkatársainak és valamennyi, a gyűjtésben aktív szerepet vállaló dunaújvárosi lakónak. A kupakgyűjtés bevételből, mint eddig minden évben az újtelepi Mikulás-parti költségeit támogatják.

Fotó: Laczkó Izabella / Dunaújvárosi Hírlap
Beszippantotta a politika
Az eddigiekből szinte következik, hogy szélesebb, tágabb körben segítse, képviselje az embereket, jelesül a 9. számú választókörzetben élők érdekeit az önkormányzatban. Katalin azért érez erőt magában erre a feladatra, mert nem a semmiből, nem a nulláról indul. Édesapja mintegy negyedszázada ugyanennek a körzetnek volt a képviselője. Tudja, hogy ez a feladat sok munkával jár. Úgy gondolja, hogy valamennyiünk esetében a legtöbb, amit adhatunk egy másik embernek, az a saját szabadidőnk. Ő ezt szívesen teszi, azt mondja, hogy mindig arra tanítja a gyerekeket, a sajátját (Botit – a szerk.) is, hogy fedezzék fel magukban azt a képességet, amit kaptak, amiben nagyon jók, mert mindannyian kapunk, mindannyian így születünk. És ha ezt felfedezik magukban, akkor boldogok lesznek, és ha azt csinálhatják, akkor nem megterhelő sem a léte, sem a munkája, és más sem. Ő is ezt kapta egykoron édesapjától, így éli az életét, így végzi a munkáját.
Katalin már jelöltként is többször szervezett bemutatkozó fórumot, egyfajta „streetfighterként” tisztában van az emberek problémáival, és tudja, hogy képviselőként hatékonyan tudná képviselni az embereket az önkormányzatban. Azt mondja, ha „kilép az utcára” a tisztaság, a közbiztonság mindig prioritást élvez. Tudja, hogy az embereket a többi között a járdák, az utak állapota, az autóbusz-közlekedés szervezettsége érdekli, az, hogy gyermekeik korszerű iskolákba járjanak, megfelelő egészségügyi ellátást kapjanak, és környezetük része legyen egy fejlődő, élhető városnak, Dunaújvárosnak.