A felsőoktatás lehet a magyar gazdaság fő motorja

2021.04.08. 09:00

Modellváltás előtt a Dunaújvárosi Egyetem is

Brousil Csaba

20210119 Dunaújváros Illusztráció A Dunaújvárosi Egyetem főépülete Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő SzZsE Dunaújvárosi Hírlap DH

Fotó: Zsedrovits Enikő

Március utolsó napján az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) benyújtotta az Országgyűlés elé az újabb tíz egyetem – köztük a dunaújvárosi – modellváltását megalapozó javaslatait. Az ITM azt közölte múlt csütörtökön az MTI-vel, hogy a törvénycsomag Magyarország stratégiai céljainak elérését, versenyképességének erősítését, gazdaságának fenntartható növekedését szolgálja. A történelmi léptékű egyetemi fejlesztések célja, hogy a magyar fiatalok korszerű képzésben részesülve a jövő nyertesei legyenek. Közölték, hogy a felsőoktatásban a hazai tudás, innováció, tehetség bázisán a gazdaság igényeire nyitottabb, a vállalatokkal hatékonyabban együttműködő intézményrendszer kialakítása a cél.

A váltással nőhet az egyetem bevételszerző képessége Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő/Dunaújvárosi Hírlap

Az innovációs tárca Stumpf István felsőoktatási modellváltásért felelős kormánybiztossal szoros együttműködésben, a modellváltás eddigi tapasztalatai, az egyetemek vezetőivel, vezető testületeivel folytatott konzultációk alapján készítette elő javaslatait. Jelezték azt is, a szenátusok kezdeményezéseinek, egyértelmű támogató döntéseinek megfelelően újabb tíz egyetemen indulhat meg a modellváltás. Felhívták a figyelmet arra, hogy a már rugalmasabb keretek között működő tíz egyetemhez augusztus 1-jével csatlakozhat többi között a Dunaújvárosi Egyetem is.

Az alapítványok a mindenkori kormányzattól független, magánjogi formában biztosítják a felsőoktatási, tehetséggondozási, kutatási és egyéb közfeladatok ellátását. Az új működési modell lényege, hogy az állam, mint stratégiai partner, hosszú távú finanszírozási garanciákkal teremti meg e közfeladatok korszerű ellátásának feltételeit. A törvényi kódex egységesíti, átláthatóbbá teszi az eddig több törvényben szereplő szabályozást. A felsőoktatás minőségi átalakítását szolgálja, hogy szeptember 1-től teljesítmény­elvű finanszírozási rendszer lép életbe. A kormány az intézményeket fenntartó alapítványokkal hosszú távú (15-25 éves) stratégiai megállapodásokat, és 3-5 éves finanszírozási szerződéseket köt. Az ITM szerint a modellváltás nyomán ugyanakkor az egyetemek saját bevételszerző képessége is növekszik. (Forrás: MTI)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!