Akié már négyszer a kézműves Oszkár

2024.12.06. 07:00

A Prada tulajdonosa is Dunaújvárosban vásárolt táskát - videóval

Dunaújvárosban dolgozik, de világhírű szeretne lenni a bőrműves. Steixner István kézzel készíti egyedi és különleges bőr használati tárgyait, táskáit, amelyek igazi kézműves remekek.

Mindig roppant mód kedvelem azokat, akik saját erejükből, mérhetetlen kitartással érnek el sikereket. Azokat pedig nagyon szeretem, akik a sikerük elérését követően is továbbdolgoznak, rendkívüli alapossággal és alázattal, mert nem tudnak mást és másképp tenni. Steixner István itt él közöttünk. Van két gyönyörű kislánya, egy sikeres és okos, támogató felesége, ő pedig bőrremekeket készít. Ez utóbbiban nincs semmi túlzás, számtalan díj és rengeteg vásárló igazolja, hogy a Steixner Leather Art ismert és elismert vállalkozás.

Steixner István
Steixner István bőrtáskái a világ minden pontján megtalálhatóak
Fotó: FGy

Nála vásárolt a többi között a Prada alapítója, Patrizio Bertelli táskát a feleségének.

– Ezek szerint határainkon kívül is ismerik a munkádat?

A világ minden tájára készítettem már bőrműves munkákat. Európában sok helyen, de Afrikában, Amerikában, Mexikóban, Ausztráliában, Japánban, Indonéziában is vannak már Steixner-táskák és egyebek.

Hogy mi a sikere titka?

Keresem rá a választ. Végigsétálunk az óvárosi családi ház műhelyében. Finom bőrillat leng körbe mindent. Gondosan ügyel arra, hogy a legjobb alapanyagokkal dolgozzon. Az alap minden esetben marha az alátétek azonban számtalanféle állat „ruhája”. 

Megsimogatom az elefántormánybőrt, megnézem milyen a rája, a cápa, a krokodil, a piton, a kenguru, a béka bőre. Csak kapkodom a fejem, ahogy megmutatja, hogy még mit tervez a "bőrös birodalmában".

A két kislánya a ház felső emeletén éppen a  délutáni pihenésüket töltik, s ő igyekszik úgy beosztani a munkáját, hogy minél több időt velük legyen. Nem egyszerű vállalkozás, hiszen, hanem nem dolgozik, nincs termék, már pedig ezek a táskák, tárcák, övek és óraszíjak mind-mind igénylik a saját jelenlétét, lett légyen az első öltéstől az utolsóig mind-mind kézzel készülnek.

Steixner István
Ezen a táskán is minden kézzel készült
Fotó: Fekete Györgyi

Nem csak ettől különlegesek a termékei, az a fajta mintázat, látásmód, amely általa életre kel, az ő egyedi stílusát viseli magán.

Ha visszapörgetjük az időt, egy véletlen folytán kezdett kézműveskedni az abai alig tízéves fiú. Az iskola művészeti tagozattal gyarapodott, neki lehetősége volt kipróbálni számtalan technikát.  Ügyes volt, fel is vették a budapesti kis képzőbe, de akkortájt sokkal jobban érdekelte minden más a tanulásnál, így végül az első  szakmai képesítését a dunaújvárosi Lorántffyban szerezte meg, ahol a Molnárné Lukács Anita továbbmélyítette a bőr iránti elköteleződését. 

A magyar népi motívumok is megragadták a fantáziáját. Aztán...

– Egy véletlen alapozta meg a stílusom. Az egyik barátomnak megszaladt a szikéje a minta készítése közben, s kérdezte, hogy mi legyen az így kialakult lyukkal, erre én, hogy legyen ez a mintája. A népművészet szeretete, a más népek művészetének szeretete ezeknek a szikével áttört mintáknak az ihletője, így soha nem születik két egyforma alkotás. Sőt, a megrendelőim elképzelései, sőt ha külföldi, akkor annak a népnek a kultúrája, motívum kincse is megjelennek a munkáimban.

Az elefántormány bőre még feldolgozásra vár
Fotó: Fekete Györgyi

Nézem, ahogy dolgozik. Apró és precíz mozdulatokkal vágja ki szikével a pár milliméter nagyságú kis ékeket, amelyekből majd kialakul a mintázat. Mintha vert csipke lenne a nehézkes anyag, légiessé könnyeddé válik, s a motívumok pedig mesélni kezdenek...

Steixner István 100 százalékban kézzel készíti bőr használati tárgyait

A varrás minden egyes öltése is kézzel készül. Nem használ varrógépet, gyorsabb lenne, többet tudna gyártani, olcsóbbá is lehetne tenni, de ez már nem ő lenne. Akkor már, hogyan írhatná rá, hogy 100 százalékban kézzel készített?  

Férfiaknak is készít különleges táskákat, öveket, óraszíjakat.
Forrás: www.steixnerleather.com

Itt most leragadok a száz százalék szlogennél, mert a termék marketingjén is ő dolgozik.  Odafigyel az alapanyagok beszerzésére, készíti a termékeket, intézi a honlapját, a webáruházát, gondolkodik azon, miként lehetne még szebben, még egyedibben csomagolni, a termékfejlesztésre is vannak ötletei, sőt arra is, hogy nemzetközi piacon is még jobban ismert legyen.... 

Ahogy látom, legalább hét ember munkája jelenleg a 100 százalékban Steixner. 

– Egyelőre még bírom, de van egy kolléganőm, aki besegít a varrásnál – magyarázza mosolyogva és bizakodva – de hát eddig nem találtam meg a marketingesek között azt, aki az én elképzeléseimet meg tudja valósítani. 

Egyetértően bólogatok, de teljesen nyilvánvaló számomra, hogy nem lehet könnyű neki dolgozni, hiszen miért lenne másokkal elnéző, aki saját magától is mindig a tökéletest várja el.

– Négyszer kaptad meg a Kiemelt Magyar Kézműves Remek címet, ez a hazai kézművesek Oszkár-díja, ez nem kis elismerés...

– Szeretném elnyerni ötödjére, most készülök rá...

Steixner István táskái mind különleges, egyedi darabok
Forrás: www.steixnerleather.com

Lapozom a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Remekek remeke eredményhirdetéseit legutóbb, 2023-ban az Olívia alkalmi táskaszettel nyert, előtte a férfi üzleti szettjével. Íme részlet ez utóbbi zsűrijének a méltatásából:

  • „Elegáns, visszafogott, funkcionális és egymással harmonizáló termékek együttese. 
  • Minden varrás, kivágás és poncolás kézzel készült. Az alkotó rájabőr betétet használ, amelynek a kidolgozása nagy felkészültséget igényel. 
  • A harmonizáló mintázatban jól kombinálja az anyagokat, díszítőelemeket.
  •  Mesteri, tökéletes munka!”

Hogyan tovább?

– Elég határozott elképzeléseim, sőt terveim vannak arra, hogy világszerte ismert márkává váljon a a Steixner Leather Art. De csak úgy, hogy aktív részese maradhassak a gyerekeink nevelésének. Éppen ezért szeretném a ház hátsó udvarát befejezni úgy, hogy gyereknek szóló nyári alkotótábort tudjunk majd tartani, ahol kipróbálhatják magukat, játszhatnak, és megismerkedhetnek közben a kézművességgel.

A műhelyből kilépve még érzem a bőr illatát, már tudom, hogy miért kerül annyiba egy Steixner, amennyibe. Ezek a bőr használati tárgyak nem egy esztendőre, nem egy divatirányzatra készülnek. Ezek a megrendelők álmait testesítik meg, személyre szabottak, akár 100 évre is szólnak, és közben... mindegyik 100 százalék Steixner. 



 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában