Európa

2024.09.26. 15:00

Így döfte combon magát az európai gazdaságpolitika – romokban a kontinens ipara

Mi a közös a Dunaferrben, a Volkswagenben vagy a Northvoltban? Az, hogy együtt szimbolizálják az európai ipar összeomlását - írja cikkében a vg.hu. Így döfte combon magát az európai gazdaságpolitika

Duol.hu

A vasműs bérek kifizetése a munkáltató dolga A meleghengermű Coil Box-a Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő

A kijózanodás éveként vonulhat be a történelemkönyvekbe 2024, amikor kiderült, hogy a gazdaság fogaskerekeit nem tartják egybe az üres politikai lózungok. Mostanra világossá, az orosz-ukrán háborúra, a klímaváltozásra vagy technológia fejlődésre adott válaszok teljes egészében nélkülözték a gazdasági racionalitást, végső soron ennék a levét isszák meg szerte Európában a gazdasági szereplők. A Volkswagen gyárleépítése, a Dunaferr problémái, a vagy Northvolt vesszőfutása mind ugyanabból gyökerezik: elvesztette a versenyképességét Európa.

Így döfte combon magát az európai gazdaságpolitika
Így döfte combon magát az európai gazdaságpolitika – romokban a kontinens ipara / Fotó: AFP

Egybeforr a német válság a Volkswagen kataklizmájával

Az idei év egyértelműen legnagyobb megrázkódtatása a teljes európai gazdaság számára Németország és a Volkswagen válsága. Németország felemelkedése és unión belüli vezető pozíciója ugyanis szorosan összefügg a wolfsbrugi székhelyű vállalat történetével. A kezdetben állami támogatásokkal kistafírozott céget mai napig a világ legnagyobb autóexportőreként tartják számon, ám a 14 millió darabos éves kapacitásának azonban alig több mint kétharmadát képes jelenleg kihasználni. Tavaly a Volkswagen csoport mindössze 9 millió járművet gyártott le, ami értelemszerűen a vállalatot költségcsökkentésre és elbocsátásokra kényszeríti. A cégvezetés az indokok között a vártnál gyengébb keresletet és az elektromos átállás okozta elbizonytalanodást jelölte meg, de ettől valójában sokkal komplexebb a probléma.

Németország ugyanis elvesztette versenyképességének a kulcsát, ami évtizedeken keresztül Európa vezető gazdaságává és a modern technológiák működtetőjévé tette, ez nem más, mint az olcsó orosz nyersanyag okozta gazdasági előny.

Az, hogy erről 2022-ben levágták különös körülmények között az Északi Áramlat felrobbantásával, kihúzta a szőnyeget Berlin alól. A Volkswagen drámája mellett ugyanezt látjuk a többi nagy múltú német cégnél, különösen az energiaintenzív ágazatokban, mint a vegyiparban tevékenykedőknél. A BASF tavaly jelentette be, hogy annyira megdrágult a termelés Németországban, hogy inkább úgy ahogy van a teljes gyártást áthelyezi Kínába.

Alig éreztek valamit ebből a válságból Amerikában és a Távol-Keleten

Nem véletlenül Kínába. Amíg az európai gazdaság megszenvedte az elmúlt két évet, addig ebből a válságból szinte semmit nem éreztek Távol-Keleten, vagy az Amerikai Egyesült Államokban, csak példának okért: míg Németországban 2022 szeptemberében a 50-es évek óta először lépte át ideiglenesen a 10 százalékos határt az infláció, addig Amerikában a csúcs 9,1 százalék volt, Kínában pedig még a 3 százalék fölé sem ment. Magyarul az orosz-ukrán háborúval és arra adott szankciók okozta energiaválság teljes egyedi európai jellegzetesség maradt. Tetézte a bajt, hogy az olcsó orosz nyersanyaghordozókat a fő rivális Kína diszkont áron vásárolta meg, tehát további előnyre tudott szert tenni.

Mindebből pedig egyenesen következett, hogy óriási versenyképességi hátrányba kerültek a világpiacra törekvő európai cégek, amelyek a mai napig kétszer-háromszor drágább villamos energiát fizetnek, miközben a gáz esetében ez a különbség akár ötszöröse is rúghat az amerikai társaikhoz képest.

Ezt tette szóvá Macron is nemrégiben az amerikaiaknak, akikkel hiába együtt vívja a kontinens a háborúját Oroszországgal szemben, nem voltak restek többszörös áron eladni az LNG-t Európának, párhuzamosan azzal, hogy időközben teljesen lezárták saját piacukat. Amerika már évek óta az infláció ellenes törvénnyel (IRA) egy átgondolt stratégia mentén bevédi az iparát, ami miatt gyakorlatilag esélyük sincs bejutni az európai elektromos autógyártóknak a világ legnagyobb gazdaságába.

Versenyképtelen az európai termék, a Northvolt kudarcra volt ítélve

Nem pusztán arról van szó, hogy kisebbek a termelési költségek Távol-Keleten, hanem eközben a technológiai haladásban is előrébb jár Kína. 

Ma gyakorlatilag megkerülhetetlen szereplővé vált az akkumulátor-gyártás területén, a CATL, a Sunwoda dominanciája az európaiaknak azért lehet fájó, mert az akkumulátor jelenti az elektromos autók szívét, azaz bármennyire is nagy múltú egy gyártó, ha nem képes hatótávolságban is előrelépni, biztosan lemarad a vásárlókért folytatott küzdelemben. 

A fogyasztót nem fogja érdekelni, hogy a Volkwagen vagy a BYD-től veszi meg az autóját, különösen ha az utóbbi olcsóbb. A Northvolt története azért is elkeserítő, mert a legújabb technológiának simán lehetett volna az egyik zászlóhajója, ám annyi meghibásodás produkált, hogy gyakorlatilag a további terjeszkedéstől is elvágta magát a svéd vállalat.

A statisztikai adatokból pedig világosan kiderül, hogy mi alapvető gond: Európa nem költ eleget a kutatás-fejlesztésre, Kína 2019 óta ebben is leelőzte az uniót. Ez természetesen meg is látszik az új technológiák kifejlődésében.

Mára az európai autóipar kis túlzással versenyképtelen termékeket gyárt, a fogyasztók ugyanis nem fognak olyan autókat vásárolni, amelyek a kisebb hatásfokúak és drágábbak is, mint egy BYD vagy a SAIC. Németországban az állami támogatások kivezetése mellett a másik tényező az e-autóeladások visszaesésében, hogy a németek pontosan tisztában vannak azzal, hogy a kínai autók és jobbak és olcsóbbak, amelyek ha elárasztják a német piacot, az a saját, egyébként német autóik értékét csökkenti. Ezen azonban vélhetően még az sem fog változtatni, ha időközben az EU megvámolja a kínai autógyártókat. Azt azonban tisztán kell látni, a vámháború egyáltalán nem érdeke a nagy európai cégeknek, akik ugyanúgy a gazdasági racionalitás talaján állnak, mint a német polgárok.

ipar
az európai autóipar kis túlzással versenyképtelen termékeket gyárt / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A Dunaferr problémája nem egyedi, Kína is ott van háttérben

Végezetül utoljára a Dunaferrt említjük meg, amelynek nagyon nehéz helyzete szintén visszavezethető az európai versenyképességi problémára. A dunai vasműt birtokló Liberty Steel hiába érkezett nagy reményekkel Dunaújvárosba 2022 végén, mára teljesen kilátástalanná vált a helyzete, az alacsony acélárak és az ágazat problémái miatt több ezer munkavállalót küldött állásidőre. Az okok mögött felsejlik a kínai előretörés. A Financial Times épp a napokban írt róla, hogy a kínai acélipar óriási mennyiségben szállít Európába, ami az egész európai acélipart nyomás alá helyezi. Annak ellenére, hogy a világgazdaság egyáltalán nincs jó bőrben, idén több mint 100 millió tonna fémet exportál Kína, többet, mint 2016 óta bármikor. Itt is van német áldozat, a Thyssenkrupp, aminek az acélgyára 200 éve működik, és jelentős szerepet játszott Németország ipari hatalommá tételében, ám most káosz és elbocsátások jönnek a cégnél.

Draghi szerint Európa

Ha a megoldás a fent említett problémák nincs is meg, de legalább az EU-nak már papírja van arról, hogy tényleg lemaradt a versenyben.

Ha Európa nem tud termelékenyebbé válni, akkor nem leszünk képesek egyszerre az új technológiák vezetőjévé és az éghajlati felelősségvállalás élharcosává válnunk, nem leszünk tovább független szereplők a világ nagyszínpadán. Ebben az esetben vissza kell majd vennünk az ambícióinkból

állapítja meg a korábbi olasz miniszterelnök és ex EKB-elnök, Mario Draghi, akit az Európai Bizottság elnöke kért meg, hogy tárja fel az unió versenyképtelenségének okait.A legérdekesebb egyébként amit az autóiparral kapcsolatban megállít. Draghi ugyanis gondolkodásra hívta fel az autóipari ágazatot, azt az ágazatot, amit ő „az uniós tervezés hiányának kulcsfontosságú példájának” nevez. Szerinte a blokkot valós veszély fenyegeti, hogy az uniós autógyártók továbbra is elveszítik piaci részesedésüket Kínával szemben, amely „gyakorlatilag minden területen” megelőzi a 27 tagú tömböt, miközben alacsonyabb költségek mellett termel.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában