Tegye próbára tudását

2025.02.22. 10:00

Agyalós KRESZ-teszt: ez még a rutinos sofőrökön is kifog

Ha támad a köd és mindent elhomályosít előttünk autóvezetés közben a ködlámpa segítségét vesszük igénybe. A megfelelő világítás használata nagyon fontos tényező, azonban nem mindegy, hogy tompított fényszóró, nappali menetfény, vagy éppen a már említett ködlámpáról van-e szó. A heti KRESZ-tesztünkben ebben segítünk kiigazodni, melyben egy videó is segítségünkre lesz.

Agyalós KRESZ-teszt: ez még a rutinos sofőrökön is kifog

Illusztráció.

Fotó: Shutterstock

Heti KRESZ-tesztünkben a korlátozott látási viszonyok közötti vezetést vesszük szemügyre. Egy videó lesz ebben segítségünkre, a teendő pedig a következő: észreveszik-e a szabálytalan sofőröket, tudják-e azonosítani, hogy milyen hibákat követnek el. Most pedig következzen az első feladat, cikkünkben található videóból mutatunk egy képkockát, a kérdés pedig az lenne, hogy hány szabálytalan közlekedési szituációt tudnak beazonosítani rajta? 

 kresz-teszt
Beugró KRESZ-teszt: hány hibát számol össze a képen?
Forrás: feol.hu

Mit mond a jelenlegi KRESZ a járművek kivilágítása kapcsán?

Ahhoz, hogy válaszolni tudjunk a kérdésre, érdemes felidézni, mit mond a KRESZ a világítással kapcsolatban: 

A forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani.

Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett pedig ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják. Ez eddig tiszta ügy, mondhatnánk, de akkor még nem beszéltünk a tompított fényszórókról, a nappali menetfényről és a ködlámpáról sem. Márpedig nem mindegy, hogy mi látunk vagy minket is látnak-e. 

Bármikor használható a ködlámpa?

A vonatkozó KÖHÉM-rendelet még tovább pontosítja a ködlámpa használatát: „Az első ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy köd, hóesés, felhőszakadás vagy porfelhők esetén javítsa az úttest megvilágítását. Hátsó ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy sűrű köd esetén észlelhetőbben jelezze hátrafelé a jármű jelenlétét.” A Szoljon arra is emlékeztetett, hogy a rendőrség tájékoztatása szerint a ködfényszóró, vagy hátsó helyzetjelző ködlámpa szabálytalan használata esetén a rendőr figyelmeztetést alkalmazhat, helyszíni bírságot szabhat ki, ami 6500-tól 65 ezer forintig is terjedhet, illetve szabálysértési feljelentést is tehet.

Mi az a nappali menetfény?

Ahogy arra a rendőrség már korábban felhívta a figyelmet, a nappali menetfény nappal, jó látási viszonyok között bárhol használható, automatikusan kapcsolódik be gyújtáskor, és a helyzetjelző vagy tompított fényszóró felkapcsolásakor elalszik. A tompított fényszóró használata pedig korlátozott látási viszonyok között (például szürkület, eső, hó, por, köd…) és éjszaka lakott területen belül és kívül is egyaránt kötelező. Azt is pontosították korábban, hogy a tompítottat csak jó látási viszonyok között, nappal helyettesítheti lakott területen kívül a menetfény, az izzókat pedig, legyenek bármelyik lámpában is, ellenőrizni, szükség szerint cserélni kell, és gondoskodni róla, hogy a kosz ne fedje be őket. 

Ugyanakkor, ahogy arra az Origo is felhívta a figyelmet az Országos Baleset-megelőzési Bizottság nyomán, 

  • a nappali menetfény (teljes nevén nappali menetjelző lámpa) nem arra szolgál, hogy a jármű előtti útfelületet megvilágítsa, hanem hogy a jármű helyzetét jelezze más közlekedők felé. 
  • Kizárólag előre bocsát ki fényt, hátra nem.

Hány hiba volt a képen?

Ezek alapján a képen mindhárom sofőr hibázott. A kisteherautó hátsó lámpája erős jóindulattal világít csak (de a videón látható lesz, hogy ez szinte észrevehetetlen), valamint a két személyautó egyikének sem égnek a hátsó lámpái, vagyis vagy nem voltak kivilágítva, vagy csak a menetfény volt bekapcsolva.

Jöjjön az igazi KRESZ-teszt!

Most, hogy nagyjából átbeszéltük, mikor kell tompított fényszórót használni, mit kell tudni a nappali menetfényről, lássuk a videót! A videó elején normál, majd lassított felvételen is megmutatjuk a pár száz méteres szakaszt. A kérdés lényegében ugyanaz, mint a fotónál volt: milyen hibákat találunk a felvételen?

Megoldás a feol.hu-n.

Az új KRESZ a járművek világításának szabályait is érinti 

Az új KRESZ-szabályok életbe lépésével szigorodnak az autók világítására vonatkozó előírások is, ezért fontos, hogy felkészüljünk, így elkerülhetjük a balesetveszélyt és a szabálysértéseket. Az itt található KRESZ-tesztünkkel most ellenőrizheti, mennyire ismeri ezeket az új szabályokat.

Tedd magad próbára korábbi KRESZ-tesztjeinkkel!

Számos ingyenes KRESZ-tesztet készítettünk már, így például  az elsőbbségadásról is. De kitértünk már a mumusnak tartott jobbkéz-szabályra, valamint áttekintettük a kanyarodó főútvonalra vonatkozó szabályokat is. Egy már életbe lépett változásra, pontosításra is kitértünk, a megkülönböztető jelzést használó járművek előzése kapcsán.

Mit látunk a különböző világításoknál?

A rendőrség korábban videón azt is megmutatta, mennyi látszik a kocsikból hátulról, nappali menetfénnyel, illetve rendes tompított fényszóróval:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában