2025.02.15. 07:00
Megbuktatták, mert nem volt szimpatikus?
A szakképzés vizsgáztatási rendszere 2020-ban megújult. A képzéstől független vizsgáztatást az akkreditált vizsgaközpontok végzik. A Dunaújvárosi Vizsgaközpont Fejér megyében 6 szakképző intézményben, vizsgapartnereik révén pedig számos további helyszínen szervez szakmai és képesítő vizsgákat.
Balogh Bertalan másfél hónapja a Dunaújvárosi Vizsgaközpont vezetője. Egy rövid bemutatkozásra kértük a beszélgetésünk elején a szakembert: – Én eredetileg nem dunaújvárosi vagyok, Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből jöttem ide tanulni akkor még a Dunaújvárosi Főiskolára, aztán megtetszett a város és itt maradtam. Közel 15 évet a főiskolán dolgoztam. Sok különböző feladatom volt a felvételi ügyintézéstől a beiskolázási kampányvezetésig szinte mindent csináltam ott. Utána öt év ipar következett, a Magyar Járműalkatrész-gyártók Országos Szövetségének az ügyvezető főtitkára voltam, majd egy helyi napelemes cégnél dolgoztam. Az alapvégzettségem amúgy közgazdász, és van egy marketing MBA végzettségem is emellett. De most is tanulok, a Dunaújvárosi Egyetemen végzem a szakoktatói szakot, előbb-utóbb lesz egy pedagógiai végzettségem is.

Fotó: Fekete Györgyi
A Dunaújvárosi Vizsgaközpont vezetőjét kérdeztük
– Mi a Dunaújvárosi Vizsgaközpont feladata?
– Vizsgákat szervezünk. Tehát, amikor a képzéseket a vállalatok és az iskolák, azaz a képzőintézmények elvégezték, akkor következünk mi. Mi szervezzük és bonyolítjuk le a vizsgákat, hogy a végbizonyítványt a tanulók megszerezzék.
– Önálló vizsgaközpontok jöttek létre, míg korábban a vizsgákat az intézmények bonyolították le. Miért volt erre szükség?
–Az volt a vezérlő elv, hogy ne lehessen elfogultsággal vádolni a vizsgáztatást. Tehát se pozitív, se negatív diszkrimináció ne érje a diákokat. Aki képez, ne vizsgáztasson.
– Az alapítójuk a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum, hogyan lehetnek akkor függetlenek?
– A Dunaújvárosi Szakképző Centrum mellett dolgozunk, de tőlük függetlenül. Azaz Centrumnak is vizsgáztatunk, de más képzőközpontok vizsgaigényére is vállalkozunk. Ez azt jelenti, hogyha a februári fodrászvizsgát meghirdetjük, akkor arra valószínűleg túlnyomórészt a Lorántffy iskola diákjai jelentkeznek. Ám, ha úgy gondolja valaki Budapesten, Debrecenben, Székesfehérváron, vagy Szekszárdon és Pakson, hogy én inkább Dunaújvárosban szeretnék vizsgázni, akkor bátran jelentkezhet, hisz a diák nincs területileg korlátozva.
– Egy szakmai vizsga döntően két fő részből áll, egy elméleti és egy gyakorlati részből. Az elméletét gondolom viszonylag könnyű megszervezni...
– Bocsánat, azt mondanám, hogy igen, de mégsem, hiszen minden egyes szakra más a vizsgakövetelmény. Ma Magyarországon nagyon sok szakma van, úgyhogy nekünk tisztában kell lenni azzal, hogy melyikre mi a vizsgakövetelmény. Sokféle feltételnek kell megfelelnünk, ezért ha van, amivel mi nem rendelkezünk, akkor azokkal a vizsgahelyszínekkel meg kell állapodnunk, ahol ezt biztosítani tudják. Mondok egy nagyon extrém példát. Van a sportedző képzés, és azon belül van a snowboard. Ezt a vizsgát nem tudjuk Dunaújvárosban lebonyolítani, ezért egy olyan helyszínnel kell együttműködési szerződést kötnünk, ahol ezt meg lehet valósítani.
– Akkor gyakorlatilag mindent is megoldanak...
– Ami Dunaújvárosban van képzés, azt most lefedtük.
– A vizsgaközpont alapítója a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum, gondolom jogos elvárás az alapítótól, hogy azért a külső piacról is szerezzenek megrendeléseket.
– Pontosan. Nekem az is a feladatom, hogy minél több képző intézménnyel vegyük fel a kapcsolatot, szerződjünk egymással, és szervezzünk nekik vizsgát Dunaújvárosban, vagy máshol. Most március végén például Nagyecseden fogunk vizsgáztatni.
– Ehhez megfelelő számú, sok-sok különböző képzettségű, végzettségű szakemberrel kell rendelkezniük...
– Igen, ez úgy működik, hogy van egy hatalmas adatbázisunk, ahová jelentkeztek szakemberek, akik a képzésük, az életpályájuk, a tanulmányuk, az oktatási életútjuk alapján jogosultak arra, hogy vizsgáztathassanak. Minden vizsga előtt mi megnézzük, hogy erre a vizsgára kik azok, akik alkalmasak, s felkérjük őket.
– Másfél hónapja vezeti a vizsgaközpontot. Mik a benyomásai?
– Pont belecsöppentem a februári vizsgaidőszak előkészületeibe, megtapasztaltam, hogy pontosan egy vizsgaszervezésnél milyen feladatok vannak. A kollégákkal megpróbáljuk egy kicsit gördülékenyebbé tenni a folyamatokat, hiszen a célunk, hogy a vizsgán korrekt döntés szülessen, a törvényességnek minden megfeleljen, és a diákokat ne érje semmilyen hátrány. Ha a vizsgázóval megfelelően kommunikálunk, és megfelelően foglalkozunk a helyszínen, akkor már csak a tudásán múlik, hogy a vizsgán átmegy vagy nem.