2024.11.04. 11:30
A shiba inu nem csak divatkutya — képgalériával
Kutyatenyésztés vagy szaporítás? Üzlet vagy felelősség? Erről beszélgettünk Kovács Judittal, a dunaújvárosi shiba inu tenyésztővel.
Fotó: Laczkó Izabella
A shiba inu úgy néz ki, mint egy élő plüssjáték. Persze, mint mindenben nála is a bájos kinézet roppant energikus és határozott természetet takar. Ölelgetésre késztető közepes testű, barátságos pofájú, csillogó szemű, puha szőrű kutya. Mindemellett végtelenül bájos és játékos. Ismeretlenül is belépve köszönésképp annyi puszit kaptam, tőlük hogy alig tudtam a szeretet megnyilvánulástól elmenekülni. Az anya és a két kölyke versengett azért, hogy melyik vesz le a lábamról. Nem tudtam dönteni, mindegyiket imádtam. Nem csoda, hiszen ha egyszer valaki találkozik egy shiba inu kutyával, visszavonhatatlanul beleszeret.
- A shiba inu hivatalosan egy japán kutyafajta, a hat eredeti spitz fajta közül a legkisebb.
- Kistermetű, mozgékony, jól alkalmazkodik a hegyvidéki terephez, ezért eredetileg vadászkutyaként tenyésztették.
- Hasonlít az akitára, de kisebb. Egyike azon kevés ősi kutyafajtáknak, amelyek mind a mai napig fennmaradtak.
Kovács Judit shiba inu tenyésztésével foglalkozik. Újtelepi otthonában jelenleg 1 kan és 3 nőstény kutya fogadja nagy örömmel a család tagjait és persze a betérő vendégeket.
Hogyan kerültek a kutyák az életedbe?
– Eredetileg agrármérnök vagyok, és ezen belül is állattenyésztő, s valószínűleg azért ezt tanultam, mert már gyerekkoromban vonzódtam az állatokhoz, a nevelésükhöz, a képzésükhöz. Gyerekkoromban panellakásban laktunk, így nem tarthattam kutyát, pedig nagyon szerettem volna. Így felnőttként, amikor lehetőségem adódott már voltak kutyáink, alaszkai malamut és szamojéd tenyésztésével foglalkoztam. Azonban a gyerekeim növekedésével a tenyésztésre már nem maradt időm, de persze egy-két kedvencünk azért továbbra is velünk maradt. A covid idején érlelődött meg bennem, hogy megint szeretnék a kutyatenyésztéssel foglalkozni.
A shiba inu nem csak divatkutya
Fotók: Laczkó IzabellaAhogy Kovács Judit elmondja, nem is olyan egyszerű a megfelelő tenyészetek kiválasztása. S mivel gondosan ügyelt arra, hogy ne legyen még véletlenül sem beltenyésztett, így a kan kutya Olaszországból a nőstény pedig Oroszországból származik. Mindegyik nagyon neves tenyésztők kenneljéből valók.
Vannak divatok a kutyatenyésztésben ?
– Abszolút. Nem is árt folyamatosan képezni magunkat, ezért járok rendszeresen kiállításokra, még úgyis, ha nem viszek magammal kutyát. Kíváncsi vagyok arra, hogy bírálnak a bírák, mi tetszik nekik és mi nem, milyenek a versenyző shibák. Természetesen a tenyésztésben is vannak divatos kutyafajták is. Egyébként a shiba annak is mondható. Nem megy már ritkaságszámba, de nagyon szép küllemű, és nagyon kellemes tulajdonságokkal rendelkezik. Viszonylag könnyen lemozgathatjuk, s utána önállóan is nagyon jól érzi magát.
Shiba inu kutyát is nevelni kell
– A kan kutyám volt az első a shibák közül. Az ő nevelésekor pár hibát elkövettem,így mire megszülettek a kicsik, akkora már pontosan tudtam, hogy mikre kell odafigyelnem. Koichit nehezebb volt megfogni, nem hagyta magát fésülni és fürdetni sokáig. A kölykök nevelésénél nagyon odafigyeltem, hogy ezekkel a leendő gazdáiknak ne legyen velük gondjuk, s könnyebb legyen lehessen tőlük az elválás.
Hogyan lehet ennyi gondoskodás és szeretgetés után elválni tőlük?
– Valóban nagyon hozzánk tudnak nőni, csak úgy tudtam őket elválasztani magamtól, hogy olyan helyre adtam őket, ahol tudtam, hogy jó helyük lesz, mert ismerem a gazdikat. Öt kiskutya született első ellésre, ebből három 12 hetes korában már új gazdához került, de kettőt megtartottam magamnak. Persze tudom, hogy nem lehet végtelenségig csak ismerősöknek kutyákat adni, de ettől függetlenül nagyon alaposan le kell informálnunk a leendő gazdikat, hogy egyáltalán való-e nekik ez a fajta.
Kiállításra is viszed a kutyákat…
– Igen, én azok közé a tenyésztők közé tartozom, akik fontosnak tartják, hogy kiállításra járjanak. Egyrészt ez nekem kikapcsolódás, és egyfajta tanulmányút is. Figyelem a trendeket, a zsűrizést. Természetesen a kiállításokra fel is kell készíteni a kutyákat. Számtalan szempontot vesz a zsűri figyelembe. Megvizsgálják, hogy a fajtán belül megfelelő-e az alkata, a testformája, a farka, a színe, a tartása, a fejformája… Ám az is nagyon fontos, hogy a ringben hogyan viselkedik a kutya,hogyan mozog, miként fogad szót, milyen a tartása. De úgy vélem, hogy az a számtalan díj, amelyet a kutyáim szereztek nagyon fontos visszajelzései annak, hogy jó úton járok. Én azt szeretném, ha az én kutyáim jól nevelt, egészséges gyönyörű kutyák lennének, amelyek rengeteg örömöt és büszkeséget adnak a leendő gazdájuknak.
Drága kutya shiba inu?
– A drága kutyák közé tartozik, de megéri spórolni rá, mert tizennégy-tizenhat évre egy nagyon szerethető társat kap vele az ember, hiszen fontos, hogy jól szocializált, jó idegrendszerű legyen a kutyája.
Szenvedély vagy üzlet ez számodra?
– Szenvedély. Ebből megélni nem lehetne, bármennyire is drága kutya a shiba. Én ugyanis nem szaporító, hanem tenyésztő vagyok.
Ez pontosan mit jelent?
– Mindjárt megmagyarázom. Én például nem akartam Magyarországról kutyát venni, fontos volt még ha rengeteg pénzbe is került, hogy kiváló génállományból hozzak. A pároztatás előtt szembesültem azzal, hogy a szukám kisebb, törékenyebb alkatú, mint ami a kanomnak megfelel. Csak a szaporulat kedvéért nem tettem ki a szukámat rendkívüli megterhelésnek, így Szarajevóba vittem pároztatni, ott találtam az alkatának megfelelő párt. Bár a kölykök is ivarérettek, de még csak most jön el annak az ideje, hogy újból vemhes legyen. Egy szaporító ilyen dologra nem figyel. Nem érdekli, mi lesz az anyakutyával, nem törődik azzal, hogyan neveli a kölyköket, nem érdekli, miként fog foglalkozni vele a gazdája, csak az, hogy minél több eladható kölyök legyen, minél gyorsabban. Minél nagyobb haszna legyen a kölykökön. Ez egy tenyésztőnél nem fordulhat elő. Nálam nincs „tömeggyártás”, jelenleg nincs több anyakutyám, nincs egyszerre több almom, én azzal az eggyel, amim van, azokkal akarok jól foglalkozni.
Mi a kenneled neve?
– Akai Arashi FCI shiba inu kennel Ez vörös vihart jelent. Japán nevet szerettem volna, amely illik az én shiba inu kutyáimhoz.
Közben a kölykök visszamentek játszani a családi ház udvarára. Miya, az anyukájuk megnyugodva pihent el a nappali szőnyegén. Ő és Koichi a kan benti kutya, előjogaik vannak, s ezzel élnek is. Imádnivalók.
Létezik szerelem első látásra? Ha valaki találkozik egy shiba inuval, a válasz nem lehet kétséges… Egyébként elég csak a képekre nézni...