2024.11.29. 14:00
Fókuszban a rák, ami sírba viszi, viheti a férfiakat
Hamarosan véget ér a „movember hava”. Nem elgépelés, mert a novembert a férfi egészség megőrzéséért folyó kampánynak szentelik már évek óta. Azonban nem csak ebben a hónapban kell és szükséges a férfiak testi és lelki egészségéről beszélni. A prosztataszűrés fontosságáról és más férfi bajokról beszélgettünk kórházunk urológus osztályvezető főorvosával.
Mi is az a movember? Miért fontos a prosztataszűrés? Milyen egyéb férfibajok vannak? Ezekre a kérdésekre kerestem a választ.
A Movember (szóösszerántás az angol „moustache” – az ausztrál szlengben röviden „mo” – magyarul „bajusz” és a „november” szóból) minden év novemberében megtartott nemzetközi esemény. Résztvevői november hónap során bajusznövesztéssel hívják fel a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira (beleértve a prosztatarákot, a hererákot és a lelki betegségeket, köztük a hozzá kapcsolódó depressziót ) és azok megelőzésére.
– Fontos, hogy a férfi egészség fókuszban legyen? - kérdeztem dr. Soós Zitát, a Szent Pantaleon Kórház urológus osztályvezető főorvosát.
– Igen, természetesen fontos. Ugyanúgy, ahogy a nőkkel is foglalkozunk, ahogy vannak női szűrővizsgálatok, kell a férfiak egészségéért is kampányolni. Sőt még fontosabb, hiszen a férfiaknak Magyarországon nincsenek kötelező jellegű szűrővizsgálataik, csak ajánlottak. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a férfiak többségét nehezebben lehet rávenni arra, hogy elmenjen orvoshoz, főleg egy szűrővizsgálatra, amikor nincs is semmi panasza.
Ezekkel a mozgalmakkal próbáljuk motiválni őket, hiszen a szűrővizsgálatoknak pontosan ez a lényege: addig kell szűrővizsgálatra menni, amíg nincs semmi tünet. Különösen úgy, hogy egy nagyon könnyen elérhető eljárással, a férfi betegségek többsége diagnosztizálható és hogyha idejében fedezzük fel ezeket, akkor gyógyíthatóak.
– Itt gondolom, első sorban a prosztatarákra gondolt. A novemberi egészségügyi kampányok fókuszában a prosztataszűrés van... – Ez így van, elsősorban ez áll a fókuszban. Ugyanakkor a hererákra is fel kell hívnunk a figyelmet. Ez a betegség a fiatal populációt érintheti, 20 évestől 40 éves kor közötti a veszélyeztetettebb korosztály. Itt még szűrővizsgálatra sem kell menni, hiszen a hererákszűrést minden fiatal férfi saját maga is el tudja végezni önvizsgálattal. A vizsgálat során, ha bármi különöset tapasztal a herékben, jelentkeznie kell. A prosztatarákszűrést azonban nem lehet otthon elvégezni.
- A prosztatarák a 40-45 éves kor fölött veszélyezteti a férfiakat, s hogy mennyire fontos a szűrés arra rávilágít az az adat, hogy világszerte a prosztatarák a második helyet foglalja el a daganatos betegségekben.
- Európában és az Egyesült Államokban első helyen áll a férfi rosszindulatú daganatos megbetegedések között.
- Magyarországon pedig jelenleg a második helyen van.
Prosztataszűrés - melyik korosztálynak ajánlott?
– Riasztó adatok, mégis ahogy mondta, nem könnyű rávenni a férfiakat arra, hogy vizsgálatra menjenek...
– Pont az idősebb az a korosztály a veszélyeztetettebb, s ők azok, akik szégyenlősebbek, kevésbé szeretnek orvoshoz járni, csak akkor mennek, ha gondjuk van. Ha nehezebben megy a vizelés, ha nem úgy alakulnak már a dolgok, akkor azt be tudják koruknak, és nem arra gondolnak, hogy ezek hátterében egy olyan betegség állhat, ami időben felismerve kezelhető.
– Azt mondta, hogy az idejében felismert férfi daganatok jól gyógyíthatók...
– A hererák szinte 100%-ban gyógyítható. Még ha áttétes, akkor is 80 százalékos a gyógyulás, nagyon jók az esélyek az időben felismert prosztataráknál is, de sajnos áttétes esetben már a prosztataráknál nem ilyen jók a statisztikai adatok.
– Milyen gyakorinak kellene lenni a szűrővizsgálatnak, hogy biztonságban érezze magát egy férfi?
– Ha a családban egyeneságú felmenőknél már előfordult prosztatarák, akkor érdemes már 45 éves kortól elmenni évente szűrésre. Ha nincs, akkor azt szoktuk javasolni, hogy egy 50-55 éves korban legyen egy PSA-vizsgálat, ha az egy teljesen normál értéket ad, akkor utána évente.
– A PSA-ról beszélt, ami közvetlenül a vérből kimutatható, tehát egy egyszerű vérvétel a szűrővizsgálat első lépése…
– Gyakorlatilag a prosztata tumormarkert nevezzük PSA-nak, ez egy fehérje, ami a vérben jelen van, és kizárólag a prosztata termeli. Így egy vérvétellel ennek az értéke megállapítható. Ha magasabb értéket mutat a normálisnál, az még nem feltétlen jelent daganatot, megemelkedhet egy gyulladás, vagy prosztata megnagyobbodás esetén is, de mindenképpen további vizsgálatot tesz szükségessé. A manuális vizsgálatot követően, ha úgy látjuk, hogy szükséges, akkor szövettani mintavételt végzünk. Az időben felfedezett prosztataráknál nagyon jó gyógyító lehetőségek vannak.
– A közelmúltban volt szűrővizsgálat az egészségfejlesztési iroda szervezésében, nagyon hamar elfogytak a jelentkezési helyek. Ezek szerint van igény és érdeklődés?
– Azt látom, hogy évről évre többen jelentkeznek. A mostani 40-50 éves korosztályt már nem kell győzködnünk a szűrővizsgálatok fontosságáról, az idősebbeknél azonban ez sokkal nehezebb.
– Ön nőként és főorvosként, hogy tapasztalja: a férfiak nincsenek előítélettel a női urológussal szemben?
– Azt kell mondjam, hogy nincsenek. Én nem érzékeltem, bár akinek ilyen jellegű ellenérzése lenne, annak lehetősége van úgy időpontot kérni, hogy férfi orvoshoz kerüljön. A lényeg, hogy menjen el szűrővizsgálatra, s ha panasza van, mindenképpen vizsgáltassa ki magát.