2024.11.25. 07:00
Holt lelkek is kérték, hogy vegyük fel Sztálin nevét
Tudják, hogy csak kicsin múlott csak, hogy most Dunaújváros helyett Dunavasváron lakjunk? Tudták, hogy holt lelkek is kérték, hogy Sztálinváros legyen Dunapenteléből? Melyik városunk legtöbbször nevet változtatott utcája? Dunaújváros története tele van érdekességekkel. Ezek közül ötöt szeretnénk megosztani.
Édesapám születési helye Dunapentele, az enyém Sztálinváros, a húgom Dunaújvárosban született, s ahogy szoktuk mondani némi túlzással, de mindannyian ugyanabban a kórházban. Dunaújváros története tele van hasonló különlegességekkel. Hamarosan városunk történetének jeles évfordulóját ünnepeljük. 1961. november 25-én vette fel településünk a Dunaújváros nevet. A korábbi névadások között találunk holt lelkek kérését, többször átkeresztelt utcákat, és az is előfordult, hogy kétszer adták ugyanazt a nevet. Íme.
Acélváros vagy Dunavasvár?
1961. november 25-én változtatta meg a Népköztársaság Elnöki Tanácsa – a város dolgozói képviselőinek javaslatára – Sztálinváros nevét Dunaújvárosra. A dátum a legtöbbünk számára ismerős, azt viszont kevesen tudják, hogy a Dunaújváros név mellett versenyben volt Dunavasvár, Vasvárad és az Acélváros név is. Ebből adódóan csak a döntéshozók ízlésén múlott, hogy nem Vasváradon vagy Acélvárosban lakunk.
Kétszer keresztelték ugyanarra
Sztálin személye és neve a halála után "szalonképtelen" lett. Így a változtatás nemcsak a városnevét érintette, hanem a testületeit, a vállalkozásait, a közintézményeit és a köztereit is. Az ilyen módon frissen átkeresztelt Dunaújvárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága úgy döntött, hogy a Sztálin Vasmű legyen Dunai Vasmű, s ebből adódóan a Sztálin út nevét Vasmű útra. A nevekkel volt korábban is több gondunk. Még 1956 őszén is volt egy névváltoztatásunk. A forradalom idején október 24-én a városi népgyűlés úgy döntött, hogy visszaveszi a Sztálinváros neve helyett Dunapentelét. A Sztálin Vasmű pedig egy időre Dunai Vasmű lett. Tehát a 1961-es névváltoztatás már a második volt a gyárnak és az útnak is ugyanarra.
Meghamisított anyakönyvek
Az 1956-os forradalom leverése után ezek a döntések semmissé lettek, ismét visszatért Sztálinváros, amely 1961-ig érvényben is maradt. Mégis nem múlt el nyom nélkül ez a névváltoztatás. A forradalom idején születettek anyakönyvébe ugyanis a Dunapentele került. Ezeket a dokumentumokat azonban később bevonták, módosították, hogy a forradalom nyomát még az anyakönyvekből is kitöröljék.
Még a holt lelkek is kérvényt írtak
Ha már Sztálinvárost hoztuk szóba,1951. április 29-én Dunaújvárost várossá nyilvánították, s ugyanezen év november 7-én (a Nagy Októberi Szocialista Forradalom évfordulóján) vette fel a Sztálinváros nevet. Természetesen Sztálin nevét a lelkes városi és vasműt építő dolgozók kérték, sőt egy vörös könyvben aláírásokat is gyűjtöttek a nép igényének alátámasztására, vállalásokat is tettek ennek érdekében. Ez az 5,9 kg-os könyv a mai napig látható az Intercisa Múzeum helytörténeti gyűjteményében. Ahogy Faludy György Dunapentele Sztálinváros lesz elbeszélésében leírja, Farkas Mihály honvédelmi miniszter aggódott amiatt, hogy a Nagy Sztálinnak minden szocialista országban már megvan a maga városa, csak Magyarországon nincsen. A pentelei párttitkár ajánlotta, hogy legyen Pentele neve Sztálinváros. Nahát így eshetett meg, hogy minden iskolás gyermek illetve a XVIII. századtól minden Dunapentelén átutazó, s itt megszálló egyházi személy neve is bekerült a kérelmezők közé abból a vendégkönyvből, amely a pentelei plébánián volt található.
Az utolsó ezer név közt szerepelt Magyarország valamennyi kalocsai érseke a XVIII. századból és a XIX. első feléből, akik mind Esztergomból mentek le és Dunaföldvárnál keltek át a Duna medrén. A legutolsó név azonban, aki Sztálin engedelmét kérte, hogy Dunapentelét Sztálinváros kereszteljék, Savoyai Jenő herceg volt - írta Faludy György.
A többször átkeresztelt utcák
Feltehetően városunk legújabb kori történetében a legszerencsétlenebbek a mostani Zecher János tér lakói. Ők először a Stalinstadt nevet írhatták a személyijükbe, majd 1961-ben a város nevének és Sztálin nyomának eltüntetésének ők is áldozatai lettek, s megkapták Sztálin helyett Marx Károly nevét. Majd 2015-ben városunk ismét aktualizálta az utcaneveket, így Marx tér helyett az 1956-os forradalom helyi meghatározó alakjának, Zecher Jánosnak vette fel a nevét. Ez alkalommal lett:
- a Gorkij helyett Széchenyi István utca,
- a Károlyi Mihály helyett Krúdy Gyula sor,
- a Zalka Máté helyett Gábor Dénes utca,
- a Majakovszkij helyett Gyárkapu út,
- a Rózsa Ferenc helyett Rózsa udvar,
- a Ságvári Endre helyett Bóna István utca,
- a Tanács utca pedig Erkel kert lett.
A névváltoztatás természetesen együtt járt a lakcímkártyák, utcatáblák cseréjével is. Hiába, nem egyszerű eldönteni, hogy mit minek nevezzünk.
Dunaújváros története és a filmhíradó