Arany Csillag

2024.11.29. 11:38

Hetvenéves lenne az Arany Csillag

Arany Csillag Szálloda néven nyílt hotel városunkban csaknem napra pontosan hetven évvel ezelőtt. Az évforduló kerek, de nem ünnepelhető, hiszen az Arany Csillag Szálloda már régen bezárt. Ezúttal nem egy sablonos visszatekintést hoztunk, hanem inkább egy korrajzot: hogyan is működtek a dolgok a valóságban akkoriban.

Arany Csillag Szálloda Dunaújváros

1954. november 30-án azt írta a Sztálinvárosi Hírlap, hogy november 26-án átadták az Arany Csillag Szálloda és étterem épületét, „mely fénnyel ragyogja be Sztálinváros főútvonalát”. A háromemeletes modern épületben 96 szoba 117 ággyal áll a vendégek rendelkezésére. 

Arany Csillag Szálloda
Arany Csillag Szálloda a múltban és a jelenben
Forrás: DH archív

Arany Csillag Szálloda - volt itt minden

A szobák nagy részéhez fürdőszoba tartozik, mindenütt beépített szekrény, külön mosdófülke, előtér szolgálja a vendégek kényelmét” – írta a korabeli újság. Említést tett a közösségi helyiségekről is: a földszinten kapott helyet a 200 fős étterem, az épület másik szárnyában pedig népbüfét alakítottak ki. A megnyitót korábbra tervezték, de hiba csúszott a kivitelezésbe, ezért tolódott az átadás is. 

A műszaki hibákat, tervezési hiányosságokat a Belkereskedelem című lap 1955 januári száma vette sorra. Volt belőlük bőven. A cikkből idézünk.

Arany Csillag Szálloda
Forrás: Arcanum

„Nem minden arany, ami csillog”

„Az Arany Csillagnak csodájára járnak nemcsak a helybeliek, de az ország különböző részeiből érkező utasok is. Boldogok és büszkék a sztálinvárosiak az új szállodára. De ebbe az általános örömbe, némi üröm is vegyül. Beszélni kell erről az „üröm“-ról, hiszen beszélnek erről az egész városban is és nekünk sem mindegy, hogy az ország legszebb szállodájának jó hírnevét apró kis bosszantó hibák megtépázzák... 

Legelőször beszéljünk a tervezésnél elkövetett hibákról. A konyha ezer személy számára tud egyszerre főzni, de ehhez az ezer ebédhez vagy vacsorához nagy mennyiségű nyersanyag is kell. A tervezők mégis csak egy aprócska, ablak és szellőztetés nélküli raktárt építettek, ami legfeljebb csak kamrának felel meg. Baj van az italraktár körül is. 

A távfűtés vezetéke az italraktáron keresztül halad és így a raktárban állandóan 18—20 fok meleg van.

 Az italárunak éppen hűvös raktárra volna szüksége, így tehát teljesen használhatatlan. 

A szállodaszobák tervezésénél az alapvető szempont az volt, hogy az előszobából a szobába vezető ajtó mindenütt középen legyen. Ennek a rossz tervezésnek a következményeképpen az előszobából balra és jobbra is kihasználatlan hely van. Ugyanakkor néhány szobához helyhiány miatt nem tudtak fürdőszobát építeni, csak mosdófülkét. 

A tervezés hiányosságai mellett egy sor műszaki gondatlanság is akad.

Göndör Ottó elvtárs, az Arany Csillag szakácsa a tűzhelyre panaszkodik. A tűzhely messze van a tálalótól és ez napi néhány kilométer túrát jelent a szakácsnak.

A tűzhely ajtaja éppen a lefolyónyílás fölött van és így a tűzhelyből kihulló salak állandóan eldugaszolja a lefolyót, látogatásunk alkalmával is éppen víz borította a hatalmas konyhát.

Három vállalat készítette az Arany Csillag villamossági berendezéseit. Az egyik vállalat emberei — ki tudja, hogy melyiké? — tévedésből a gépeket a háztartási áramba kapcsolták és így most a gépek a drága háztartási áramot fogyasztják nap-nap után. A hibát csak nagyon nehezen lehet majd kijavítani. 

Bármilyen furcsán hangzik, de a konyhában lényegében nincsen hideg víz. A vízcsapokat a kazánházba jövő vízhálózatra kapcsolták rá és így, amikor a kazánház működik, csak forró víz van a konyhában. 

Egész sor ilyen apró, de felháborító hiba van. A pincébe vezető lépcsőfokok fele már letöredezett, nyaktörés veszélye nélkül alig lehet közlekedni az „új“ lépcsőkön. A Népbüffében lévő radiátorok alatt hatalmas tócsa árulkodik arról, hogy аz új radiátorok már folynak."

Hát nemhiába, a szocialista tervgazdálkodásban sem ment minden simán és nagyszerűen

Persze a cikk amolyan „vörös farokként" gyorsan leszögezi, hogy 

Célunk azonban nem az, hogy hibajegyzéket állítsunk össze, hanem, hogy felhívjuk az építési vállalatok figyelmét arra, hogy ezeket a hibákat sürgősen javítsák ki és hogy soron következő vendéglátóipari építkezéseknél pedig használják fel az Arany Csillag építésének tapasztalatait.

Így mentek akkoriban a dolgok. 

  • A szálló épülete egyébként ma is áll, de az Arany Csillag már nem létezik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában