2024.08.11. 11:30
A hőguta a kisállatokat is fenyegeti, fontos a megelőzés, felismerés
Újabb hőhullám érkezik augusztus közepére, próbára téve nem csak az emberek, de az állatok tűrőképességét is. Pedig őket legalább úgy megviseli a hőség, mint minket, csak ők sokkal védtelenebbek nálunk, így nekünk kell jobban odafigyelni, figyelembe véve az ő szempontjaikat is.
Nem mondunk újat azzal, hogy nyáron az állatok is könnyen túlhevülhetnek. Nem csoda, hiszen nekik nincs mit levetniük, mindemellett a kutyák és a macskák nem izzadnak, csak a nyelvükön, a taplp-párnáikon keresztül tudnak hőt leadni. A hőguta őket is könnyen utolérheti. Vannak állatok, amelyek hajlamosabbak a hőgutára, mint például a túlsúlyosak, a lapos pofájú fajták, például a mopsz, a francia buldog, vagy perzsamacska, a vastag bundával rendelkező házi kedvencek (így például a hörcsögök, nyulak is), az idős, vagy nagyon fiatal állatok, a betegségben, különösen légúti-, tüdő- vagy szívproblémákban szenvedő állatok.
Bár a mostani időszakban számíthatunk forróságra, nem kell hőségriadónak lenni ahhoz, hogy hőgutát szenvedjen el a kedvencünk. Igencsak gyorsan túlhevülhet akkor is, ha a kánikulai időben sokat mozog, netán egy rosszul szellőző, meleg, párás helyen magára hagyjuk. Ezeket tehát kerülni kell lehetőség szerint, de létfontosságú, hogy felismerjük, ha már megtörtént a baj, tudjuk, mik a hőguta intő jeleit. A tünetek hasonlóak kutyák és macskák esetében, de utóbbiaknál nehezebben észrevehetőek. Mik ezek? Erős lihegés (ez a hőguta erősödésével nehéz, vagy hangos légzésbe csaphat át), nyugtalanság, vagy izgatottság, fel-alá járkálás, az árnyék, vagy víz keresése, nyáladzás, a nyálkahártyák és a nyelv színe sötétvörös, később szürkés-vörös, gyors szívverés, hányás, vagy hasmenés, orrvérzés. A macskáknál a gyors zihálás mellett az is jellemző, hogy a bundájukat nyalogatják, hiszen a párolgás is segíti a hűtést. A hőguta előrehaladott állapotában már a következő tünetek fedezhetők fel: letargia, zavartság, gyengeség, vagy összeesés, rohamok.
Mii a teendő ilyen esetben? Hűvös, jól szellőző helyre vinni az állatot, bekapcsolni a ventilátort, feltétlenül vízzel kínálni, de nem szabad erőltetni, hogy igyon. Le kell hűteni, öntsünk, vagy locsoljunk rá hideg vizet! Hideget, de ne jéghideg vizet használjunk, mivel az csökkentheti a véráramlást, ami akadályozza a lehűlést és vacogást is okozhat, ami további hőt termel, a kisebb állatok pedig el is pusztulhatnak tőle. Lehűthetjük úgy is, hogy hideg vízzel átitatott törölközőt tekerünk rá, de ezt 5 percenként érdemes lecserélni, mert gyorsan átmelegszik. Ami a legfontosabb, mindezek közben hívni az állatorvost, aki további tanácsokkal láthat el és egy vizsgálat sem árt, mivel a hőguta súlyosabb jelei nem mindig vehetők észre azonnal. A korai felismerés és a gyors cselekvés jelentősen csökkenti a kockázatot, de mint mindig, a legjobb stratégia itt is a megelőzés.
Nem csak a házi kedvenceket, de a mezőgazdasági haszonállatokat is alaposan megviseli a hőség. Az ő esetükben is fontos a bőséges vízellátás biztosítása. A zárt térben tartott állatok (mint például a nyulak, vagy a csirkék) állapota, hangulata, jólléte nagyban függ az automatikus szellőztető berendezésektől. Ha ezek meghibásodnának, azonnal meg kell javítani, ezért olyan berendezést kell telepíteni, amely meghibásodás esetén azonnal riasztja a tulajdonost. Azoknak az állatoknak, amelyeket kifutóval rendelkező ólban tartanak, biztosítani kell az árnyékos területet is. A sertések például könnyen leégnek a tűző napon. Ha hőség idején kell szállítani bármilyen haszonállatot, érdemes azt éjszaka, vagy kora hajnalban megkezdeni, mivel ez kevésbé viseli meg az állatok szervezetét. A nyolc órát meghaladó utaztatás kizárólag speciális állatszállító járművel engedélyezett, aminek többek között van megfelelő légcsere-rendszere és az ivóvízellátás is biztosított benne.
Ahhoz, hogy a nyuszink, tengerimalacunk, vagy hörcsögünk jól érezze magát akkor is, amikor tombol a kánikula, fontos, hogy olyan helyen legyen a ketrece, vagy a terráriuma, ahol nem éri közvetlen napfény. A rengeteg kellemetlenséget okozó bolhák és kullancsok a meleg, párás időszakban elég gyakoriak. A többszöri fürdetés, a megelőző kenőcsök és a teljes test átvizsgálása segítenek megvédeni a kedvencet ezektől. A hűtéshez érdemes kipróbálni a fagyasztott mogyoróvajas és zselés csemegéket, és mindig legyen számukra friss, hideg víz és jégkocka. Meleg időben arra is figyelni kell, hogy könnyebb, hidratáló ételeket adjunk kedvenceinknek. Ügyelni kell arra, hogy a táplálék mindig friss legyen, és ne romoljon meg. Ha kedvencünk hosszú szőrű, akkor a bundanyírás is megkönnyítheti a forróság elviselését. Ezt érdemes szakemberre bízni, a legtöbb kisállatkozmetikus számára rutin feladat, még akkor is, ha nyusziról vagy tengerimalacról van szó. A kánikulában fontos, hogy a kinti játékot szabályokhoz kössük, hiszen a túlzott mozgás és a magas hőmérséklet kiszáradáshoz vagy hőgutához vezethet. A forró aszfalt és járdák fájdalmas hólyagokat okozhatnak a kutyák mancsán. Ha a hőmérséklet eléri a 29 fokot, a talajhőmérséklet sokkal magasabb lehet. Érdemes tesztelni a járdát úgy, hogy 10 másodpercig rajta tartjuk a kezünket. Ha túl forró nekünk, akkor a kutya mancsának is az. Sétáltatni korán reggel, vagy késő este érdemes őket, vagy megoldás lehet a kutyacipő is. Azt pedig már talán mondani sem kell, hogy soha, semmilyen körülmények között ne hagyjuk kedvenceinket egy parkoló autóban, még akkor sem, ha légkondicionáló be van kapcsolva.