2024.05.31. 17:30
Kipróbálható, megnézhető a „zöld jövő”
Dunaújvárosba érkezett csütörtökön a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld Életre Valók komplex e-mobilitási roadshowja, amely május 30. és június 1. között számos közlekedésbiztonsági, elektromobilitási és interaktív programot kínál elsősorban a gyerekeknek, de akár az egész családnak is. Ehhez kapcsolódóan csütörtökön szakmai workshopot is rendeztek a Dunaújvárosi Egyetemen.
Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő
A Dunaújvárosi Egyetem A és P épülete közötti parkolóban csütörtöktől szombatig várják a szervezők az érdeklődőket óvodás kortól egészen az idős korosztályig. A HUMDA Zöld Életre Valók országos e-mobilitási és technológiai roadshow küldetése az ismeretterjesztés a hidrogén-technológiáról, az energiatárolásról és az elektromos járművekről, azok előnyeiről, működéséről, illetve környezeti vonatkozásairól.
– A Dunaújvárosi Egyetem az elmúlt években szorosan fókuszált az elektromobilitásra társadalomtudományi szempontból is, de komoly anyagtudományi ismeretet gyűjtött össze az elmúlt évtizedetekben, ennek kulcsszerepe lesz a jövő technológiai megoldásainak kidolgozásában, az elektromotorok állórészeinek anyagfejlesztésében is komoly részt vállalhatunk. Ezért is bízunk abban, hogy olyan új kutatásfejlesztési irányokat nyithat meg a mai, Zöld Életre Valók workshop, amely összekapcsolódik a Dunaújvárosi Egyetem munkájával és az itt felhalmozott anyagtudományi ismeretek hasznosításának lehetőségeit jobban megismerhetjük – emelte ki dr. Pázmán Judit, a Dunaújvárosi Egyetem tudományos és kutatási rektorhelyettese a szakmai workshopon elhangzott köszöntőjében.
– A HUMDA-ról már sok évvel ezelőtt hallottam, Weingartner Balázs mesélt róla, és egy csodás új világot mutatott be nekem. Dunaújváros a nehéziparról ismert és bízunk benne, hogy néhány éven belül már high-tech nehézipar lesz a városban, amelyhez a HUMDA partnersége elengedhetetlen. A HUMDA szlogenje, hogy
Elkötelezettek vagyunk a zöld technológiák terjesztésében,
és mi is úgy tervezzük a jövőnket, hogy zöld, elektromos meghajtású autóbuszok közlekedhetnek rövid időn belül itt a városban. Csatlakozni kívánunk Magyarország nemzeti hidrogénstratégiájához. A HUMDA-val emellett számos más programot is tervezünk, például közös közlekedésbiztonsági eseményeket – jelentette ki Magyar András polgármesterjelölt köszöntőbeszédében.
– A zöld és élhető Magyarországnak része, ha a 21. századi megoldásokat alkalmazva fenntarthatóan közlekedünk és élünk otthonainkban a mindennapjainkban. Hazánk kormánya elkötelezett, hogy a század közepére klímasemlegessé váljon az ország, ami jelentős beruházást igényel a zöld energetikában, az energiatároló iparban. Évente a nemzeti jövedelem 3-4 százalékát kell az átállásra fordítani, aminek kulcsterülete a villamosenergia-szektor zöldítése. Tiszta zöld megoldásokkal kell kiváltani azokat az energiahordozókat, amelyek a legtöbb problémát okozzák kibocsátási szempontból. 2050 körül belső égésű motorral szerelt autókat talán csak a múzeumokban láthatunk majd. Ahhoz, hogy nagy mennyiségben tudjuk zöld villamosenergiát használni a jövőben kulcsfontoságú az energiatárolás, amelyen belül a modern akkumulátortechnológia megkerülhetetlen. Hazánk jó úton jár, a tervek szerint 2030-ra a második legnagyobb akkumulátoripari központtá válhatunk Európában – hangoztatta többek között előadásában dr. Kaderják Péter, a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetője, az Energia21 társaság képviselője.
– Az energetikai átállás alapján fontos, hogy óvjuk a környezetünket, amit a megújuló energiák alkalmazásával tudunk megtenni. Az akkumulátorok, ma már a hétköznapjainkhoz tartoznak, a mobiltelefonoktól kezdve számos olyan ezközt használunk nap, mint nap, amelyekben akkumulátor található. A zalaegerszegi kompetencia-központban teszteljük a modern eszközöket és azt tudjuk biztosítani, hogy ha azokat jól használjuk, akkor egy tiszta és kényelmes környezetet biztosíthatnak számunkra. A központ várhatóan jövő év végére készül el – tette hozzá dr. Weltsch Zoltán, egyetemi docens előadása a ZalaZONE Akkumulátor Kompetencia Központ képviseletében.
– Változás és fejlődés magvait mindig olyan területen érdemes elhinteni, ahol a modern gondolatok befogadására felkészültek és Dunaújváros egy ilyen hely. A fenntartható világban nagyon izgalmas kihívások várnak ránk. A karbonsemlegesség akkor érhető el, ha az üzletileg is kivitelezhető, ehhez jó technológiai megoldások kellenek. A HUMDA hisz benne, hogy a zöldenergia a jövő és azt a mindennapjaink részéve tudjuk tenni. A mobilitást nem önmagában kell nézni, hanem egy komplex rendszer részeként kell vizsgálni, mi ebben az egész rendszerben keressük a jó megoldásokat. Ezért is indítottuk el a hidrogén üzemanyagcellás autóbuszok országos roadshowját, és kíváncsiak vagyunk a visszajelzésekre. Minden helyi karbonsemleges megoldás egyben globális megoldás is. A zöld energia Magyarország jövője – hangzott el dr. Mészáros Virág, a HUMDA vezérigazgatójának záróbeszédében, aki nosztalgiával emlékezett vissza arra az eseményre, amikor 2016-ban itt, az egyetem előtt avatták fel az első elektromosautó töltő oszlopot.
A roadshown igyekeznek bemutatni azt a zöld jövőt, amin dolgoznak. A technológiai bemutatók mellett az érdeklődők többek között gokartszlalomban tehetik próbára tudásukat. A HUMDA közkedvelt Road Safety közlekedésbiztonsági programjának a tudatos közlekedővé formálás a célja. Ezek mellett az egész családot elektromos busz és e-autó kiállítás is várja, valamint e-rollereket is ki lehet próbálni Dunaújvárosban. Egy VR-szemüvegen számos, a zöld mobilitáshoz kapcsolódó virtuális „kiállítást” lehet megnézni, az energiatárolási megoldások iránt érdeklődők pedig egy interaktív falon találhatnak meg minden lényeges információt a korszerű technológiákról.