2020.06.19. 07:00
A strandidőre még várnunk kell
Az utóbbi évekhez hasonlóan június 15-ével, azaz e héten hétfőtől hivatalosan is megkezdődött a szezon a térség népszerű fürdőhelyén, a Szalki-szigeten található szabadstrandon. Az igazi strandidővel azonban egyelőre még adós maradt a nyár első hónapja.
Napfényre várva – egyelőre még csak a Szalki-sziget megszokott fürdővendégei vették birtokukba a szabadstrandot
Fotós: Laczkó Izabella / Dunaújvárosi Hírlap
Dunaújváros
Hétfőn hivatalosan is megnyitott a szabadstrand, ám az esős-viharos időjárás miatt egyelőre csak a legbátrabbak merültek a népszerű fürdőhelyen, ahol a strandolók számára fenntartott vízterületet, valamint a vízmélységet bóják jelzik, a fürdőzők biztonságára pedig vízimentők vigyáznak.
A Remix és a mellette található épületek bontása és átépítése miatt az öltözők és vizes egységek ezúttal mobil konténerekben kaptak helyet.
A fürdő szomszédságában található homokos sportpályákat továbbra is használhatják a strandolók és a kirándulók. A fürdőhely egész nyáron minden nap 9 és 18 óra között látogatható, ám – mint arra a kihelyezett táblák is felhívják a figyelmet – a koronavírus okozta járványveszély miatt arra kérik a látogatókat, hogy a nem egy háztartásból érkezők tartsák be 1,5 méteres védőtávolságot.
A városi szabadstrand 9 és 18 óra között várja a fürdőzőket
A Nemzeti Népegészségügyi Központ még május végén hozta nyilvánosságra a hazai szabadvízi fürdőhelyek utóbbi négy évben történt minősítéseinek összegzését. Ez alapján elmondható, a hazai szabadvízi fürdőhelyek zöme kiváló minősítést kapott, az előző évekhez képest azonban kismértékben nőtt a kifogásolt természetes fürdővizek száma az elmúlt nyár szeszélyes időjárása miatt. A lista – mint minden évben – az Európai Unió értékelési rendszere szerint, négy év mikrobiológiai vizsgálati eredményei alapján készült el. A kockázatalapú statisztikai értékelés során nemcsak egy-egy minta megfelelőségét vizsgálják, hanem a vízminőség változásait, és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követik. Ezen besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely.

Fotó: Laczkó Izabella / Dunaújvárosi Hírlap
Az értékeléshez szükséges éves adatsorral rendelkező 237 természetes fürdővíz 77 százaléka kiváló, 13 százaléka jó, 5 százaléka tűrhető minősítést kapott. Kifogásolt kategóriába mindössze 10 fürdővíz esett, ezek többségükben folyóvízi fürdőhelyek.
Egy természetes fürdőhelyet egy szezon alatt általában négy alkalommal vizsgálnak, nyitás előtt, a nyár folyamán pedig havonta egyszer. A szabadvízi fürdővizek esetében a vízmintavétel mellett a helyszínen is szemrevételezik, hogy a víz felületén van-e darabos, úszó szennyeződés, esetlegesen olajfolt, vagy megfigyelhető-e intenzív hínárosodás. A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodását jelenti – áll az NNK tájékoztatójában. A dunaújvárosi szabadstrand az utóbbi években a szezon közbeni vizsgálatok alapján kiváló, jó és tűrhető minősítést is kapott.
A fürdőhely tehát a hónap közepétől várja a strandolókat, akikhez remélhetően az időjárás is mihamarabb kegyes lesz.
Irány a tenger: egyre többen kelnek útra a járvány után
A járványveszély enyhülésével egyre többen kelnek majd útra a kontinens népszerű édesvízi és tengerparti üdülőhelyei felé. Számukra fontos lehet, hogy az Európai Környezetvédelmi Ügynökség június elején megjelent, egész Európai Unióra kiterjedő értékelése szerint Európában a természetes fürdővizek 95 százaléka megfelel a vízminőségi minimumkövetelményeknek, 85 százalékuk pedig kiváló minősítésű. Kismértékben nőtt a fürdőhelyek száma 2019-ben, már több mint 22 ezer strandot látogathatnak az európai polgárok. Ezek közül 15 ezer tengerparti, 7 ezer édesvízi fürdőhely. A fürdésre használt természetes vizek minősége stabilan jó Európában, a tengeriek 87,4, az édesvízű strandok 79,1 százaléka kapott kiváló minősítést. Ciprus, Málta, Görögország és Horvátország tengerparti fürdőhelyei 95 százalékban kiváló minőségűek, az édesvízi fürdővizek közül csak az ausztriaiak.