2025.05.13. 09:03
Fókuszban a gyergyói népzene
A Gyergyói népzene – három generációs örökségvédelmi program megálmodói és főszervezői, Csüllög Edina és Vadas László 2017-ben megkezdett értékmentő munkájukat, annak módszertanát, gyergyói citerás gyűjtéseiket mutatták be a Hagyományok Háza Szabadegyetemen.

A Gyergyói népzene – három generációs programban a gyergyói citerás hagyományok felgyűjtése is elkezdődött
Forrás: Hagyományok Háza
„Hasonló tematikájú előadás már az Erdélyi Hagyományok Házában és más helyeken is elhangzott. Olyan érdeklődőknek szántuk, akik nyitottak és fogékonyak a gyergyói népzenére, illetve akik esetleg támogatnák és követnék is törekvéseinket. A téma jelentőségére utal, hogy a médiában is számos alkalommal helyet kaptunk” – számolt be a programról Csüllög Edina népzenész-zenetanár.

Forrás: Hagyományok Háza
Mint mondta, a Gyergyói népzene – három generációs örökségvédelmi programot hét évvel ezelőtt indították a párjával, Vadas Lászlóval, és szoros kapcsolatban van a Lakitelken, illetve Kecskeméten megrendezett Gyergyó – Hétvégével, illetve a szintén hét éve működő gyergyóremetei nyári népzenei táborral.
A Hagyományok Háza székházában május 8-án tartott előadás iránt jelentős volt az érdeklődés. Az eseményre számos szakember érkezett, köztük egykori csoporttársak is, így volt lehetőség a párbeszédre.
Az előadás alapjául a hétéves tapasztalatok szolgáltak.
A kezdetekről is beszéltünk, amikor egy értékfeltáró kollégium keretében látogattunk Gyergyóba. A falusi kultúra különböző területeiről szerezhettünk ismereteket, mi leggyakrabban a népzenészekkel s a zenei hagyományőrzőkkel találkoztunk. A beszélgetések során előkerültek a citerák is, és a citerás hagyományok felgyűjtése is elkezdődött. Munkásságunk az egész Gyergyói-medencére kiterjedt, módszerünk a tájegység háromgenerációs örökségvédelmi programjának megvalósítására bővült. Három alappillérre építettünk, a gyűjtésre, a visszatanításra, valamint a nem csak a népzenére korlátozódó kulturális híd létrehozására. Eredménynek tekintjük, hogy mára a klasszikus gyűjtések mellett a saját gyűjtéseinkre is támaszkodhatunk. Utolsó órában láttunk munkához, szerencsére még fellelhetők az idősek által megőrzött népdalkincsek, amiket a jövő generációk számára is dokumentálhatunk
– foglalta össze Csüllög Edina.
Hozzátette, hogy azzal is szembesültek, hogy a gyűjtés időigényes munka, sokszor évekig kellett várniuk arra, hogy az adatközlők megnyíljanak, visszaidézzék az elfeledett dallamokat.
Barátságokat ápolunk, gyermekeink, tanítványaink is megfordulnak e vidéken, s ennek az összetett munkának gyümölcsei az új gyűjtéseink
– mondta.
A Hagyományok Háza Szabadegyetem előadás-sorozat a néphagyomány kulturális jelenségeit a tudomány és a művészet nézőpontjából értelmezi, megpróbál érvényes választ adni a mindenkori társadalmi kihívásokra, elgondolkodtató, vitaindító témák is terítékre kerülnek. Célja, hogy a látogatóiban kialakuljon egyfajta néprajzi látásmód.
Bővebb információt a további előadásokkal kapcsolatban ide kattintva talál.
