2024.11.24. 13:00
Bill Viola, a kiemelkedő kortárs videóművész kiállítása látható a Városligetben
A csütörtökön nyílt Csend című tárlatot a városligeti NEO Kortárs Művészeti Tér mutatja be a budapesti Millennium Házában. Bill Viola, a kortárs videóművészet kiemelkedő alkotójának műveit 2025 márciusának végéig láthatja a közönség.
A Találkozás címet viselő munka két nő sivatagban való találkozását mutatja be
Forrás: Liget Budapest
Fotó: Bill Viola
Magyarországon első alkalommal nyílik a kortárs videóművészet világhírű alkotójának, Bill Violának önálló tárlata – emelte ki még a csütörtöki megnyitón Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója az MTI beszámolója szerint. Hozzátette: Viola, akit a Royal Academy of Arts méltán nevezett a „videóművészet Rembrandtjának”, életművével megújította és új alapokra helyezte ezt a fiatal, de annál hatásosabb művészeti ágat.
Viola művei Párizstól New Yorkon át Londonig mindenhol úttörőszerepet játszottak a videóművészet elismertetésében – hangsúlyozta a vezérigazgató.
Gyorgyevics Benedek elmondta:
a megújult Millennium Házában létrehozott NEO Kortárs Művészeti Tér nemcsak a Liget Budapest Projekt egyik kiemelkedő eredménye, hanem egyúttal egy olyan új kulturális színtér is, amely 2022-es nyitása óta új távlatokat nyitott a kortárs művészet hozzáférésében, megértésében és befogadásában.
Bill Viola három alkotása
Három művet állítottak ki, ezek közül az egyik a Csendes hegy című alkotás. Ez két ember, egy férfi és egy nő vívódását, konfliktusát mutatja meg lassított felvételen – mondta el Petrányi Zsolt, a kiállítás kurátora. Hozzátette: a lassított felvétel Viola számára azért fontos, mert azt állítja, hogy az emberi arcon hihetetlenül sok érzelem tükröződik, amit a való életben nem tudunk felfogni, és ezeket mutatja meg ez a gyönyörű munka.
A Találkozás címet viselő másik munka két nő sivatagban való találkozását mutatja – ismertette a kurátor, hozzáfűzve: az idősebb nő átad valamit a fiatalabb nőnek, mintha a tudását, tapasztalatait adná át a fiatalabb generációnak.
Viola munkásságában és ebben a műben is az úton való haladás az életet szimbolizálja – hangsúlyozta Petrányi Zsolt, kiemelve: a Leszármazottak (Ősök) című harmadik mű egy idősebb és egy fiatalabb személyt ábrázol. A sivatagon keresztül közelednek felénk, de képüket porvihar mossa el, amelyből megerősödve, tisztább körvonalakkal lépnek elő.
A kiállítás mellett található kis szobában az alkotóval készült interjú látható – mondta el Petrányi Zsolt. A műveket kiegészítő rövid riportfilmet Christian Lund készítette 2011-ben a Louisiana Museum of Modern Art részére.
A tárlathoz változatos kísérőprogramok, egyebek mellett videóworkshop, különleges tárlatvezetések, előadások, iskolai foglalkozások és szabadegyetem is társul.
A NEO Kortárs Művészeti Tér harmadik megvalósult társadalmi projektjét, A csend hangjai című alternatív videókiállítást Bill Viola Csend című kiállításának a témája inspirálta, és adta az ötletet ahhoz, hogy halló és hallássérült fiatalok integrált csoportokban együttműködve dolgozzanak. A projekt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Média design képzéssel együttműködésben valósult meg.
A kiállítást befogadó Millenium Házát bemutató videót itt tudja megtekinteni: