BTF

2019.03.05. 12:59

Kíváncsi, mi a legjobb az oroszokban? Ezen a fesztiválon kiderül

Európa egyik legfontosabb összművészeti seregszemléjén a magyar kultúra élvonala mellett orosz kiválóságok, illetve más lenyűgözően tehetséges világsztárok is színpadra állnak.

Fotó: Ismael Lorenzo

Április 5. és 22. között, 18 napon át komolyzenei koncerteken, táncpremiereken, színházi bemutatókon, crossover produkciókon, nagyszabású kiállításokon, jazz-, világ- és könnyűzenei programokon győződhetünk meg arról, hogy a magyar kultúra a világ elitjéhez tartozik, s egyben alkotótársként lát vendégül nemzetközi hírű művészeket és együtteseket. A 39. Budapesti Tavaszi Fesztivál programját tekintve egyedi, egyúttal nagy horderejű művészi találkozóra kerül sor, a seregszemlén ugyanis tiszteletét teszi többek között

Európa egyik legfontosabb összművészeti seregszemléje, a Budapesti Tavaszi Fesztivál minden esztendőben meghatározott tematika köré épül, kiemelt figyelmet szentelve világhírű zenei géniuszunk, Liszt Ferenc életművének, és minden évben reflektorfénybe helyezve egy-egy ország kulturális gazdagságát.

2019-ben az orosz kultúra kiemelkedő művei és művészei állnak majd a középpontban.

A fesztivál nyitókoncertje is egy orosz kapcsolódású komolyzenei szenzáció: Muszorgszkij második és egyben utolsó befejezettnek tekinthető operáját, a Hovanscsinát a Magyar Rádió Művészeti Együttesei a zeneszerzői szándékhoz hű változatban, Bojti János különleges rekonstrukciójában szólaltatják meg Kovács János vezényletével.

A fesztivál záróhétvégéjén Budapestre látogat a világ egyik legkiválóbb karmestere, Valerij Gergijev, és a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a Jolántát, Csajkovszkij utolsó, eredeti formájában egyfelvonásos operáját vezényli a Mariinszkij Zenekar élén. Ráadásul a sokak által rajongva csodált karmester ragadja magához a pálcát az Erkel Színházban is, amikor a fesztivál zárónapján a Mariinszkij Színház Balettegyüttese Prokofjev varázslatos balettmeséjével, a Hamupipőkével áll színpadra.

Hamupipőke (részlet)
Fotó: Valentin Baranovsky

E kettő között sorban követik egymást az orosz kapcsolódású programok: érkezik a Moszkvai Csajkovszkij Zenekar, Jurij Basmet és a Moszkvai Szólisták, orosz komponisták művei csendülnek fel Mocsári Károly és Kocsis Krisztián zongorakoncertjén, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar az orosz tematikához illeszkedve többek között Muszorgszkij-művekkel készül, az est szólistája Ránki Dezső zongoraművész.

 

Stravinsky kompozíciói is felcsendülnek Baráti Kristóf hegedűművész és a Kodály Filharmonikusok Debrecen közös estjén,

melyre a fesztivál egyik legkülönlegesebb helyszínén, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 1-es terminálján kerül sor.

A Budapest Art Week kiállításain pedig olyan elismert orosz alkotók munkáival is találkozhatunk – együttműködve a moszkvai Garage Múzeum kurátorával –, akiket Magyarországon még nem láthatott a közönség.

Liszt Ferenc alakja és művészete minden évben kulcsfontosságú szerepet tölt be a fesztiválon.

Április 11-én a Faust-szimfóniával áll színpadra Ric Furmann, Hamar Zsolt és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar,

Liszt-dalokkal kápráztatja el a közönséget Kolonits Klára és Zsoldos Bálint a BMC Koncerttermében, és Liszt-műsorral készül a Philharmonia Chor Stuttgart is. Április 16-án Liszt Orfeusza és 1. (Esz-dúr) zongoraversenye csendül fel Ránki Fülöp zongoraművész és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara előadásában.

Snétberger Ferenc
Fotó: Kleb Attila

A jazzkedvelők igazi ínyencségekből válogathatnak ebben az évben: a Magyar Jazz Ünnepén, a hazai jazzélet egyik legrangosabb eseményén olyan kiváló formációk követik egymást, mint az Oláh Dezső Trió, a Hajdu Klára Quartet, a Varga Bendegúz Quintet, a Révész Richárd Latin Trió és a Budapest Jazz Orchestra. Snétberger Ferenc szólókoncertje és a Párizsban élő zseniális magyar bőgős zenekara, a Szandai Mátyás Quartet is páratlan élményeket ígér. A bossa nova koronázatlan királynője, a brazil származású, New Yorkban született Bebel Gilberto dupla koncerttel örvendezteti meg hazai rajongóit,

az észt zongorista, Kristjan Randalu pedig a legendás amerikai szaxofonossal, David Liebmannal értelmezi újra az Egy kiállítás képei című Muszorgszkij-remekművet.

A Prince által felfedezett souldíva, Judith Hill új albumával érkezik.

Judith Hill

7 év után különleges látványvilágú koncerttel tér vissza az összetéveszthetetlen hangú Miczura Mónika „Mitsou”, a UNITED IN SOUND: Cosmic Forces of Oneness című esten a modern afrikai zene hazai képviseletének meghatározó formációja, az Ábáse napjaink legizgalmasabb afrikai muzsikusait – köztük Etuk Ubong jazztrombitást és a kologo mesterét, Stevo Atambirét – hozza el egyenesen Ghánából és Nigériából. Először lép fel hazánkban a francia L.E.J., és több kiváló hazai formáció is lemezbemutatóval készül a fesztiválra: a Mōrk legénysége az A38 Hajón, Hrutka Róbert és Nagy Dániel Viktor zenekara, a Wigama Lekko pedig az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatja be új albumát.

A táncművészet rajongói nem csupán annak örülhetnek, hogy a Mariinszkij Színház Balettegyüttese a társulat egyik legsikeresebb és több mint másfél évtizede repertoáron tartott balettelőadásával érkezik, de annak is, hogy Richard Wherlock brit koreográfus és a Ballett Theater Basel lenyűgöző, Tevje című balettje is Budapestre látogat. Visszatérnek hazánkba a vertikális tánc úttörői, azaz az amerikai BANDALOOP, SUNNY című koreográfiáját hozza el Emanuel Gat,

a Nemzeti Táncszínházban pedig A Szél kapuja címmel készül premierre az Artus – Goda Gábor társulata.

A szél kapuja című előadásból (Goda Gábor társulata)

A tavalyi nagy sikerű debütálás után idén is visszatér a Zsabó Fesztivál, amely ezúttal az orosz és más szláv nyelvű régiók barokk kultúráját és régizenéjét helyezi középpontba: jön a Hof-Musici Baroque Ensemble, Dobozy Borbála csembalóművész a 18. századi, billentyűs hangszerre írt zene egyik legavatottabb tolmácsolójaként cseh mesterek műveit játssza, és itt lesz az orosz régizene egyik legnagyobb hatású muzsikusa, Alekszej Ljubimov, valamint a Concerto Armonico is. A fesztivál két és fél hetében kamarazenei csemegék és nagyzenekari különlegességek követik egymást:

cigányzene és jazz által inspirált Ravel-kompozíciók és az orosz tematika jegyében egy pompás szonáta Prokofjevtől – mindez április 13-án, két fantasztikus muzsikussal, Oláh Vilmossal és Balog Józseffel.

A magyar származású, több mint négy évtizede külföldön dolgozó világhírű karmester, Janos Acs pedig Leoncavallo Requiemjének nagyzenekari változatát dirigálja majd a fesztiválon, mely átirat először hangzik el koncertteremben.

A nyitóhétvégén a hagyományoknak megfelelően fesztiválnyitó promenád köszönti a tavaszt. Az Akvárium Tavasz Teraszon a fesztivál teljes ideje alatt a hazai könnyűzenei élet legkülönbözőbb stílusú előadói, együttesei adnak ingyenes akusztikus koncerteket, és a fesztiválon ünnepli 1. születésnapját a Sztalker Csoport zsebkönyvprojektje, a POKET is.

Borítókép: a Tevje című előadás részlete

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában