Belehúztak az utolsó percekben

2022.11.21. 19:29

Gakpo és Klaassen eldöntötte a hajrában, Hollandia legyőzte Szenegált

A holland labdarúgó-válogatott 2–0-ra legyőzte Szenegált a katari világbajnokság A-csoportjának második mérkőzésén, az 1. fordulóban. Hollandia a 84. percig kaput eltaláló lövésig sem jutott, aztán jött Cody Gakpo és Davy Klaassen...

Cselőtei Márk, Róth Zoltán

Kulcsember lett Frenkie de Jong

Fotó: Getty Images

A-CSOPORT
SZENEGÁL–HOLLANDIA 0–2 (0–0)
Doha, al-Tumama Stadion. V: Sampaio (brazil)
SZENEGÁL: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly, P. Cissé, A. Diallo (Jakobs, 62.) – Gueye, N. Mendy, Kouyaté (I. Gueye, 73.) – Diatta (Jackson 73.), Dia (Abass, 69.), Sarr. Szövetségi kapitány: Aliou Cissé
HOLLANDIA: Noppert – Dumfries, De Ligt, Van Dijk, Aké, Blind – F. de Jong, Berghuis (Koopmeiners, 79.) – Gakpo (De Roon, 90+4.) – Bregwijnn (Klaassen, 79.), Janssen (Depay, 62.) Szövetségi kapitány: Luis Van Gaal
Gólszerző: Gakpo (84.), Klaassen (90+9.)

Az A-csoport favoritja, Hollandia is megkezdte szereplését Louis van Gaal szövetségi kapitány irányításával a katari világbajnokságon, ellenfele pedig az Afrika-kupa-győztes, de a vb előtt legjobbját, Sadio Manét sérülés miatt elvesztő Szenegál volt. Utóbbi kezdőcsapatában nem volt meglepetés, a hollandoknál a nem százszázalékos Memphis Depay kimaradt, helyére azonban kisebb meglepetésre a belga élvonalban futballozó Vincent Janssen került be a támadósorba.

Frenkie de Jong és Cody Gakpo volt a két nyerőember (Fotó: Getty Images)

A meccs előtt arra lehetett számítani, hogy Szenegál visszaáll majd, a hollandok pedig folyamatos nyomás alatt tartják ellenfelüket, de az afrikai csapat nem így gondolta, s az első játékrészben rengeteg lövéssel próbálkozott, volt jó pár kifejezetten szép labdakihozatala, és meg a sikeres passzok tekintetében közel maradt Hollandiához. Az első félidő első felében Cody Gakpo és Frenkie de Jong előtt is adódott egy-egy lehetőség a hollandok részéről, de mindketten hezitáltak a lövésnél, míg a túloldalon Ismaila Sarr azon lövése volt a legveszélyesebb, amibe Virgil van Dijk tette bele a fejét – így lett szöglet. A szünetig végül nem esett gól, de a tempóra, a színvonalra és a hangulatra sem lehetett panaszunk.

A második félidőt jóval szervezettebben, összeszedettebben kezdték a hollandok, és Van Dijk révén rövid időn belül kétszer is veszélyeztettek fejjel, de a szenegáli csapat ekkor sem állt teljesen vissza, folytatta alapjátékát, sőt: az 59. percben Krépin Diatta lőhetett veszélyes helyről (csak „eltörte” a labdát), bő öt perccel később pedig Boulaye Dia tornáztatta meg a válogatottban debütáló Andries Noppertet. Hiába jött be nem sokkal később a barcelonai Memphis Depay is a hollandokhoz, Van Gaal csapata a támadóharmadban továbbra is szenvedett, bő 80 percig kaput eltaláló kísérletig sem jutott el.

Aztán jött a hajrá, azon belül is a 84. perc, amikor Frenkie de Jong beívelésére jött a szenegáli kapus, Edouard Mendy, de nem ért oda időben, ugyanis megelőzte őt Cody Gakpo, aki a kapuba fejelt (0–1). Két perc sem telt el, amikor Szenegál már egyenlíthetett volna, de Noppert újabb bravúrt mutatott be. A hátralévő időben Hollandia megtartotta vezetését, sőt: a 99. percben a csereként beálló Davy Klaassen egy üres kapura irányuló lövéssel megduplázta a különbséget. 0–2