Digitália

2025.05.23. 06:00

A Földön soha nem látott baktériumot fedeztek fel a kínai űrállomáson

A Niallia tiangongensist a Tienkung űrállomáson találták.

A Földön soha nem látott baktériumot fedeztek fel a kínai űrállomáson

A kínai Tienkung űrállomás

Forrás: Getty Images

Mikroszkopikus méretű, pálcika alakú, spórákat hoz létre és képes több száz kilométerrel bolygónk felszíne felett élni. Ezt a baktériumot, amelyet korábban soha nem láttak a Földön, a kínai Tienkung (Mennyei Palota) űrállomáson észlelték. Az állomás pilótafülkéjének vezérlőberendezéseiben lakott, mikrogravitációs körülmények között: Niallia tiangongensisnek nevezték el.

A Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology folyóiratban most megjelent tanulmány leírja, hogyan tárta fel az űrállomásról származó minták elemzése ezt a korábban nem soha nem látott, Niallia nemzetségbe tartozó baktériumfajt.

Alább a China Central Television, Kína nemzeti műsorszolgáltatója (CCTV) videóján az űrállomás látható, amint a Sencsou–19 parancsnoka hat hónap után ünnepélyesen átadja a Tienkung űrállomás parancsnokságát a Sencsou–20 parancsnokának április 27-én.

A CCTV szerint a tajkonauták (kínai űrhajósok) még 2023 májusában kenetmintákat gyűjtöttek az űrállomásról, amelyeket aztán lefagyasztottak, és visszaküldtek a Földre tanulmányozás céljából. A feladat mikroorganizmusok viselkedésének vizsgálata volt, amit teljesen zárt környezeten, emberi személyzettel gyűjtöttek az űrutazás során, a Kínai Űrállomás Lakóterület Mikrobiom Programjának (CHAMP) részeként.

A genomszekvenálás kimutatta, hogy az űrbéli baktérium legközelebbi földi rokona a Niallia circulans, bár a Tiangong faj jelentős genetikai különbségeket mutat.

A Niallia tiangongensis jól él az űrállomáson. Egyedülálló módon képes hidrolizálni (fehérjét kisebb összetevőkre bontani) a zselatint, így képes a túléléséhez szükséges fehérjéhez jutni a tápanyagszegény környezetben. Ezenkívül védő biofilmet képez magának, ellenáll az oxidatív stressznek, és felépül a sugárzás okozta károsodásokból – derül ki a Sencsou Űrbiotechnológiai Csoport és a Pekingi Űrhajórendszer-mérnöki Intézet tudósai által végzett kutatásból.

A Niallia nemzetség baktériumai pálcika alakúak, vastag a sejtfaluk: túlélésüket a kedvezőtlen körülmények között a külső membrán hiánya és endoszpórák előállításának képessége biztosítja. A Niallia circulans

genetikai anyagát erősen védett sejtjébe zárja, amely inaktív marad, amíg a környezet ismét kedvezővé nem válik.

Nem tudják, hogy az újonnan felfedezett mikroba az űrállomáson fejlődött-e ki, vagy a Földön eddig azonosítatlan maradt tengernyi mikroorganizmus egyike. A mai napig több tízezer baktériumfajt katalogizáltak, de a becslések szerint további ismeretlen milliárdok élnek a Földön.

A Niallia tiangongensis felfedezése szembesíti az embert azokkal a mikroszkopikus veszélyekkel, amelyekkel az űrhajósok következő generációja szembesülni fog, és fontos információkat nyújt a hosszabb küldetések higiéniai protokolljainak kidolgozásában.

A kutatók szerint még túl korai lenne megállapítani, hogy az űrbaktérium jelent-e bármilyen veszélyt a Tienkung fedélzetén tartózkodó tajkonautákra, bár ismert, hogy szárazföldi rokona, a Niallia circulans szepszist okozhat, különösen immunhiányos emberek esetében.

Nem ez az első eset, hogy mikrobákat észlelnek űrállomáson. Tavaly egy NASA-tanulmány szerint a Jet Propulsion Lab kutatói fedezték fel, hogy fenn a gyógyszerrezisztens Enterobacter bugandensis baktérium példányai korábban soha nem látott törzsekké mutálódtak: nemcsak hogy alkalmazkodtak az űrben uralkodó körülményekhez, hanem ráadásul más mikrobiális életformáknak is segítenek fennmaradni és szaporodni a kozmoszban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!