H1N1: területi járvány van Közép-Magyarországon

DH - Területi H1N1 járvány van a Közép-magyarországi régióban - jelentette az Országos Epidemiológiai Központ. A laboratóriumi vizsgálattal megerősített megbetegedések háromnegyede ugyanis az országnak ebből a részéből származott a múlt héten.

nincs nev

Az influenzaszerű megbetegedések száma nőtt Magyarország egész területén, de országos járvány egyelőre nincs.

A járványok 5 általános iskolában, 7 középiskolában, 1 óvodában, valamint 1 általános- és középiskolában fordultak elő. Ezek közül a virológiai vizsgálatok 5 járvány esetében igazolták a pandémiás influenza jelenlétét, amelyekből négy intézményi, egy pedig családi járvány volt. 

A 158 virológiai vizsgálat 30 százalékában állapították meg a H1N1-et, tehát megkezdődött a vírus folyamatos terjedése.

A betegek csaknem felét a Közép-magyarországi régióban regisztrálták. Az országos átlagot meghaladja még a megbetegedési gyakoriságot tekintve Győr-Moson-Sopron, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye is. Az orvoshoz forduló betegek 30 százaléka gyermek, 46 százaléka pedig 15 és 34 év között volt, míg a középkorúak aránya 16 százalék, a 60 éven felülieké pedig 7 százalék volt. 

A kismamákra fokozott veszély leselkedik

A kismamáknál és a magzatoknál is nagyobb a H1N1 vírus szövődményeinek esélye - nyilatkozta a Népszabadságnak Rákóczi István szülész-nőgyógyász professzor.

A szakember szerint a kismamák azonnali kezelésére van szükség újinfluenza esetén, mert immunrendszerük a terhesség alatt legyengül, ami súlyos esetekhez vezethet. A betegség esetén elsődleges a láz kezelése, amire paracetamolkészítményeket javasol. 

A megelőzésre persze mindenkinek érdemes nagy hangsúlyt fektetni:  ajánlott a gyakori kézmosás, a fertőtlenítő kéztörlők és a szájkendők használata.


Új influenza - a tanítási szünet elrendelésének lehetőségei 
    
Lokális szintű járvány esetén a közoktatási törvény alapján a nevelési, oktatási intézmény vezetője rendkívüli tanítási szünetet rendelhet el - olvasható az oktatási tárca honlapján az új influenzáról szóló tájékoztatóban. A minisztérium azt kéri az intézmények vezetőitől, hogy  esetleges lépéseik megtétele előtt konzultáljanak az Iskola-egészségügyi Szolgálattal.

A rendkívüli tanítási szünet elrendeléséhez be kell szerezni a fenntartó engedélyét, amennyiben ez nem lehetséges, a fenntartót értesíteni kell. 
A közoktatási törvény rögzíti, hogy a főjegyző az oktatásért felelős miniszter egyidejű értesítésével rendkívüli szünetet rendelhet el, ha rendkívüli időjárás, járvány, természeti csapás vagy más elháríthatatlan ok miatt a megye, főváros területén a nevelési-oktatási intézmények működtetése nem lehetséges.
    
Országos járvány kitörésének veszélyekor további lehetőséget biztosít a tárca számára a közoktatási törvény. Az oktatásért felelős miniszter az Alkotmányban, illetve törvényben meghatározott rendkívüli időszakban határozatban írhatja elő a közoktatási intézmények működésével kapcsolatos feladatokat.
    
A rendkívüli tanítási szünet elrendelése miatt kiesett tanítási napok pótlására a fenntartó egyetértésével az iskola igazgatója - az elmaradt heti pihenőnapok igénybevételének biztosítása nélkül is - elrendelhet hat tanítási napból álló hetet, illetve a tanulói kötelező órákra vonatkozó időkeretet meghaladó tanítás megszervezését, ha a rendkívüli szünet miatt az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet másként megoldani.
    
Járványveszély vagy járvány esetén az óvodák, általános iskolák működésének felfüggesztését, bentlakásos gyermekintézmények működésének korlátozását, továbbá egyéb helyi közösségi célokat szolgáló intézmények, helyi jelentőségű rendezvények működésének megtiltását az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat kistérségi intézete; a középfokú oktatási intézmények, szakmunkástanuló intézetek (iskolák), tanműhelyek, nevelőotthonok működésének korlátozását vagy bezárását az ÁNTSZ regionális intézete; a felsőfokú oktatási intézmények, valamint az egyetemi (főiskolai) diákotthonok működésének felfüggesztését, település elhagyásának tilalmát az országos tisztifőorvos rendeli el.
   
Ez azt jelenti, hogy már a járványveszély esetén megtehető lépések is az ÁNTSZ különböző szintű szervezeteinek hatáskörébe tartoznak.


Forrás: Hírszerző/MTI

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!