Belföld

2014.09.18. 09:27

Árvíz - Több mint 300 kilométeren a legmagasabb fokú a készültség

Csaknem 620 kilométeren védekeznek az árvíz ellen, s ebből több mint 310 kilométeren a legmagasabb fokú a készültség.

 

Már apad a Lajta és a Rába is Győr megyében

A szerda délutáni tetőzés óta már mintegy 10 centimétert apadt Mosonmagyaróvárnál a Lajta, a Rába szintje a csúcshoz képest 70 centit csökkent Ragyogónál, és a folyó gyors ütemben apad, közölte honlapján csütörtökön délelőtt az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.

A tájékoztatás szerint a Lajta vízszintje az esti órákban csökkenhet a harmadfok készültség határa alá, a Rábáé a Vas és Győr-Moson-Sopron megye határán fekvő Ragyogónál már harmadfok alá csökkent, és a délutáni órákban a másodfokú, pénteken dél tájban pedig az első fokú készültség szintje alá apad.

ŰVágnál is tetőzött már a Rába, itt is nemsokára harmadok alá apad a folyó; Árpásnál hajnalban érte el a vízszint a másodfok határértékét, és várhatóan pénteken hajnalban apad. A víz Győrnél kedvezőtlen esetben elérheti a rakpart szintjét, jelezték.

 

Több településen már befejeződött a mentesítés

A katasztrófavédelem jelenleg Zala megyében segíti a fertőtlenítést, több településen pedig már befejeződött a mentesítés - közölte a védekezést koordináló régiós irányító törzs szóvivője csütörtökön az MTI-vel.

Mukics Dániel közleményében azt írta: a vízügyi szakemberek arról tájékoztattak, hogy déltől Baranya megyében tetőzik a Dráva, jelenleg Szentborbásnál van a legmagasabb szinten. A vízügy irányításával a gátakon a katasztrófavédelem rendészeti szakközépiskolások bevonásával, 180 emberrel folyamatos figyelőszolgálatot lát el mintegy 80 kilométeres szakaszon. Ahol a gátak nem elég stabilak vagy szivárgás tapasztalható, ott a katasztrófavédelem gyorsreagálású csoportjai a helyszínen tárolt töltött homokzsákokkal azonnal megerősítik a védműveket.

A katasztrófavédelem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szervének bevonásával gondoskodik azon területek fertőtlenítéséről, amelyekről az ár már levonult. A Nébih állategészségügyi szolgálata speciális fertőtlenítő tehergépjárművekkel jelenleg Zala megyében, a Mura által korábban elöntött térségben végez mentesítési feladatokat.

Lentiben, Letenyén és Rédicsen már befejeződött a mentesítés, most Murarátkán, Murakeresztúron és Kerkateskándon avatkoznak be, és tüntetik el az árvíz nyomait. Eddig csaknem száz lakóházat, kilenc középületet és mintegy száz kilométernyi közúti szakaszt fertőtlenítettek - olvasható a régiós irányító törzs közleményében.

 

OMIT: több mint 300 kilométeren a legmagasabb fokú a készültség

Csaknem 620 kilométeren védekeznek az árvíz ellen, s ebből több mint 310 kilométeren a legmagasabb fokú a készültség - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) csütörtökön az MTI-vel.

Közleményük szerint 311,8 kilométeren van érvényben harmadfokú készültség a Lajtán, a Dráván, a Murán, a Principális-csatornán és a Zalán. Emellett 41,6 kilométeren (a Rábán és a Marcalon) másod-, több mint 266 kilométeren (a Dunán, a Rábcán és a Sión) pedig elsőfokú készültség mellett védekeznek.

A Balaton vízállása nem emelkedett, 134 centiméter. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság által szeptember 3-án megkezdett apasztó vízeresztés mértékét tovább növelik.

A belvíz miatt jelenleg tíz vízügyi igazgatóság területén összesen negyven szakaszon van elrendelt készültség. Ebből nyolc szakaszon harmadfokú, 16 szakaszon másodfokú, és szintén 16 szakaszon elsőfokú készültség van érvényben. A belvízzel elöntött terület nagysága kissé csökkent, a legfrissebb adatok alapján 47 ezer 600 hektár (ebből 22 ezer 200 hektár vetés-szántó) van víz alatt.

Legnagyobb elöntések az Alföld középső vidékén, Szentes-Mezőtúr térségében alakultak ki. Az előrejelzések szerint a legérintettebb alföldi területeken a hétvégén 10 milliméternyi csapadék várható.

Az OMIT kitért arra is, hogy a vasárnaptól keddig tartó időszakban egy északnyugat felől érkező éles hidegfront átvonulásával kell számolni. Mint írták, már a front előtt is, de átvonulása során is több helyen várható eső. A csapadék mennyisége területi átlagban vasárnap a Duna felső szakaszán, illetve a Dráva felső vízgyűjtőjén haladhatja meg a 10 millimétert, majd kedden fokozatosan csökken a csapadék. Az ezt követő napokban számottevő csapadék nem várható.

Az OMIT Dráva menti védvonalra telepített töltő telepei három helyszínen (Drávaszabolcs, Kémes, Drávasztára) folyamatosan működnek. A vízügyi igazgatóságoknál további létszám-átcsoportosításokat rendeltek el.

A védekezés kezdete óta eddig 33 ezer 300 homokzsákot és 354 köbméter homokot használtak fel - olvasható az OMIT közleményében.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!