Belföld

2011.08.16. 07:47

Jobbikos képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kérelmezik

A rendőrség a törvényes határidőn belül elküldi a legfőbb ügyésznek Zagyva György Gyula jobbikos országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséről szóló kérelmét - közölte Horváth Katalin Fanni, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szóvivője kedden.

MTI

A Legfőbb Ügyészség szóvivője hétfőn közölte, hogy rendőrség aznap délutánig nem kezdeményezte a képviselő   mentelmi jogának felfüggesztését. Az MTI úgy tudja, ez még a héten megtörténhet.

Zagyva György Gyulát péntek éjszaka Óbudán, a Sziget fesztivál bejáratának környékéről állította elő a rendőrség. A BRFK akkori tájékoztatása szerint Zagyva György Gyulát és négy másik embert rendzavarás szabálysértés elkövetése miatt igazoltatták, majd állították elő. A képviselő a rendőrségen írásos nyilatkozatot tett, amely szerint mentelmi jogáról nem mond le - írta a rendőrség szombati közleményében.

Zagyva György Gyula, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) tiszteletbeli elnöke a fesztivál főbejáratához szervezett tüntetésen - amelyet eredetileg a magas benzinárak elleni tiltakozásul a sziget területére hirdettek meg, de azt a rendőrség nem vette tudomásul, mivel a fesztivál helyszíne magánterületnek minősül a rendezvény idején - felszólította az embereket, próbáljanak együtt bemenni a rendezvény területére.

Ezt követően a mintegy hetven tüntető megindult a főbejárat felé, ahol biztonsági őrök és rendőrök fogadták őket, így nem jutottak be a területre.

Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője az index.hu-nak szombaton azt mondta: képviselőjük nem a Jobbik, hanem a HVIM nevében vett részt a tüntetésen, ezért a Jobbik nem tervez semmilyen lépést az ügyben. 

Zagyva György Gyula vasárnap közleményben szólította fel az Országgyűlés mentelmi bizottságát, hogy ha a testület elé kerül a Sziget fesztivál bejáratánál történt ügye, "adja ki a mentelmi jogát".

Az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló - a mentelmi jogot is szabályozó - törvény szerint képviselőt csak tettenérés esetén lehet őrizetbe venni, és ellene csak az Országgyűlés előzetes hozzájárulásával lehet büntetőeljárást, valamint szabálysértési eljárást indítani vagy folytatni, továbbá büntető eljárásjogi kényszerintézkedést alkalmazni.

A képviselő mentelmi jogáról - a szabálysértési eljárás kivételével - nem mondhat le.
Rendzavarás esetén, amely szabálysértésnek minősül, a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt, amennyiben a képviselő nem mond le mentelmi jogáról - a szabálysértési hatóság megkeresése alapján - a legfőbb ügyész terjeszti elő az Országgyűlés elnökének.

A mentelmi jog felfüggesztése tárgyában hozott döntés csak arra az ügyre vonatkozik, amelyre az indítványt előterjesztették - áll az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvényben. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a duol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!